PC Modifikasyon Hakkında Herşey Burada!

Sponsorlu Bağlantılar

Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
PC Modifikasyon Hakkında Herşey Burada!
Forumda PC ile ilgili donanım ve yazılım bölümleri var da neden modifikasyon bölümü olmasın? Haydi arkadaşlar PC'sini modifiye eden-etmeyen buraya! Konuyu harmanlayalım, ateşleyelim PC Modifiye bölümümüze kavuşalım. Ne dersiniz?

Bill Owen isimli Modder'ın çalışmaları harika, bu çalışmalarına ait videolara ek olarak Dremel kullanımını gösteren eğitim videoları bile var. Yeni başlayacak olanlar için ideal. Tabiki biraz ingilizce talimi yapmamız gerekecek.

Dremel Kullanılışı Bölüm 1

[video=youtube;9iMiH8wYTDY]http://www.youtube.com/watch?v=9iMiH8wYTDY&feature=results_video&playnext =1&list=PL015F596BDC5BD6C2[/video]

Dremel Kullanılışı Bölüm 2

[video=youtube;gTDpxmGEC58]http://www.youtube.com/watch?v=gTDpxmGEC58&feature=results_video&playnext =1&list=PL015F596BDC5BD6C2[/video]

Kasaya Havalandırma deliği açma videosu

[video=youtube;X61BA-ntKN8]http://www.youtube.com/watch?v=X61BA-ntKN8&feature=results_video&playnext=1&list=PL015F 596BDC5BD6C2[/video]

• Beğen
Tepkiler: fnldstntn

fnldstntn

Üye
Bence iyi olur bende bu yaz kasayı modifiye etmeyi düşünüyorum...

Elimdeki kasa...

• Beğen
Tepkiler: Teom@n
Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Benimde bir kızgınlık anında kırdığım Toshiba Satellite R830'um Media Center PC olmayı bekliyor. Çizimlere ve malzeme tespitine başladım. Tabiki fikirlere de açığım:naughty:

• Beğen
Tepkiler: L-LumieRe
keys1903

keys1903

Üye
vah vah neolmus guzelım makınaya

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
abi bu yaz inş bende benim kasaya 3 fan yuvası açarak başlicam bu işe :D

• Beğen
Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
abi bu yaz inş bende benim kasaya 3 fan yuvası açarak başlicam bu işe :D

Hadi hayirlisi kardesim, bende isi daha ileri goturmeyi arzuluyorum. Dremel alip calismalara baslayacagim yakinda.:aha:

• Beğen
Tepkiler: L-LumieRe
L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
benim de ihtiyacım var dremele...
bir tanesi hazır zaten sadece önunde kasanın delikli yapısı var onu kesecegim çok az hava çıkıyor.. eksoz fan yeri.

1 tane harddisklerin oraya iç panele açıcam ön tarafada 10 kadar delik açsam yeter sanırım.
zaten 1000rpm de çalıştırırım onu ses yapmasın :D
diyeride yan kapaga ekran kartı tarafına açıcam...
birde fan kontrolcü alsam tamamdır...

ama ilk işim ekran kartı... onu değiştircem.
çok dandik kalıyor şimdiki... zaten ultra ayar peşinde değilim.. 30 fps üzeri medium bile yeter bana :D

Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
10 tane azmis. Acacagin deliklerle kevgire donecek kasa.:d:

1000 rpm de canavar gibi sessizce soguturlar kasayi. Ben su notebook anakartindan guzel bir calisma cikarmak istiyorum fakat burada yurtdisinda calisma yerim ve aletlerim yok. Sadece dremel alsam nerede yapicam onu bilmiyorum. Bakalim bulucam bir care. Cizimler bitsin malzeme tedarigini yapayim olmadi yazin izine gelince Memlekette yaparim.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
10 tane azmis. Acacagin deliklerle kevgire donecek kasa.:d:

1000 rpm de canavar gibi sessizce soguturlar kasayi. Ben su notebook anakartindan guzel bir calisma cikarmak istiyorum fakat burada yurtdisinda calisma yerim ve aletlerim yok. Sadece dremel alsam nerede yapicam onu bilmiyorum. Bakalim bulucam bir care. Cizimler bitsin malzeme tedarigini yapayim olmadi yazin izine gelince Memlekette yaparim.

abi zaten ön tarafa 8 cm lik ancak sığar heralde.. 10 delik 1000rpm yeter bence.. ön panelin hava çekecek açıklıgı çok..
pek kaliteli bir kasa diyemem :ehe

---------- Eklendi @ 14:10:56 ---------- Yazıldı @ 14:10:02 ----------

hadi hayırlısı abi.... notebooku kasaya kavuşturursun sen :oke:

Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Turkiyede olsam Elektronikten, Metal isleri, Profesyonel Auto Hi-Fi yarismalarina katilan esnaf arkadaslarim var. Bu memlekette tanidigi birak malzemeyi nereden alacam o muamma. Adamlar dunyadan bir haber. Neyse bulacagim bir care. Bir an once baslamak istiyorum konu da sicakken uc bes foto paylasirdim.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Turkiyede olsam Elektronikten, Metal isleri, Profesyonel Auto Hi-Fi yarismalarina katilan esnaf arkadaslarim var. Bu memlekette tanidigi birak malzemeyi nereden alacam o muamma. Adamlar dunyadan bir haber. Neyse bulacagim bir care. Bir an once baslamak istiyorum konu da sicakken uc bes foto paylasirdim.
konuyu güncel tutarız abi merak etme :)
hit alırsak üst konuda yaparım :)

• Beğen
Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Videolara devam.:naughty:

[video=youtube;CCkKnk6yqbM]http://www.youtube.com/watch?v=CCkKnk6yqbM&list=UUcnCXoB2dRjaTKkcd3l517Q& index=6&feature=plcp[/video]

• Beğen
Tepkiler: 06kubilay06 ve L-LumieRe
Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Evet Ekran karti buyuklugundeki bu anakart uzerinde;

Intel Core i5 2410M Cpu
2*4Gb Corsair 1333Mhz Ram

Mevcut. Adamlar demekki isteseler neler yapacaklar fakat dertleri bizleri soyup sogana cevirmek.

Neyse, gelelim asil konuya. Bu anakarti ne yapmali? Satmali mi yoksa minimal boyutlarda tamamen el isciligi aliminyum bir kasa mi yapmali (satin almaktan bahsetmiyorum, %100 el isi olacak)?

Fikirlerinizi bekliyorum arkadaslar.:oke:

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
abi adamlar işi biliyor...
kasa meselesine gelirsek..
alttaki bakır soketler pil yeri olsa gerek.. :)
ben derimki abi aluminyum yerine şöyle ince ahşap tahtalar var...
kalınlıgı 3-4 MM kadardı heralde...
onunla bir kasa yapsanız... vidalarla felan hem montajı daha rahat olabilir...
işlemcinin soğutucusunuda anakartın üzerinde görebilseydim ufak bir çizim şeklinde öneride bulunacaktim abi :)

---------- Eklendi @ 15:25:25 ---------- Yazıldı @ 15:18:27 ----------

abi pilsiz fişte kullacaksın heralde öyle tahmin ediyorum...
soğutucuyu montajlayıp bir fotograf daha eklermisin ne kadar büyüyor bir bakayım :)

Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
abi adamlar işi biliyor...
kasa meselesine gelirsek..
alttaki bakır soketler pil yeri olsa gerek.. :)
ben derimki abi aluminyum yerine şöyle ince ahşap tahtalar var...
kalınlıgı 3-4 MM kadardı heralde...
onunla bir kasa yapsanız... vidalarla felan hem montajı daha rahat olabilir...
işlemcinin soğutucusunuda anakartın üzerinde görebilseydim ufak bir çizim şeklinde öneride bulunacaktim abi :)

---------- Eklendi @ 15:25:25 ---------- Yazıldı @ 15:18:27 ----------

abi pilsiz fişte kullacaksın heralde öyle tahmin ediyorum...
soğutucuyu montajlayıp bir fotograf daha eklermisin ne kadar büyüyor bir bakayım :)

Hasan kardesim,

Adamlar herseyi guzel yapmista yonga chipsetini sogutmayi unutmuslar. Tamamen ozel bir sogutucu tasarimi uzerinde calisiyorum. Saf bakirdan tornaciya yaptiracagim. Hem islemciyi hemde chipseti sogutacak. Hatta sivi sogutma yapsam mi diye dusunuyorum:naughty:.

Fakat maliyetleri hesaplamadim henuz. Eger butceyi asarsa bu haliyle satip adam gibi bir notebook alacagim. Burada yurtdisinda esnaf ta bulmak zor. Hadi malzemeyi alsam nerede yaptiracagim. Adamlar burnundan kil aldirmiyor. Izmirde sanayi sitesine gidebilsem iki biraya olayi halledicem:d:

Ahsap olayina gelince; haklisin. Ahsap in asaleti bir baska fakat maximim sogutma ve janjan icin aliminyuma yoneldim fakat illa aliminyum olsun diye bir derdim yok.:aha:

Sogutucu bir onceki sayfada koydugum fotoda biraz belli oluyor fakat ayri bir foto koymaya calisacagim.:oke:

---------- Eklendi @ 14:30:56 ---------- Yazıldı @ 14:29:05 ----------

Pilsiz fiste kullanacagim fakat pil ile ilgili dusuncelerimde var, acil durumlar icin.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
abi akşama çizimleri yaparım :)
şimdi kapatmak zorundayım derse yetişicem :)

Teom@n

Teom@n

Üye
    Konu Sahibi
Kolay gelsin kardesim :oke:

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
abi zahmet olmazsa bisey daha diyecegim
multimedia pc olarak kullanacaginız için ısınma sorunu yaşamazsin diye düşünüyorum
ssd yi ve stok fanıda ekledigimizi düşünsek...

Abı fanın oldugu boardıda ekleyıp..
Arka tarafın fotosunu cekermısın :D