Türkiyede Türlü Türlü Bitki Var

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Haberci tarafından paylaşıldı. Okunma: 8580 | Cevaplanma: 0

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Türkiyede Türlü Türlü Bitki Var

  Türkiye’de bulunan 10 bin bitki türünün 3 bini, dünyada sadece Türkiye’de yetişiyor.
  <div align="center">[​IMG]</div>
  AA
  Güncelleme: 13:14 tsi 25 Aralık 2005 Pazar- Merkezi Ankara&#8217;da bulunan Doğa Derneği&#8217;nin Genel Müdürü Güven Eken, yapılan çalışmalar sonucunda tüm dünyada ve Türkiye&#8217;de en fazla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin tam olarak nerede yaşadıklarının belirlendiğini söyledi.

  Eken, İngiltere&#8217;deki bitki çeşidi sayısı 2 binle sınırlıyken Türkiye&#8217;nin bitki çeşidinin yaklaşık 10 bin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  &#8220;Türkiye&#8217;de bunun yanı sıra her 5.5 günde yeni bir bitki çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar tespit edilen 10 bin bitki türünün 3 bini dünyada sadece Türkiye&#8217;de bulunmaktadır. Bu bitkilerinde 550 tanesi sadece tek bir noktada yetişmekte olup, yok olma tehlikesi altındadır.

  Bu 550 tür sadece doğal mirasımız değil, yüzlerce hastalığın ilacı, Türkiye&#8217;nin doğa turizmi potansiyeli, geleceğin besin kaynakları, temiz hava, su ve toprağımız demektir. ulusal ve yerel karar vericilerin ve yatırımcıların Türkiye&#8217;nin yakın geleceğiyle ilgili planları yaparken bu türleri ülkemizin en değerli ve en benzersiz kaynakları olarak görmesini bekliyoruz.&#8221;

  Dünyadaki 561 canlı türünün sadece Türkiye&#8217;de yaşadığını bildiren Eken, çok hassas oldukları için iklimsel değişiklik başta olmak üzere,en küçük bir tehdidin bile bu canlı türlerini yok edebileceğini söyledi.

  EN FAZLA TÜR ANTALYA&#8217;DA
  Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, bu canlılar arasında 550 bitki, 8 balık, 1 kurbağa, 1 memeli ve bir 1 kelebek türü bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  &#8220;Bu türler, Türkiye&#8217;deki doğal alanların aşırı kullanımı veya tahribatı sonucunda yeryüzünden tümüyle silinebilir. Bu 561 canlı türün önemli bir kısmı Akdeniz bölgesinde yaşıyor. Antalya, tek noktaya sıkışmış türlerin en zengin olduğu ilimiz. Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu ise yok olan türlerin yoğunlaştığı diğer bölgelerimiz. Tamamı Göller Bölgesi ve Orta Anadolu&#8217;da olmak üzere, Türkiye&#8217;ye özgü 8 balık türü var.

  Öte yandan, Türkiye&#8217;nin en nadir kurbağası olan Toros kurbağası (Rana holtzi) Niğde&#8217;de, memeli türü olan Silifke kirpi faresi (Acomys cilicicus) Mersin&#8217;de, kelebek türü olan Malatya kelebeği (Polyommatus dama) ise Malatya&#8217;da bir tek noktada yaşıyor.&#8221;  Yazan: Haberci

Türkiyede Türlü Türlü Bitki Var konusuna benzer içerikler

 1. Kaç Türlü Yalnızlık Vardır? ( İlköğretim ve Liseler )

  Kaç çeşit yalnızlık vardır? Modern dünyanın salgın hastalığı “Yalnızlık ” Yalnızlık; zihnin çöplüklerinde insanı oyalayan ve bedenin her yanından zararlı kimyasal hormonların salgılanmasına neden olan bir duygudur. İnsan yaşamının doğal...
 2. Dünyanın Kaç Türlü Hareketi Vardır ( İlköğretim ve Liseler )

  Dünyanın Kaç tane Hareketi Vardır Dünyanın Hareketleri nelerdir Dünyanın Hareketi hakkında bilgi Dünyanın Kaç Türlü Hareketi Vardır Dünyanın "sabit" olmayıp, 8 ayrı set içinde hareket ettiği, yer değiştirdiği biliniyor. 1. KITA...
 3. Bacak Kadar Boyu var türlü türlü huyu var atasözünün anlamı ( Maxi Sözlük )

  Bacak Kadar Boyu var türlü türlü huyu var ne demek Bacak Kadar boyu var türlü türlü huyu var açıklaması Yaşı o duruma uygun olmamasına rağmen yaşıyla alakasız çeşit çeşit huylar edinen çocuk.
 4. Bacak kadar boyu var, türlü türlü huyu var :) :) deyimi ( Maxi Sözlük )

  Daha küçük, ama değişik, herkesten farklı alışkanlıklar, huylar edinmis
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
11 Şubat 2016 Perşembe - 0:06:31