N8 kamera parlama sorununu çözdük!...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
N8 kamera parlama sorununu çözdük!...
arkadaşlar n8'deki kamera parlama olayını çözmüş bulunuyoruz. kamera camına ufak bir eklenti ile parlama sorunu hemen hemen tamamen çözülüyor. nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki sayfaları takip edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 627977

uMTOku

Üye
Burda yazsan ben tam anlamadım

• Beğen

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
yazayım. bu zamana kadar n8'deki kamera parlama probleminin kemaranın parlak metal çerçevesinin ışığı yansıtmasından kaynaklandığını düşünüyorduk. fakat denemelerimiz sonucu çerçeveden değil camın büyüklüğünden kaynaklandığını gördük. bu parlamayı engellemek içinse camı sadece lens çukurunun açıkta kalacağı şekilde maskeliyoruz. aslında camın arka tarafındada maskeleme yapılmış fakat çok küçük olduğundan iç yansımaları engelleyemiyor. resimler verdiğim linkte mevcut.

• Beğen
Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
kapağı açmak gerekiyor içten düzeltme yapılmalı uzun iş

• Beğen
SilentOne

SilentOne

Üye
biraz sıkıntılı deqil mi yha kapaqı açıp yapcan geri kapacan ooohooo

• Beğen
synergy11

synergy11

Üye
Teşekkürler.. :)

• Beğen
Utku

Utku

Üye
:hmmmhmm zekice

• Beğen

sharpie

Üye
sorunun çözümü bu videoda.
[video=youtube;rxm15TcjWqQ]http://www.youtube.com/watch?v=rxm15TcjWqQ[/video]

• Beğen

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
sharpie youtubeye bunun gavurcasınıda yazsaydında onlarda istifade etseydi:) türkler bu olayı çözmüşler diye :naughty:

• Beğen

esatgelmedi

Üye
nokia gibi yıllardır kameralı telefon üreten bir firmanın böylesine basit bir mühendislik hatasını nasıl yaptığını anlamak mümkün değil.
böyle kıldan tüyden mevzular yüzünden iphone culara malzeme oluyoruz sonra.:vur sen kalk telefona 12 mp lik kamera yap içine de canım Carl Zeiss merceği koy sonra da böyle bir hata yap.:off: olacak iş mi? ama yine de n8 kamerası üzerine tanımam.:oke:

ha bir de unutmadan o yapışkanları nereden bulacağız.:allalla:

• Beğen
Utku

Utku

Üye
nokia gibi yıllardır kameralı telefon üreten bir firmanın böylesine basit bir mühendislik hatasını nasıl yaptığını anlamak mümkün değil.
böyle kıldan tüyden mevzular yüzünden iphone culara malzeme oluyoruz sonra.:vur sen kalk telefona 12 mp lik kamera yap içine de canım Carl Zeiss merceği koy sonra da böyle bir hata yap.:off: olacak iş mi? ama yine de n8 kamerası üzerine tanımam.:oke:

ha bir de unutmadan o yapışkanları nereden bulacağız.:allalla:
donanımh*ber deki bir arkadaş pcden sticker kesme makinesi(?) ile kesmiş.Sordumda kendisine....

emircebi

emircebi

Üye
o yapışkanları nerden bulcaz?

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
stickerlerin kağıtlarını temin etmeniz yeterli arkadaşlar. sonra şu yöntemle kendiniz yapabilirsiniz. önce kağıdı kamera çerçevesinin içine tam oturacak şekilde makasla yada başka birşeyle kesin. daha sonra ortasında lens çukurunu açıkta bırakacak şekilde delin. ben bunun için kemer delme aparatını kullandım. en basitinden kağıt delme zımbırtısınıda kullanbilirsiniz.daha sonrada tam ortalı şekilde yapıştırın. hepsi bu kadar

trii

trii

Üye
parlama problemi nedir tam olarak?

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
stickerlerin kağıtlarını temin etmeniz yeterli arkadaşlar. sonra şu yöntemle kendiniz yapabilirsiniz. önce kağıdı kamera çerçevesinin içine tam oturacak şekilde makasla yada başka birşeyle kesin. daha sonra ortasında lens çukurunu açıkta bırakacak şekilde delin. ben bunun için kemer delme aparatını kullandım. en basitinden kağıt delme zımbırtısınıda kullanbilirsiniz.daha sonrada tam ortalı şekilde yapıştırın. hepsi bu kadar
bende içten yapılıyor sandım meğerse bu kadar kolaymışş..
DH'de bunu üyelere bedava dağıtıyorlar galiba öyle bişe okumuştum?
bide sen nasıl yapıyorsan videolu şekilde yeniden işlem yapıp anlatabilirmisin görsel olarak görelim?

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
dh'da sharpie eski iş yerinde sticker bastırıp 5-10 arkadaşa posta yoluyla göndermişti. şimdi göndermiyor sanırım. ben kendimde stickerle henüz yapmadım. normal bir çok ince (kibrit kutusu kalınlığındaki) bir kartondan delip yaptım. ben kemer delme aracı ile deldim. daha önce de kağıt zımbası ile delmiştim. yanlız ölçüler şu şekilde. lens çukurunun çapı 4,8 mm civarında. çerçeve boyutu da 1,2 cm sanırım. dh'den sharpie işi sağlam tapmak için çerçeveyide kağıdın altında bırakıyor fakat bence gerek yok. çünkü parlamanın çerçeve ile alakası yok. tamamen camın boyutundan kaynaklanıyor. parlamanın çerçeveden kaynaklanmadığının kaşifi dh'den sharpie camın boyutundan kaynaklandığının ve bu şekilde bir maskeleme ile çözüleceğinin kaşifide benim.
nasıl yapacağız:

eğer bir sticker temin edebilirseniz bu ölçülere göre kesip,delip yapıştırıyoruz. yoksa bir kağıt yada ince kartondan bu şekilde hazırlayıp üstünden bir izole bant geçirip ve bantıda aynı şekilde delerek yapıştırıyoruz. bu ölçüler çerçevenin içine oturacak şekilde. yanlız kenarları köşeli değil oval olarak kesiyoruz. kesmeyle biçmeyle uğraşamam derseniz herhangi bir tabelacıya gidip onada bu ölçülere göre yaptırıp yapıştırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3
Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
dh'da sharpie eski iş yerinde sticker bastırıp 5-10 arkadaşa posta yoluyla göndermişti. şimdi göndermiyor sanırım. ben kendimde stickerle henüz yapmadım. normal bir çok ince (kibrit kutusu kalınlığındaki) bir kartondan delip yaptım. ben kemer delme aracı ile deldim. daha önce de kağıt zımbası ile delmiştim. yanlız ölçüler şu şekilde. lens çukurunun çapı 4,8 mm civarında. çerçeve boyutu da 1,2 cm sanırım. dh'den sharpie işi sağlam tapmak için çerçeveyide kağıdın altında bırakıyor fakat bence gerek yok. çünkü parlamanın çerçeve ile alakası yok. tamamen camın boyutundan kaynaklanıyor. parlamanın çerçeveden kaynaklanmadığının kaşifi dh'den sharpie camın boyutundan kaynaklandığının ve bu şekilde bir maskeleme ile çözüleceğinin kaşifide benim.

hmm tamam dostum bilgiler için sağol maxi ile tanışmadan önce o n8 konusunu sürekli okuyor takip ediyordum süper konu orası müdavimi olmuştum...

Reis-i Eagles - GeceBekcisi - Sugar Klavyeci - Sharpie o konunun vazgeçilmezleridir zaten hepsini çok severim:oke:
nasıl yapacağız:

eğer bir sticker temin edebilirseniz bu ölçülere göre kesip,delip yapıştırıyoruz. yoksa bir kağıt yada ince kartondan bu şekilde hazırlayıp üstünden bir izole bant geçirip ve bantıda aynı şekilde delerek yapıştırıyoruz. bu ölçüler çerçevenin içine oturacak şekilde. yanlız kenarları köşeli değil oval olarak kesiyoruz. kesmeyle biçmeyle uğraşamam derseniz herhangi bir tabelacıya gidip onada bu ölçülere göre yaptırıp yapıştırabilirsiniz.
hmm tamam dostum bilgiler için sağol maxi ile tanışmadan önce o n8 konusunu sürekli okuyor takip ediyordum süper konu orası müdavimi olmuştum...

Reis-i Eagles - GeceBekcisi - Sugar Klavyeci - Sharpie o konunun vazgeçilmezleridir zaten hepsini çok severim:oke:

----------Eklendi @ 20:00:53 ---------- Yazıldı @ 19:59:22 ----------

Gcebekcisi murat çeviğe yaptığı yanlışla ilgili laf sokunca zoruna gitti devenin adamı banladı eş..oğlu

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi
evet o konu bizde cok bagimlilik yapti. degisik bir ortam oldu. gecebekcisini pek bilmiyorum herhalde ayrilip shiftdeleteye gecmisti.

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
evet o konu bizde cok bagimlilik yapti. degisik bir ortam oldu. gecebekcisini pek bilmiyorum herhalde ayrilip shiftdeleteye gecmisti.
hayır kendi sitesini kurdu ordan yayın yapıyor
ve şöyle bir sözü vardı benim çok hoşuma gitti
'' bundan sonra insanların sırtımdan geçinmesine izin vermeyeceğim..''

ahmetdemircim

Üye
    Konu Sahibi

hayır kendi sitesini kurdu ordan yayın yapıyor
ve şöyle bir sözü vardı benim çok hoşuma gitti
'' bundan sonra insanların sırtımdan geçinmesine izin vermeyeceğim..''
pek guncellemiyor sanirim sitesini. bense takip ediyorum. ozellikle su android uygulamalarin symbiana calisacak olmasini dort gozle bekliyorum. nokianin yerinde olsam bu olay ustunde ozellikle dururdum. boylelikle symbian olmez bi isletim sistemi olurdu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt