HTC Desire HD Downgrade Root Eng S-Off ve Custom Rom Yuklemek

Sponsorlu Bağlantılar

SLM10

Üye
    Konu Sahibi
HTC Desire HD Downgrade Root Eng S-Off ve Custom Rom Yuklemek
HTC Desire HD Downgrade Root Eng S-Off ve Custom Rom Yüklemek
Arkadaşlar öncelikle bu dokumanı sizler için derledim.
Adım adım burada anlattıklarımı yaparsanız hiçbir sorun yaşamadan Desire HD telefonunuzu ROOT yaparak Custom Rom yükleyebileceksiniz.
HER ZAMAN OLDUGU GIBI BU ISLEMLER RISK ARZ ETMEKTEDIR.
CIHAZINIZDA OLUSABILECEK SORUNLARDAN MESUL DEĞİLİZ.

Paylaşılmadan önce tarafımdan denenmiştir.
Herkese Kolay Gelsin,
Cihaz sürümü 1.7x veya 1.8x olan cihazlar root edilememektedir. Bu yüzden cihazınızın sürümünü 1.32 ye indirmek zorundasınız. Bu konuda 1.7x veya 1.8x sürüme sahip cihazların 1.32 sürümüne indirilmesi anlatılacaktır.

Cihazınızın sürümünü kontrol etmek için;

Settings--> About Phone-->Software Information-->Build Number

Gereksinimler

� HTC Sync
� 1.72 veya daha üst sürüme sahip Desire HD (Cihazların "unbranded" olması yani herhangi bir operatöre ait olmaması gerekmektedir. Operatör cihazlarının öncelikle GOLD CARD işlemini yapmaları gereklidir.)

Downgrade için yapılması gereken işlemler

1- . Sıkıştırılmış klasörü bilgisayarınızın ana dizinine çıkartın (C:\Downgrade)

2- Stock 1.32 romu . Bilgisayarınızın masaüstüne koyun. Zip dosyasını açmayın!!!

3- Cihazınızı bilgisayara usb kablosu aracılığı ile bağlayın.( "sadece şarj(charge only)" seçeneği ile bağlayın ve cihazın bağlantı ayarlarından "USB Debugging(usb hata ayıklama)" seçeneğini aktif edin)

4- Bilgisayarınızdan "komut istemi"ni açın. (Başlat-->Donatılar-->Komut istemi)

5- Komut satırında "C:\" kalana kadar "cd .. komutunu girin.

6- Komut satırına "cd/Downgrade" yazın.
7- Komut satırında "C:\downgrade>" yazısı çıkacaktır.

8- Sırasıyla aşağıdaki komutları birer birer girin;
adb push psneuter /data/local/tmp
adb push misc_version /data/local/tmp
adb shell chmod 777 /data/local/tmp/psneuter
adb shell chmod 777 /data/local/tmp/misc_version
adb shell /data/local/tmp/psneuter
adb shell

9- Karşınıza "#" işareti çıkacaktır, bu adımda karşınızda şöyle bir ekran olmalıdır;

Devam ediyoruz:

10- "cd /data/local/tmp" komutunu yazın.

11- "./misc_version -s 1.31.405.3" komutunu yazın.
12- Cihazınızda usb bağlantı şeklini "disk drive" seçeneğine getirin. İndirmiş olduğunuz 1.32 PD98IMG.zip dosyasını sd kartınızın ana dizinine atın. Komut istemi penceresini artık kapatabilirsiniz.

13- Cihazınızı yeniden başlatın. Cihaz kapanırken ses kısma tuşuna basılı tutun ve Bootloader ekranı gelene kadar bırakmayın.(cihazın titreşimine aldırış etmeyin)

14- Bootloader ekranında cihazınız açılacaktır. Cihaz kendiliğinden birkaç işlem yapacak ve size "Do you want to start the update?" diye soracaktır. Ses artırma tuşuna basarak "yes" diyoruz.

15- İşlem bittiğinde ekranda "Press the power buton to reboot" yazısı çıkacaktır. Power tuşuna basarak cihazı yeniden başlatın.

16- Cihazınız yeniden başlayacaktır. Cihazın açılması 1-1.5 dakikadan (2 dkya kadar bekleyin) fazla sürerse ve cihaz açılmazsa daha önceki adımlarda bir hata yapmışsınız demektir.(örn: herhangi bir komutun yanlış yazılması) Böyle bir durumda tüm işlemlere en baştan başlamalısınız.
17- Cihazınız yeniden başladığında işlem tamamlanmış demektir. Artık cihazınız 1.32 sürümüne indirilmiş ve root edilmeye hazır hale gelmiştir.

18- BİTTİ

HTC Desire HD Root ve Recovery işlemi
Gerekenler:
1.Dosya yöneticisi programı
2.VISIONary Plus
3.One click S-OFF
4.Rom Manager
Öncelikle root işlemi yapmamız gerekiyor.
Root işlemi için VISIONary programını kullanacağız.
VISIONary programını indirip telefonunuza kurun.
İndirdiğiniz VISIONary-plus-r14.apk dosyasını hafıza kartınıza atın
Es File Explorer ile hafıza kartındaki dosyayı bulun ve kurun
Programı çalıştırın
Kuruluma geçmeden önce USB Debugging‘in aktif olduğuna emin olun.
Bunu Settings/Applications/Development/ Menüsünden USB Debugging özelliğini aktifleştirerek yapabilirsiniz.

- Temproot on boot seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

- Ardından Temproot now seçeneğine basın ve telefona SuperUser uygulamasının yüklenmesini ve Root yapılmasını bekleyin.

- Ekrana tekrar Visionary’nin ana menüsü geldiğinde Attempt permroot now seçeneğine basın. Sizden bir iki saniye içerisinde SuperUser uygulaması Root erişimi izni isteyecek, buna Allow diyerek kabul edin. Unutmayın kabul etmek için yalnızca 9 saniyeniz var.
(Eğer SuperUser size bu soruyu sormuyorsa 4. işlemden sonraki adımı tekrar uygulayarak deneyin.)

Telefonunuz yeniden başlayacak ve açılışta otomatik olarak Root yapılacak.

Telefonunuzu yanlızca şarj et seçeneğiyle pc ye bağlayın,usb hata ayıklamayı aktif edin(ayarlar/uygulamalar/uygulama geliştirme yolu altında)

İndirdiğiniz EasyS-OFF programını çalıştırın S-OFF it! butonuna tıklayın

Allow diyerek izin verin.Birkaç saniye sonra işlem bitecektir.
Root S-Off işlemleri tamamlandı.Sıra Recovery yapmaya geldi.
İndridiğiniz Rom Manager programını dosya yöneticisi yardımı ile telefonunuza kurun.
Kurduktan sonra programı çalıştırın.

Flash ClockworkMod Recovery ekranına tıklayın.Telefon modeli seçme ekranı olarak Desire HD çıkacak onu seçin ve devam edin.Recovery image dosyasını indirmeye başlayacak.Bu işlem hıza göre 5-6 dakika sürebilir.

İşlem bitince Reboot Into Recovery menusune tıklayın.
Bu işlemden sonra telefonunuz restart olacaktır.
Sadece bekleyin alt'daki ekranı goreceksiniz.

Recovery ekranından menülerde gezinmeyi şöyle yapıyoruz
Ses açma tuşu -Yukarı
Ses kısma tuşu - Aşağı
Power tuşu - Seçim
Menülerin Sırası ile anlamları
reboot system now ( telefonu yeniden başlatır)
apply update from sd card (sd kart üzerindeki dosayadan güncelleme yapar)
wipe data/factory reset (telefon üzerindeki tüm bilgileri siler programlar,rehber,takvim vs.)
wipe cache partition (hafıza kartında ayrılmış bölüm içerisindeki bilgileri siler)
install zip from sd card (sd kart içindeki custom rom dosyasını veya başka dosyayı yükler)
backup and restore (yedek alır ve alınmış yedeği geri yükler)
mounts and stogare (recovery ekranında iken hafıza kartına bağlanır veya bağlantıyı keser)
advanced (gelişmiş menü)
power off (telefonu kapatır)
++++ Go back ++++( menülerde gezinirken geri gitmeyi sağlar)
Artık custom yüklemeye hazırız
Önce wipe data/factory reset ile telefondaki eski bilgilerimizi siliyoruz

Daha sonra wipe cache partition ile hafıza kartında ayrılmış bölümdeki bilgileri siliyoruz.

Daha sonra install zip from sd card ile hafıza kartına attığımız rom dosyasını bulup seçiyoruz

Kurulum başlıyor.Ortalama 2-3 dakikada kurulum biter.

Kurulum bittikten sonra yeni yuklediğiniz sistemin açılması 5 dakikayı bulabılır.Panik olmayın ve bekleyin.

• Beğen
Tepkiler: Torchbearer

Torchbearer

Üye
Öncelikle selamlar,

Sorunuma deginmek gerekirse HTC Desire HD telefonumu gecen haftalarda 2.3.3 'e güncelledim (dogrusu bu güncellemeden dolayi mi bu sorunu yasadigimi bilmiyorum). Telefonumu root etmek istedigim halde hicbir sekilde sonuc alamadim. Verdigim linkteki islemleri sirasiyla yapmama ragmen (hafiza kartina GoldCard, hard format/factory reset islemi de yaptim). Downgrade islemi yaparken su komutu verdigimde
(adb shell /data/local/tmp/psneuter) sizin bahsettiginizden farkli olarak bana failed to set prot <Inappropriate ioctl for device> yazisi geliyor ve sonra adb shell komutu versem de ($ isareti cikiyor sadece) islem yapiyormus gibi görünüp bir sey gerceklestirmiyor.

VISIONary + uygulamasini da kullandigimda siyah ekran geliyor ve öylece kaliyor.

tolga72

tolga72

Üye
Öncelikle selamlar,

Sorunuma deginmek gerekirse HTC Desire HD telefonumu gecen haftalarda 2.3.3 'e güncelledim (dogrusu bu güncellemeden dolayi mi bu sorunu yasadigimi bilmiyorum). Telefonumu root etmek istedigim halde hicbir sekilde sonuc alamadim. Verdigim linkteki islemleri sirasiyla yapmama ragmen (hafiza kartina GoldCard, hard format/factory reset islemi de yaptim). Downgrade islemi yaparken su komutu verdigimde
(adb shell /data/local/tmp/psneuter) sizin bahsettiginizden farkli olarak bana failed to set prot <Inappropriate ioctl for device> yazisi geliyor ve sonra adb shell komutu versem de ($ isareti cikiyor sadece) islem yapiyormus gibi görünüp bir sey gerceklestirmiyor.

VISIONary + uygulamasini da kullandigimda siyah ekran geliyor ve öylece kaliyor.

bendede aynı sorun var yardım edecek biri yokmu?

Torchbearer

Üye
Önce GoldCard islemi yapman gerekiyor. Ondan sonra su linki tiklayip da rom u indir

1. Secenek [For Froyo ROMs, 1.7x and 1.8x]

• Telefonu bilgisayara baglayin. Sadece sarj et secenegini secin ve USB Hata Ayiklamayi da acik konuma getirin!
  • Komut istemini acip Downgrade klasörü nerede ise orayi gösterin ve asagida yazan komutlari tek tek yazin:

Code:

adb push psneuter /data/local/tmp
adb shell chmod 777 /data/local/tmp/psneuter
adb shell /data/local/tmp/psneuter
adb shell

2. Secenek [Gingerbread ROMlar icin, 2.x]

• Telefonu bilgisayara baglayin. Sadece sarj et secenegini secin ve USB Hata Ayiklamayi da acik konuma getirin!
  • Komut istemini acip Downgrade klasörü nerede ise orayi gösterin ve asagida yazan komutlari tek tek yazin:

Code:

adb push fre3vo /data/local/tmp
adb shell chmod 777 /data/local/tmp/fre3vo
adb shell ./data/local/tmp/fre3vo -debug -start FBB00000 -end FFFFFFFF

Sonraki Adim

Eger komut isteminde "#" isareti gösteriyorsa, gecici root olmussunuz demektir! Sonrasinda su komutlari yazin:

Code:

cd /data/local/tmp ./misc_version -s 1.31.405.6

• Komut istemini kapatin. Telefonu ses düsürme tusuna basili tutarak yeniden baslatin ve sd kart icine attiginiz linkten indirilen dosyanin update yani downgrade yapilmasini bekleyin.
  • Downgrade islemi bittikten ve yükleme yaptiktan sonra bu linkteki programi indirin daha sonra Radio S-OFF ve SIM Unlock yapin. Bu islemler bittikten sonra istediginiz ROM u yükleyebilirsin.

Umarim sonuca ulasirsin.

Üst Alt