N900'de Ssh kurulumu ve kullanımı. (Wireless & Usb)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mert_1047

mert_1047

Üye
    Konu Sahibi
N900'de Ssh kurulumu ve kullanımı. (Wireless & Usb)
Öncelikle Selamlar,

Bugünkü konumda n900'de usb & wireless üzerinden ssh kurulumu ve kullanımını paylaşacağım.

Ssh kısaca anlatacak olursak cihaza uzaktan erişim sağlıyor. Cihazımıza pc'den erişip dosya aktarımına ve terminalde root yetkisi sağlıyor. Ssh sayesinde cihaza pcden terminal yönetimi oalrakta erişebilir. Program kurulumlarını pc'den gerçekleştirebiliriz. Anlatımda öncelik olarak wireless üzerinden ssh ile başlıyorum.

Uyarı: Programın amacını anlamayan arkadaşlara tavsiye etmiyorum zira yanlış bir işlem yapmanız halinde cihazınız açılmaz hale gelebilir.

İlk olarak wireless üzerinden ssh anlatımı ile başlıyorum

Ssh için Gerekli şartlar: WinScp kurulu bir bilgisayar (Yada ssh protokolüne erişim sağlayabilen benzer bi program)(linuxda secpanel) Ssh erişimi sağlayacağınız bilgisayarın n900'le aynı ağa bağlanmış olması gerekiyor (sshı cihazı usbden bağlayarak kullanmanında yolu var yanlız en kolay yolu budur)

Ssh için n900'de bulunması gerekli programlar:

1)Mad Developer

2)Ssh status and switcher

Erişim sağlayacağımız bilgisayarda bulunması gerekenler: Winscp Putty(Aslında putty winscpye dahil olarak geliyor yanlız galiba ben kurarken işaretlemeyi unuttum eğer not found hatası verirse sunacağım linkten indirip dosyayı ilgili yere atarak problemi çözebilirsiniz)

N900'de gerekli programların kurulumu:

X-terminali açıyoruz ve sırasıyla:
root
apt-get install mad-developer (mad developer kurarken bizden ssh erişimi için şifre atamamızı isteyecek girdiğimiz şifreyi bi yere not ediyoruz pcden bağlanırken lazım olacak)
apt-get install ssh-status (sshı manuel olarak devreye geçirip kapatmaya yarayan eklenti)

Bilgisayara kurmamız gereken program

Vereceğim adresten Winscp'ye ulaşabilirsiniz.

Winscp kurulumundan sonra yapılacak ayarlar

1)Çıkan pencerede new'e tıklıyoruz

2)Hostname bölümü için n900'de x-terminali açıp sırasıyla şu kodları giriyoruz.

root
ifconfig wlan0

3)X-terminalde karşımıza çıkan çıktıda inet addr bölümündeki ip adresimizi winscpdeki hostname bölümüne ekliyoruz.

4)username bölümüne root şifre bölümüne ise programı kurarken girmiş olduğumuz şifreyi ekliyoruz.

5)Login demeden önce n900ümüzde ssh'ı açıyoruz açmak için saatin oraya tıklayıp bildirim barını açalım.

6)Bildirimin barında ssh started bildirimine tıklayıp ssh started uyarısını gördüğümüzde winscp den logine tıklayıp kullanmaya başlayabiliriz.

Not: Winscpyi kullanırken bağlantı kurduğunuzda direk MyDocs'a erişim sağlanmasını isterseniz:
Winscp login penceresinde soldaki environment dizininde directories'e tıklıyoruz. Remote directory bölümüne /home/user/MyDocs giriyoruz.

Login'e tıklamamızın ardından eğer sha2 ile ilgili bir uyarı alırsak yes'e tıklıyoruz.
Terminal erişimi için ctrl+p yapıyoruz çıkan ekranda mad developer'ı kurarken ssh erişimi için atadığımız şifreyi girip enterlıyoruz.
Putty'de program kurmak için ör: cihazın mydocs'unda olan bi dosyayı ele alalım ismi a olsun sırasıyla şu komutları veriyoruz:

cd
cd /home/user/MyDocs dpkg -i a.deb

Winscp ile ilgili ufak bir hatırlatma eğer ctrl +p verince putty not found hatası alırsanız ilgili dizine putty'yi buradan indirip atarsanız sorun çözülecektir.

Link:

2)Usb üzerinden ssh kullanımı

Yukarıdaki işlemlerde wireless üzerinden ssh anlatımını sunmuş oldum şimdi sıra usb üzerinden ssh anlatımına geldi.
Winscp için yapacağımız ayarlar usb anlatımında da geçerli tek fark verilen ip'yi mad developer'dan öğreneceğiz.
Usb ssh için cihazımızı pc'ye bağlıyoruz ardından pc suite mass storage seçenekleri karşımıza çıkınca boş bi noktaya dokunuyoruz. Ardından mad developer'ı açalım ve alttaki seçeneklerden usb networking'i seçelim ssh'ı windows üzerinden gerçekleştireceksek windows network e tıklıyoruz. (Mass storage/Pc suite seçim ekranı gelirse gene boş bi noktaya tıklayalım. USB module in use satırının karşılığında windows network yazıyor ise bağlantı işlemi tamamdır. Winscp'de host kutucuğuna yazan ip'miz bu işlemleri yaptıktan sonra usb0 karşılığında verilmiş olan ilk ip'dir.

Not: Wireless üzerinden ssh'da ip'niz dinamik ise her bağlantı kuruşunuzda ip'niz değişebilir. Bu yüzden winscp'den wireless ile bağlanmadan önce yukarıda wireless üzerinden ssh anlatımında vermiş olduğum “ifconfig wlan0” kodu ile ip'nizi kontrol etmeyi unutmayın. Vermiş olduğum bu iki metodu gprs üzerinden'de kullanabilirsiniz. Ama en verimlisi usb ve wireless olur.

Anlatım tamamen bana aittir. Lütfen iznim dışında alıntıda bulunmayınız.

• Beğen
Tepkiler: fatality123 ve osmanayman

osmanayman

osmanayman

Üye
Eyvallah kardeşim... Mükemmel anlatım olmuş...:oke:

• Beğen
Tepkiler: mert_1047
fatality123

fatality123

Üye
merhabalar hocam
öncelikle emeğin için teşekkürler.
biliyorsun bende ssh ile bağlanmaya çalışıyordum ve başarısız oluyordum.
senin konuyuda takip ediyordum ve nihayet uygulama aşamasına geçtim.
yazdıklarını aynen yapıyorum ama mad-developeri kurarken şifre oluşturma ekranı gelmiyor.
neden gelmiyordur acaba?
telefonda ssh ile ilgili bütün herşeyi sildim.ondan sonra yazdıklarını yaptım.

• Beğen
Tepkiler: mert_1047
mert_1047

mert_1047

Üye
    Konu Sahibi
merhabalar hocam
öncelikle emeğin için teşekkürler.
biliyorsun bende ssh ile bağlanmaya çalışıyordum ve başarısız oluyordum.
senin konuyuda takip ediyordum ve nihayet uygulama aşamasına geçtim.
yazdıklarını aynen yapıyorum ama mad-developeri kurarken şifre oluşturma ekranı gelmiyor.
neden gelmiyordur acaba?
telefonda ssh ile ilgili bütün herşeyi sildim.ondan sonra yazdıklarını yaptım.

kırmak için bi metod buldum denedim sorunsuz çalışıyor :)

terminali açın
sudo gainroot
passwd user (ikisinede karışmaması için sorunca aynı şifreyi girelim)
passwd root (user için atadığımız şifreyle aynı şifreyi giriyoruz.)

sonra girdiğimiz şifreyi winscp de giriyoruz ve bağlanıyor sayenizde bişeyi öğrenmiş olduk teşekkürler.

cemsonmez

Üye
çok güzel anlatmışsın bende yaptım oldu. emeğin için teşekkürler.

alp_22m

Üye
slm hocam benim usb kopuk erişim yapamıyorum oyuzden herdediğin eyvallah da ssh apt-get install ssh-status bu şekilde xterminalden mi yüklüyoruz yoksa depodan mı.? harici yüklüyosak link koyarmısın.

- - - Eklendi - - -

hocam depodan buldum ssh yi her işlem tamamda şifre olayı görükmüyor sudo gaintroot yaptım nenede değiştiremedim root u silip yenidenmi kurayım.?

- - - Eklendi - - -

silinmiyoda nasıl çözüm bula bilirim şifre için.?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt