pc montaj bilgisayar toplama resimli anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Exalans

Exalans

Üye
    Konu Sahibi
Açmadan önce arattım konuyu bulamadım belki faydası dokunur diye koymak istedim buyrun işinize yararsa ne mutlu....
donanim piyasasinin hicte ucuz olmadigi ve kolay kolayda ucuzlayamayacagi bu gunlerde,size faydali olabilecek, bilgisayar parcalarinin nasil bir araya getirilecegini, hemde bir bilgisyara nasil daha ekonomik yollardan sahip olacagimizi anlatan bir döküman yazmaya karar verdim. Lafi cok daha fazla uzatmiyicam, ise montaj edecegimiz donanim parcalari tanimakla baslayalim.
Not: Doanim bilesenlerini anlatirken model ve soketlerine yazida yer verilmeyecek, CPU montaji disinda, anlatim hem AMD hemde Intel platformlari icin gecerli olacak ve sadece cpu monaji ayri ayri anlatilacak, zaten montajda birbirilerinden ayrilan yegane farkda bu

Donanimimizi icinde barindiracak kasa tiplerinden biri.

Donanim bilesenlerimiz hemen hemen hepsi yukaridaki resimdeler, sadece eksik bir parca var, eksik olan parca (CPU) Islemci pastasidir. Bunu ozellikle ayri tanitmak istedim, cunki bu parca olmassa olmazdir. Islemcimizi sicaktan yalitacak ve asiri isinmayi hatta yanmaktan engelleyecek olan Islemci pastamiz, resim 4 de gördüğünüz gibi

Doanim bilsenlerini tanidiktan sonraki yapcagimiz isi bölümlere ayirirsak ilk bölüm anakartin montaji olacak, bu baglamda anakarti takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalim.
1. Bölüm ( Anakartla tanisalim

Yukardaki sayilardan baslarsak:
1. Islemci soketi
2. Ram slotlari
3. Ide portu---> CD-ROM Yada Harddisk baglantisi icin
4. Ide portu 2--> CD-ROM Yada Harddisk baglantisi icin
5. S ATA portlari Harddisk icin en guncel baglanti bicimi ( S ATA yeni genarasyon Harddisklerde kullaniliyor )
6. On panel baglantilari ( Front Control Panel Connectors )
7. Disket (flopy) portu
8. PCI portlari
9. AGP portu (Grafikarti icindir)
10. Disa acilan baglantilar paneli ( Bu b�l�m haricen islenicek )
11. islemci (CPU) fan baglanti noktasi
Anakart icin genel olarak bizim montaj sirasinda kullanacagimiz b�l�mler bunlardi, bunlarin disinda biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlerede goz atmakta yarar var tabi

Piyasadaki en son cikan kartlar uzerinden deyerlendirirsek arka paneldeki cikislari ve girislerinin resim 7 deki aciklamasi boyle olur
1. Klavye, fare cikislari
2. 2 x USB portu
3. Parelel port
4. ATX güc girisi
5. Game Port Girisi
6. LAN girisi
7. 2 x USB
8. Optik cikislar (ses icin)
2. Bölüm (CPU) islemcinin anakarta montaji. ( INTEL islemciler icin )

Simdi anakart üzerinde montaja gecelim. ilk olarak (CPU) islemcimizi takarak baslayalim.I slemci soketimizin yanindaki cubugu islemcimizi oturtturabilmemiz icin yukari kladiralim (bu cubuk asagi dogru kapandiginda islemci ignelerini yuvasina oturtturacak ve hemde sikistirma gorevi görecektir

• Beğen
Tepkiler: chakır66, s3zq1n ve uyeolıyım

DefectoR

Üye
bir gün kadının biri çocuğunu kese ustasına götürmüş, eti senin kemiği benim demiş.
neyse üç gün beş gün derken çocuk annesine demiş ki, anne ben artık işe gitmicem, annesi neden oğlum demiş... Anne ben o işi öğrendim artık gitmicem. Annesi nasıl yapılıyor oğlum demiş, anne iki yıkıyosun iki serpiyosun falan filan sana kese oluyor demiş. Annesi tamam oğlum gitme sana yer açalım demiş. Ertesi gün usta gelmiş bakmış çırak yok piyasada, evine gitmiş dışardan seslenmiş, kadın kadın evladın nerede demiş, çocuğun annesi çıkmış, oğlum evde... Adam; neden gelmedi işe bi sorun mu var demiş, yok artık gelmeyecek demiş, Adam; neden gelmeyecek dedi, Kadın, o artık işi öğrendi ondan gelmeyecek demiş, adam şaşırmış, de bakalım nasıl yapılıyormuş, kadın; iki yıkıyosun iki serpiyosun falan filan sana kese oluyor demiş...

Adam; vay anasını, bizim 50 senede öğrendiğimizi iki günde öğrenmiş birde annesine öğretmiş.

işte bizim meslekte böyle, iki windows kuran bilgisayarcı oluyor :)

Not: kardeş lafım sna değil, emeğin için teşekkür ederim...

ukalaboy

ukalaboy

Üye
bir gün kadının biri çocuğunu kese ustasına götürmüş, eti senin kemiği benim demiş.
neyse üç gün beş gün derken çocuk annesine demiş ki, anne ben artık işe gitmicem, annesi neden oğlum demiş... Anne ben o işi öğrendim artık gitmicem. Annesi nasıl yapılıyor oğlum demiş, anne iki yıkıyosun iki serpiyosun falan filan sana kese oluyor demiş. Annesi tamam oğlum gitme sana yer açalım demiş. Ertesi gün usta gelmiş bakmış çırak yok piyasada, evine gitmiş dışardan seslenmiş, kadın kadın evladın nerede demiş, çocuğun annesi çıkmış, oğlum evde... Adam; neden gelmedi işe bi sorun mu var demiş, yok artık gelmeyecek demiş, Adam; neden gelmeyecek dedi, Kadın, o artık işi öğrendi ondan gelmeyecek demiş, adam şaşırmış, de bakalım nasıl yapılıyormuş, kadın; iki yıkıyosun iki serpiyosun falan filan sana kese oluyor demiş...

Adam; vay anasını, bizim 50 senede öğrendiğimizi iki günde öğrenmiş birde annesine öğretmiş.

işte bizim meslekte böyle, iki windows kuran bilgisayarcı oluyor :)

Not: kardeş lafım sna değil, emeğin için teşekkür ederim...
komiksin

Exalans

Exalans

Üye
    Konu Sahibi
boynuz kulak olayı var ihmal etmemek lazım onuda

DefectoR

Üye
boynuz kulak olayı var ihmal etmemek lazım onuda
Bizde boynuz kulak olayı biraz abes kaçıyor ama yaw...

Şuan piyasada bilgisayarcıyım diye geçinen bir çok elemana Nowell İşletim sistemini soruyorum :bilmem: moduna geliyorlar. Nerde bunların bilgisayarcılığı :) bu meslekte boynuzda uzaaar kulakta...

depresif

Üye
birincisi donanım anlatılmış hiçbir boynuz kulağı okumakla geçemez donanımda
Çünkü olayın ruhunu bilmek var olayı hissetmek var ram slotunu gösterirsin ama takmanın bi inceliği vardır bi oturtmada beceri vardır
Ben 13 dakikada bi pc toplarım varsa okuyarak ben senden hızlı yaparım diyen boynuz buyursun rekabete hazırım
Bi günde 40 makine toplayabilecek boynuza da selam eder ellerinden öperim:?sl?k
Bi kasayı koklayarak hangi donanım bileşeninde problem olduğunu,bi bakışta anakartın bacaklarını oturtabilecek okuyarak yapabilecek boynuz varsa buyursun
komiksin diyen arkadaşa da bu mesleği bilmek lazım saygı göstermek lazım defector arkadaşa komiksin derken verdiği örneği mi komik buldun yoksa mesleği mi sormak lazım

kurt bey

kurt bey

Üye
ben 6 senedir bu işi yapıyom ama hiç kimseye ustalık tripleri atmadım. hergün yeni bişi çıkıyo ustayken çırakmı oluyoz bu durumda. :) meslekte kimsenin tekelinde olmadığı için kendine bilgisayarcı diyen herkes er meydanında ıspatlar kendini.

depresif

Üye
ben 6 senedir bu işi yapıyom ama hiç kimseye ustalık tripleri atmadım. hergün yeni bişi çıkıyo ustayken çırakmı oluyoz bu durumda. :) meslekte kimsenin tekelinde olmadığı için kendine bilgisayarcı diyen herkes er meydanında ıspatlar kendini.

Yürrü be Ydh kim tutar seni kardeşim gayet güzel özet geçmişin bırroo diyorum :oke::yuru
bi de resimleri bi ben mi göremiyom yoksa herkeste mi aynı sorun var:bilmem:

kurt bey

kurt bey

Üye
Yürrü be Ydh kim tutar seni kardeşim gayet güzel özet geçmişin bırroo diyorum :oke::yuru
bi de resimleri bi ben mi göremiyom yoksa herkeste mi aynı sorun var:bilmem:

eyw. kdh. bu arada resimler bendede görünmüyo

DefectoR

Üye
işte bilgisayarcı arkadaşlarımı böyle arkamda görmek gurur verici...

ben 89 dan beri bilgisayar kullanıp 92 den beri bu işin tozunu yutan bir insanım, isterse boynuzun alası gelsin ;) bir iki teknik detay ile onu teke tırnağına çeviririm haksızmıyım Depresif ile Kuroğlu85 ;)

depresif

Üye
aynen hak veriyorum

> çileke$ <

> çileke$ <

Üye
Konu açılalı 8 ay olmuş hala resim mi bekliyorsunuz :)

depresif

Üye
:utan şeyy... kemm kümm.
Valla sekiz ay önce ben yoktumkine (iyi bahane oldu)

kurt bey

kurt bey

Üye
konunun açıldığı tarihe hiç dikkat etmedim valla.:utan nie hortlatıyorsunuz eski konuları kardeşim:ehe

haydar_ecevit

Üye
tşk

carage0203

Üye
ellerine sağlık güzel olmuş

fubo

fubo

Üye
işte bilgisayarcı arkadaşlarımı böyle arkamda görmek gurur verici...

ben 89 dan beri bilgisayar kullanıp 92 den beri bu işin tozunu yutan bir insanım, isterse boynuzun alası gelsin ;) bir iki teknik detay ile onu teke tırnağına çeviririm haksızmıyım Depresif ile Kuroğlu85 ;)

defector e katılıyorum adamlar iki bilgisayarı birbirine bağlayım ben networkcüyüm deyip çıkıyorlar ortaya piyasada birsürü kendini bilgisayarcı sanan bilgisayarcı var doğru boynuz kulağı geçer ama boynuz çabuk kırılır asla unutmaayın gerçi ben bırakmak zorunda kaldım yurt dışı işi oldu felan filan ankaradayken kaçtane kendini bilgisayarcı sanan adamı şaşırtmıştım