Zenfone 3 pil değerlendirmesi ve güç yönetimi nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

DarkScreen

DarkScreen

Üye
    Konu Sahibi
Zenfone 3 pil değerlendirmesi ve güç yönetimi nasıl yapılır?
Asus Zenfone 3 pil değerlendirmesi, cihazın bataryası ne kadar gidiyor ve güç tasarrufu modlarının yönetimi nasıl yapılır?


Bu kez bir kaç gündür kullandığım Asus Zenfone 3'ün bataryasını değerlendireceğim. Cihazın bir kaç faklı modeli olduğundan batarya büyüklükleri de farklılık gösteriyor.

Şu an kullandığım cihazda ise 3700 mAh batarya bulunuyor. Hızlı şarj desteyi bulunan cihaz usb type c üzerinden şarj ediliyor.

Güç yönetimi ve modları
Asus Zenfone 3'te bir kaç faklı güç tasarrufu moduna yer vermiş. Bunlar şöyle:
- Performans Modu
- Normal Mod
- Güç tasarrufu Modu
- Süper Tasarruf Modu
- Özelleştirilmiş Mod

Özelleştirilmiş Mod hariç diğer modların hepsinde cihaz gerekli pil ayarlarını kendi otomatik yapıyor. Özelleştirilmiş Modda ise parlaklık ve ağ durumuna nasıl müdahale edeceğini siz seçebiliyorsunuz.

Akıllı Geçiş
Asus Zenfone 3'te iki tanede akıllı geçiş modu sunuyor. Bunlar ise şöyle:

Güce göre geçiş: Bu modu aktif ettiğinizde Zenfone 3'un bataryası sizin belirlediğiniz seviyeye gerilediğinde, yine sizin belirlediğiniz ve yukarıda bahsettiğimiz güç tasarrufu moduna geçiyor.

Örnek verecek olursak cihazı normal mod ile kullanırken akıllı geçişte batarya yüzde 10'a düştüğünde süper tasarruf moduna geç diye biliyorsunuz. siz bunu bir kez ayarlıyorsunuz ve sonrasında cihaz bunu otomatik olarak yapıyor.

Zamanlamaya göre geçiş: Bu modda ise cihaz sizin belirlediğiniz saatler arasında, belirlediniz güç tasarrufu moduna geçiyor.

Örnek olarak cihaz normal mod ile kullanılırken uyuduğunuz saatleri ortalama olarak belirleyip o saatlerde güç tasarrufu modunda daha az pil harcamasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tüm olaylar Zenfone 3'ün pilinin daha verimli ve uzun süre kullanmanız için sunulmuş, bunları kendinize göre ayarlayıp kullanmanız size daha uzun süre pil ömrü sunacaktır.

Günlük Kullanımda Zenfone 3'ün Bataryası Ne Kadar Gidiyor?
Herkesin kullanımı farklı olduğundan, önce gün içerisinde neleri aktif kullandığımı sıralayayım.

- 4 tane e-posta hesabı (günde ortalama 100-150 mail)
- Sosyal medya hesapları (aktif 7 veya 8 hesap)
- Mesajlaşma uygulamaları(Whatsapp, messenger, sms vs)
- Telefon görüşmeleri
- Metrobüste ortalama 40 dakika kadar çeşitli basit oyunlarn (BBTAN)

böyle bir aktif kullanım senaryosunda Zenfone 3'ü sabah 8 gibi şarjdan çıkardığımda hiç şarja takmadan ertesi gün sabah 8'de hala yüzde 30 oranında kullanılabilir pil olduğunu görüyorum. Buda benim öğlene kadar çok rahat bir şekilde Zenfone 3'ü kullanmamı sağlıyor.

Bu bahsettiğim senaryoda cihaz sürekli olarak normal mod ile çalışıyor. Şayet güç tasarruf modlarını kendime göre sıkı bir özelleştirme yaparak kullanırsam, bu süre iki güne yaklaşacaktır.
(Alıntı)
 


Üst Alt