Yurt disindan getirilen cihazlar

Sponsorlu Bağlantılar

Furkan96

Furkan96

Üye
    Konu Sahibi
Yurt disindan getirilen cihazlar
ocak 2007 yılından itibaren 1 yıl içinde bir defa telefon getirme hakkın var ayrıca yeni kanuna göre gümrükte telefonu ibraz etmen gerekmiyor hangi hattı kullanacaksan onu abone işlem merkezine gidiiyorsun pasoportunun fotokopisini alıyorlar ve bir form dolduruyorsun telefonun bir kaç gün sonra görüşmeye açılıyor.ayrıca telefonun fiyatı 300€ geçerse 30€ gümrük vergisi ödersin buna dikkat et.

URT DIŞINDAN GETİRİLEN CİHAZLAR

Yurt dışından gelen cihazımı Türkiye’de nasıl kullanabilirim?:(:(

5392 sayılı Kanunun 25c maddesinde “İşletmeciler; kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlarla, Kurumun CEIR'ında yer alan elektronik kimlik
bilgileri değiştirilmiş cihazlara elektronik haberleşme hizmeti veremez. “ hükmü yer almaktadır. Söz konusu hüküm uyarınca kayıt dışı olan cihazlar haberleşmeye kapatıldığından cihazınızı ancak kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kayıt işlemini nerede yaptırabilirim?

Cihaz kayıt işlemini GSM işletmecilerinin
Abone Kayıt Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
(TURKCELL , TELSİM, AVEA)

Kayıt işlemini nasıl yaptırabilirim ve gerekli belgeler nelerdir?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 15.11.2006 tarihli ve 29251 sayılı tasarruflu yazısı ile;

*

hediyelik eşya muafiyeti kapsamında 1 adet cep telefonunun ithal edilmesi uygulamasına son verildiği,
*

bir takvim yılı içinde zati eşya kapsamında yurtdışında edinilmiş sadece 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği, bu telefon için gümrük idaresince herhangi bir vergi tahakkuku ve belge tanziminin söz konusu olmayacağı,
*

01.01.2007 tarihinden önce yurda getirilen ancak giriş esnasında gümrükte kayıt işlemi yaptırılmamış olan cep telefonlarına ilişkin işlemlerin 01.02.2007 tarihine kadar müracaat edilmesi halinde Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerince geriye dönük olarak eskisi gibi işlem yapılacağı,

hususlarında düzenleme yapılmıştır.

Bu çerçevede, 01.01.2007 tarihinden sonra yurda giriş yapanlar, pasaportlarının asılları ile birlikte Abone Kayıt Merkezlerine başvuracaklar, pasaportun yurda giriş/çıkış yaptıklarını gösteren sayfası ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfasının bir fotokopisi ile üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçeyi sunmaları halinde kayıt işlemi gerçekleştirilecektir.

Abone Kayıt Merkezleri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçe ile üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılan pasaport nüshaları Telekomünikasyon Kurumuna gönderilecektir.

01.01.2007 tarihinden önce yurda giriş yapanlar ise geçici bir süre (01.02.2007 tarihine kadar)

geriye dönük işlem uygulamasından yararlanabilecekler, cihazlarını ilgili Gümrük Müdürlüğü’ne ibraz edebilecekler, Gümrük onayı alınmasının akabinde pasaportları ve onay belgeleri ile birlikte Abone Kayıt Merkezlerine başvuracaklardır.

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?:islik:islik

Başvuruda bulunulan cihaza ilişkin olarak sunulan belgelerde ve cihazın elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmaması halinde cihaza ilişkin bilgiler sisteme girilmekte ve cihazın IMEI numarası kayıt altına alınmaktadır.

İşlemi tamamlanan cihaz “mcks.tk.gov.tr” internet adresinde “kayıtlı cihaz” olarak görünmektedir. (

Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezi’ne başvuruda bulunmuştum. Ancak cihazıma yasal uyarı mesajı geldi ve cihazım haberleşmeye kapandı. Ne yapabilirim?

GSM İşletmecilerinin Abone Kayıt Merkezleri tarafından alınan kayıtlar elektronik ortamda ve belge olarak Kurumumuza iletilmektedir. Elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmayan bütün başvurular, kişilerin mağdur olmamasını teminen, sisteme aktarılmaktadır. Daha sonra yapılan incelemede belgelerinde eksiklik ya da yanlışlık olan kişilere ait cihazlar tekrar kayıt dışına çıkarılmaktadır.

Abone Kayıt Merkezleri tarafından alınan başvuruların Kurumunuz sistemine aktarılması ne kadar sürer?:bilmem::bilmem::bilmem:

Başlatılan web servis uygulaması ile GSM işletmecilerinin (TURKCELL , TELSİM, AVEA) abone kayıt merkezleri tarafından alınan kayıtlar eş zamanlı olarak sisteme dahil edilmektedir. Böylelikle kişi işlemlerini yaptırdığı sırada cihazının kayıt altına alınması işlemi gerçekleşmektedir. Ancak alınan belgelerin Kurumumuz tarafından incelenmesi sırasında eksiklik ya da uygunsuzluk tespit edilmesi halinde cihaz tekrar kayıt dışına çıkarılmaktadır.:P: Bu nedenle verilen evrakların abone kayıt merkezlerine eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

Yurt dışından getirilen ve gümrük işlemleri yapılan her cihaz kayıt altına alınır mı?:megafon::megafon::megafon::deal:

Hayır. Yurt dışından getirilmiş olmakla birlikte Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş olduğu tespit edilen yada elektronik kimlik bilgisinde sorun olduğu tespit edilen cihazlar kayıt altına alınmaz. Bu nedenle, yurt dışından alınıyor olsa da faturalı ve orjinal cihazların alınması tavsiye edilmektedir.:sn::sn::oke::oke::ehe:ehe:yuru:yuru
Isinize yaradiysa cok guzel!

xkadir61

xkadir61

Üye
bunu yararlıbilgilere açsan dahaiyi olurdu. emeğine sağlık:ok2:

alikelek

Üye
arkadaşım saol bilgilerin için....

Furkan96

Furkan96

Üye
    Konu Sahibi
Bir sey degiL

8gen

Üye
telefonun ücreti 300€ geçerse kısmı biraz ortada kalmış. Neye göre geçerse vergi alıyorlar. Ben ikinci el 120€'ya aldıysam yinede kafalarına göre vergi alabilirlermi acaba?

cengaver_008

cengaver_008

Üye
1 haftadır bekliyorum hala daha onaylanmadı cihaz aktif olmadı :(

35ANIL

Üye
arkadaşlar bana yurtdışından telefon geldi fakat kayıt ettirebilmem için 1 ay içerisinde giriş çıkış lazım bu sorunu nasıl halledicem nasıl kayıt altına alıcam telefonu bir fikri olan yada bilen birisi yardımcı olabilir mi ?

venomboy_85

venomboy_85

Üye
arkadaşlar yarım saat önce telimi kayıt ettirdim,az önce imei kontrol yaptım.Sorgulama sayfasında imei no kayıtlı,yolcu beraberinde getirilen cihaz yazıyordu.Acaba kayıt bu kadar çabuk mu gerçekleşiyor...

bako19

Üye
arkadaşlar yarım saat önce telimi kayıt ettirdim,az önce imei kontrol yaptım.Sorgulama sayfasında imei no kayıtlı,yolcu beraberinde getirilen cihaz yazıyordu.Acaba kayıt bu kadar çabuk mu gerçekleşiyor...

evet kayit olmus telefonun abone merkezleri cabuk yapar ancak hemen sebeke gelmez iki uc gunde gelir

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bilgilendirici bir konu olmuş eline sağlık.

cyber

cyber

Üye
2 yıl geçmiş adam telefonunu değiştirmiştir belki de

MasteLaa

MasteLaa

Üye
Eline koluna sağlık kardeş.. İkimizde Maraştamıyız :)

avcitalip

avcitalip

Üye
100 TL civarında bir ücret alınıyor diyorlardı o ne alaka ?

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Dun gece bakanlar kurulunda yasalasan ve bugun yururluge giren yeni kanuna gore: yurtdisindan gelen cihazlar icin 100tl kullanim izin harci adi altinda pasaport kayit harci alinacak. Bu islemler icin abone merkezleri ayrica 10-15 tl ucret aliyorlar.

avcitalip

avcitalip

Üye
Dun gece bakanlar kurulunda yasalasan ve bugun yururluge giren yeni kanuna gore: yurtdisindan gelen cihazlar icin 100tl kullanim izin harci adi altinda pasaport kayit harci alinacak. Bu islemler icin abone merkezleri ayrica 10-15 tl ucret aliyorlar.

yani 115 TL gibi birşey iyi yine buradaki ithalatçılardan daha az kazıklıyorlar yine :D

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Evet ama pasaport hakki odemezseniz. Bir de pasaport kayit hakkini satanlar var o ayri bir ucret 80-100tl aliyorlar ona.

avcitalip

avcitalip

Üye
Evet ama pasaport hakki odemezseniz. Bir de pasaport kayit hakkini satanlar var o ayri bir ucret 80-100tl aliyorlar ona.

:D ben her yıl tanıdık adam bulurum benim için problem olmaz ama garanti konusunda güvenemiyorum birde artık nokia'da almayacağım hiç yoktan nokia'ların vidalarına bakınca içinin açılıp açılmadığını anlayabiliyorduk ama ne samsung'da nede başka bir firmada var böyle birşey en iyisi bayiden almak ve paralel ithalat olmadığına dikkat etmek

Üst Alt