Dejavu Nedir ? Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış gibi gorme

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
backspace11

backspace11

Üye
    Konu Sahibi
Dejavu Nedir ? Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış gibi gorme
Dejavu Nedir ?

Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu "dejavu"nün, beynin bellek bölgesiyle ilgili olduğu ortaya çıktı.

İnsanların yaşamadıkları, hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak için nörologlar, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin MR'larını çekti.

MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut birçok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi.

Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca anafikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yanlızca kimi olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve yanılabilecekleri ortaya çıktı.

Duke Üniversitesi'nden nörolog Dr. Roberto Cabeza, insan belleğinin bilgisayarınkine benzemediğini belirterek, insanların sık sık, yaşanmamış olsa bile kimi olayları geçmişte yaşadıklarını sanabildiklerini söyledi.

Cabeza, bu araştırmanın Alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceğini bildirdi.

Daha önceki araştırmalar, yaşlanıldığında beynin genellikle kesin olayları hatırlama özelliğini genel izlenimleri hatırlamaktan daha hızlı yitirdiğini göstermişti.

Araştırma, Journal of Neurosciences adlı dergide yayımlandı.​

• Beğen
Tepkiler: NeO_Revolution, meska08 ve Samsun55''

Tuncay.erol

Tuncay.erol

Üye
teşşekürler yararlı konu :)

• Beğen
Tepkiler: backspace11
serecans

serecans

Üye
tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: backspace11
Adilx05

Adilx05

Üye
Bana Çok Olyuo Ya :hmmm

dufy85

dufy85

Üye
aynen banada oluyordu :hmmm

teşekkürler :oke:

pelın_

aynn ya sankı orda gectım yada aynı seyı ıkıncı defa yapıyomus hıssı fena bışıy ya

janjanlı1981

janjanlı1981

Üye
paylaşımiçin teşekkürler:oke:

'Patron

'Patron

Üye
Benım en son 2 hafta once oldu. gerçekten tuhaf bir olay :allalla:

Nef'i

Nef'i

Üye
İkizler burcuysanız sık sık olur.

Samsun55''

Samsun55''

Üye
sanırım bu yazıyı daha önce gördüm :hmmm:hmmm:D

Nef'i

Nef'i

Üye
Dejavu aslında 25.kare ile alakalıdır :hmmm

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
teşekkürler paylaşım için

NeO_Revolution

Üye
enteresan
:bigstar:

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
bana bazen oluyor geçen yine oldu :allalla:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt