Zip, WinRAR, 7-Zip Karşılaştırması ( Sıkıştırılmış Arşiv Yazılımları Gerekli mi ? )

Sponsorlu Bağlantılar

Kullandığınız Arşiv Yazılımı Hangisi ?

• 7-Zip

Kullanılan: 1 25.0%
  • WinRAR

Kullanılan: 3 75.0%
  • WinZip

Kullanılan: 0 0.0%
  • BandiZip

• PeaZip

• Windows Explorer

• Diğerleri

• Kullanılan toplam oy
    4
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Zip, WinRAR, 7-Zip Karşılaştırması ( Sıkıştırılmış Arşiv Yazılımları Gerekli mi ? )
Bir çoğumuz arşiv yazılımlarını formattan hemen sonra ihtiyaç yada alışkanlık gereği yükleriz.
Dünya üzerinde en çok paylaşılan arşiv türü zip tir. Öyleki çoğu yazılım şirketi bu arşiv türünü tercih eder.
Windowsun varsayılan arşiv uygulamasını kullanarak zip dosyalarını açabilir veya arşivleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken arşivlemek istediğiniz dosyanın üzerine sağ tıklayıp gönder > sıkıştırılmış klasör.

Ayrıca varsayılan olarak dosya gezginini kullanmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz...

Şimdi o malum soruyu sormanın vakti geldi...
Neden zip varken rar ve 7zip gibi arşivleme türlerine ihtiyaç doğmuştur ?

Zip sıkıştırma algoritmasının yetersiz oluşu ve ek özellik sunmayışı şeklinde özetlenebilir...
Dikkat ettiyseniz yazılım adı vermedim, çünkü zip türü sıkıştırma tüm yazılımlar da yaklaşık aynı sonucu verir.

Ör:
Aşağıda 100 mb karışık içerikli klasörü winrar ve windows gezgini ile sıkıştırmada yaklaşık aynı sonucu aldım.
100 mb dosya 47,9 mb (varsayılan zip sıkıştırma)
100 mb dosya 47,6 mb (winrar ile zip sıkıştırma)

Şimdi de 100 mb boyutundaki dosya ile zip, rar, 7zip sıkıştırma performansını karşılaştıralım...

100 mb
karışık dosya;
Zip arşivi 47,9 mb
Rar
arşivi 38,6 mb (en fazla sıkıştırma)
7zip arşivi 27,2 mb (en fazla sıkıştırma)

Sonuçları dikkatli incelerseniz 7zip açık ara önde sebebi uyguladığı sıkıştırma şeklinden kaynaklı LZMA2.

Peki bunun bize kazancı nedir ?
Günümüzde birçok oyun ve yazılım çok geniş disk alanına gereksinim duyuyor.
100 mb lık dosyanın sıkıştırılmasında, winrar ile 7zip arasında 38,6 - 27,2 = 11,4 mb fark var.

Bunu 100 gb üzerinden düşündüğünüz de 11,4 gb yapıyor. Bu gerçekten çok büyük bir alan...
Bu dosyayı ister internet ortamında buluta yükleyin, isterseniz sabit diskte saklayın. Kar-zarar analizini size bırakıyorum.

Reklam ve kısıtlama yok, arayüzü sade, exe boyutu sadece 1 mb. Detaylı bilgi ve indirme:
7z Paketleme ve açma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
7z Yalnızca açma: AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF , UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR ve Z.

7 zip ile kendinden açılır arşiv oluşturabilirsiniz. Böylece yazılımın yüklü olmadığı yerlerde, dosya çıkarma imkanınız olur.

Çıkarma işleminde istediğiniz konumu seçin...

Piyasada çok sayıda arşivleme yazılımı olmasına rağmen işini en iyi yapan birkaç yazılım var.
Sizlere winrar ve 7zip sıkıştırma karşılaştırması yaptım. Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma yapan yazılımlarda vardır.
Örneğin, bir exe dosyasını sıkıştırmada, 1 bit' lik kayıp olması o arşivi yada yazılımı kullanılamaz hale getirir.
Bu yüzden tüm arşiv yazılımlarının listesini yapmaya gerek yok, kendini ispatlamış arşiv yazılımlarını tercih edin.

Dosya arşivlemede en çok metin ve .dll içerikli ögeler sıkıştırılırken, en az görsel içerikli ögeler sıkıştırılır.
Video ve mp3 dosyaları ise çok az sıkıştırılarak arşive eklenir. Umarım faydalı olmuştur, güle güle kullanın :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, rear2011 ve TheNightMare.

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Vay be . 7Zip buymuş dedim .

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK