Yönetici Aktifliği

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Yönetici Aktifliği
Yöneticilik Nedir?

Her saniye forumda olmak ve harıl harıl çalışmak mıdır yöneticilik?
Hayata hiç vakit ayırmamak ve her saniye burada olmak mıdır?
Yoksa sokakta yürürken "acaba sitede ne oluyor" diye düşünüp eve geldiğimiz gibi bilgisayarı açıp ilk girdiğimiz yerin burası olması mıdır?

Harıl harıl yönetimle ilgili konularla uğraşmak, konuları, üye profillerini gezip, mesajları, imzaları,yazılanları denetlemek
, sağlam kişiliğimizi ortaya koyucu mesajlar yazmak, zorlanan üyelere yardım etmek, düzeni bozanları engellmek, "kaliteli" emek ortaya koymak mıdır?

Kimler Yöneticidir?

Her saniye sitede olmak!
Bu mudur tek kıstas?!

Siteye bağlılığını kanıtlamış, MaxiCep sevgisini gerçekten barındıran, bu site için "kaliteli" emeğini harcayanlar mıdır yoksa yöneticiler?

Kimleri seçtin sen buraya Ozan? Sadece aktif olanları mı, yoksa sağlam kişiliğini sergilemiş, üyelerin peşinden gelmesini sağlayan mesajların, google'de hit olmuş konuların sahiplerini mi?

Yöneticinin Değeri Nedir?

Aktif olamadığı anda bir çırpıda vazgeçmek, gitsin ne işe yarıyor ki diye naralar atmak mı gerekir?

Tek istisna Bozkurt, onun haricinde herkesle iletişim kurdum, hatta saatlerce konuştum pek çok kişiyle yönetimdeki.

Gördüğüm şu:
Ercan gideceğim diyor.
Ahmet giderim o zaman diyor.
Bozkurt gitsin deniyor.
Hasan da şu sıralar aktif değil deniyor.
Nur aktif olamıyorum gideceğim diyor.
Ahmet Bey çekmiş gitmiş zaten ben yetişemedim.

Uğur ve Gülesin gitmek istediklerini beyan etmişler.
Ben de Ali ile olan tartışmamda küsüp gitseydim bari.

Kim kalacak burada Ozan mı sadece?..

Güven

Bana göre bir yönetici kolay bulunamıyor arkadaşlar. Eski yöneticilerden kaçı uzaklaştırılmış ya da uzaklaşmış siteden?
Toprak, Underground, çilekeş, defactor vs...
Neden gitmiş ya da gönderilmiş bunlar?
Güven sarsmışlar değil mi? Peki kaç tane daha Power gelecek buraya? Kaç tane von, kaç Nazy gelecek?
Ciddi bir sorun var ve onarılması gerekiyor. Ben artık messenger'de konuştuğum bir adminden "gideceğim forumdan" lafı duymak istemiyorum! O mertebeye gelecek güveni sağladıysa orada kalması batmamalı kimseye! He der ki admin benim yaşam tarzın değişti, giremiyorum foruma, tamam çıkartılır veya çıkar kendisi.

Ama forumun tarihine damga vurmuş insanları sapır sapır dökmenin manası nedir?
Güven kolay sağlanmıyor.

Ne Yapılmalı / Ne Yapılmamalı

Moderatör rütbesi, değişken olmalı.
Co-admin rütbesi çalışkan olmalı.
Administrator rütbesi kalıcı olmalı.

Moderatörlük hakkındaki görüşlerimi daha önce de paylaştım, değişkenlik hareket katar bu bir, olası bir çıkartma durumunda Dreamlarda yaşanan olayı yaşamayız bu da iki
.
Konu dışına açılan nedir ya, intihar mektubu sanki!.. Aktif olan kalsın olmayan gitsin. Hem aktif adamları kaybetmeyiz emeklerini burada harcatır, menfaatimize olan bir kullanım sağlarız hem de yaygara çıkmaz bir mod. giderken.
Mod olmak kolay olsaydı Romantik Prens burada kalırdı. Adamla konuşuyorum, yöneticilik teklif ettiler, çok merak ediyordum, kabul ettim, pişmanım diyor. Bu adam 7/24 aktif!.. Angarya işleri yüklersin üstüne, sana daha kaliteli mahsül verme fırsatı çıkar!..

Mod.'un her hareketi takip edilebilir ve geri getirilebilir olur ise eğer bize bir zarar veremez.
Ayrıca o denli aktif olan adamı da "kullanmak" gerek! Şimdi başka site kullanıyor adamı!..

Co-admin ise çalışkanlık sergilemeli forumda. Salih ve Nur yoğun biliyorum ama burada olamamaları göze batıyor. Bozkurt'un aktif olduğu alanlar benim ilgi alanım dışında olduğu için onun hakkında bir yorum yapamayacağım.

Admin olacak güveni sağlamış adamın da koltuğuna biraz saygı gösterilmeli diye düşünüyorum.
[Ben girdiğimden beri siteye "gökhan" isimli hiç tanımadığım kişiyi görüp rahatsızlık duyuyordum bir üye olarak.
Adam general rütbesinde ama admin değil. Bu kadar çalışmışsa forum için neden normal bir üye bu diye rahatsız oluyordum açıkçası.]

Admin olmuş adam emek harcamaz, "kaliteli" emek harcar. Bunu da herkes yapamaz. Sitede 2 admin olsa ne olur 10 admin olsa ne olur? Rakam bu kadar mı önemli.
Tam bir kıstası olmamakla birlikte bilgisayarı açtığı gibi ilk girdiği yer burası ise, adam burada kalmalı. Bir ağırlığı olmalı. Kolay bulunamayan bir emek sergileniyor zira.

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yöneticilik Nedir?

Her saniye forumda olmak ve harıl harıl çalışmak mıdır yöneticilik?
Hayata hiç vakit ayırmamak ve her saniye burada olmak mıdır?
Yoksa sokakta yürürken "acaba sitede ne oluyor" diye düşünüp eve geldiğimiz gibi bilgisayarı açıp ilk girdiğimiz yerin burası olması mıdır?

Harıl harıl yönetimle ilgili konularla uğraşmak, konuları, üye profillerini gezip, mesajları, imzaları,yazılanları denetlemek, sağlam kişiliğimizi ortaya koyucu mesajlar yazmak, zorlanan üyelere yardım etmek, düzeni bozanları engellmek, "kaliteli" emek ortaya koymak mıdır?

Kimler Yöneticidir?

Her saniye sitede olmak!
Bu mudur tek kıstas?!

Siteye bağlılığını kanıtlamış, MaxiCep sevgisini gerçekten barındıran, bu site için "kaliteli" emeğini harcayanlar mıdır yoksa yöneticiler?

Kimleri seçtin sen buraya Ozan? Sadece aktif olanları mı, yoksa sağlam kişiliğini sergilemiş, üyelerin peşinden gelmesini sağlayan mesajların, google'de hit olmuş konuların sahiplerini mi?

Yöneticilik bu yazdıklarının hepsidir. Gerektiğinde saatlerce şikayetlere bakmak, gerektiğinde forum için arkadaşlarından, sosyal hayatından vazgeçmek, kısacası bunların hepsidir. Bunlar bir arada olmaz çoğu zaman, ama hepsi bir arada olursa zaten forumda emin ol 2 yönetici yeterlidir. Ama bu şekilde 2 yönetici olamayacağına göre karma şekilde, bir nevi vardiya sistemi tarzında birinin açığını diğeri kapatır yönetim yürür gider.

Yöneticinin Değeri Nedir?

Aktif olamadığı anda bir çırpıda vazgeçmek, gitsin ne işe yarıyor ki diye naralar atmak mı gerekir?

Tek istisna Bozkurt, onun haricinde herkesle iletişim kurdum, hatta saatlerce konuştum pek çok kişiyle yönetimdeki.

Gördüğüm şu:
Ercan gideceğim diyor.
Ahmet giderim o zaman diyor.
Bozkurt gitsin deniyor.
Hasan da şu sıralar aktif değil deniyor.
Nur aktif olamıyorum gideceğim diyor.
Ahmet Bey çekmiş gitmiş zaten ben yetişemedim.

Uğur ve Gülesin gitmek istediklerini beyan etmişler.
Ben de Ali ile olan tartışmamda küsüp gitseydim bari.

Kim kalacak burada Ozan mı sadece?..

Kimsenin buradan bir çırpıda gönderildiğini düşünmüyorum. Eğer yönetim durumunda bir sallantı varsa genelde öncelikle söylenir, senin durumun nedir sorulur, biraz daha yardımcı olması istenir ve zaman verilir. Bu zamanda kimi hatırlar maxicep yöneticisi olduğunu, kimi de sallapati devam etmeyi düşünür. Ama genellikle bu durum yönetimden ayrılmayla sonuçlanır. Çünkü bu sorulan arkadaş yönetime katılabilecek olsa daha söylenmeden katılırdı dolayısıyla katılamıyor demek ki işleri çok yoğun.

Burada her zaman birileri olur, ben giderim sen gidersin o gider ama asla maxicep başıboş kalmaz. Bu devirler 3 sene öncesindeydi. Şuanda kim giderse gitsin sitede çok fazla etkisi olmaz en fazla 2 ay sonraya forumda aynı durumu sergileyen insanlar bulunur. Çünkü site artık çok fazla büyüdü ve büyüyor, kişilere bağlılıktan ziyade kendi kendini yenileyen bir sistem haline geldi. O yüzden isimlerin gidip gitmemesi önemli değil artık. :oke:

Güven

Bana göre bir yönetici kolay bulunamıyor arkadaşlar. Eski yöneticilerden kaçı uzaklaştırılmış ya da uzaklaşmış siteden?
Toprak, Underground, çilekeş, defactor vs...
Neden gitmiş ya da gönderilmiş bunlar?
Güven sarsmışlar değil mi? Peki kaç tane daha Power gelecek buraya? Kaç tane von, kaç Nazy gelecek?
Ciddi bir sorun var ve onarılması gerekiyor. Ben artık messenger'de konuştuğum bir adminden "gideceğim forumdan" lafı duymak istemiyorum! O mertebeye gelecek güveni sağladıysa orada kalması batmamalı kimseye! He der ki admin benim yaşam tarzın değişti, giremiyorum foruma, tamam çıkartılır veya çıkar kendisi.
Ama forumun tarihine damga vurmuş insanları sapır sapır dökmenin manası nedir?
Güven kolay sağlanmıyor.
O belirttiğin isimlerin hepsi foruma emek harcadılar bu inkar edilemez ama o emeklerin arkasından siteye zarar vermeye başladılar. Bunlar emek verdi diye artık forumda tutulamazdı, kol kangren olduysa düzelir umuduyla beklersek daha fazlasını kaybederiz, kolu olduğu yerden keserek kalan kısmı kurtarmak gerekir.​

Yaşam tarzım değişti olayına katılıyorum ama bu olgunluğu bugüne kadar ciddi manada gösterebilen Ahmet abi oldu, onun haricinde kimsenin kabul ettiğini görmedim. Forum tarihine damga vurmuş insanları eğer bugünde gelecekte damga vurdu diye konuşulmayacak şekildeyse tutmanın ne anlamı var? Güven kolay sağlanmıyor burası kesin, ama burada faal olmadıktan sonra şifrenin güvenliği de çok önemli. Senin şifrenin çalınması, benim şifremin çalınması bunlar çok önemli olaylar. Eğer bir adam forumda aktif olarak yer almıyorsa (dönem dönem de olsa) o ciddi bir risktir, ve maxicep bugün riske edilemeyecek kadar büyümüştür. Geri dönüşümü olmaz mı bu durumda? Tabiki olur ama uğraştırır, bu sefer dediğin güveni üyeler açısından kaybederiz.​

Ne Yapılmalı / Ne Yapılmamalı

Moderatör rütbesi, değişken olmalı.
Co-admin rütbesi çalışkan olmalı.
Administrator rütbesi kalıcı olmalı.

Moderatörlük hakkındaki görüşlerimi daha önce de paylaştım, değişkenlik hareket katar bu bir, olası bir çıkartma durumunda Dreamlarda yaşanan olayı yaşamayız bu da iki
.
Konu dışına açılan nedir ya, intihar mektubu sanki!.. Aktif olan kalsın olmayan gitsin. Hem aktif adamları kaybetmeyiz emeklerini burada harcatır, menfaatimize olan bir kullanım sağlarız hem de yaygara çıkmaz bir mod. giderken.
Mod olmak kolay olsaydı Romantik Prens burada kalırdı. Adamla konuşuyorum, yöneticilik teklif ettiler, çok merak ediyordum, kabul ettim, pişmanım diyor. Bu adam 7/24 aktif!.. Angarya işleri yüklersin üstüne, sana daha kaliteli mahsül verme fırsatı çıkar!..

Mod.'un her hareketi takip edilebilir ve geri getirilebilir olur ise eğer bize bir zarar veremez.
Ayrıca o denli aktif olan adamı da "kullanmak" gerek! Şimdi başka site kullanıyor adamı!..

Co-admin ise çalışkanlık sergilemeli forumda. Salih ve Nur yoğun biliyorum ama burada olamamaları göze batıyor. Bozkurt'un aktif olduğu alanlar benim ilgi alanım dışında olduğu için onun hakkında bir yorum yapamayacağım.

Admin olacak güveni sağlamış adamın da koltuğuna biraz saygı gösterilmeli diye düşünüyorum.
[Ben girdiğimden beri siteye "gökhan" isimli hiç tanımadığım kişiyi görüp rahatsızlık duyuyordum bir üye olarak.
Adam general rütbesinde ama admin değil. Bu kadar çalışmışsa forum için neden normal bir üye bu diye rahatsız oluyordum açıkçası.]

Admin olmuş adam emek harcamaz, "kaliteli" emek harcar. Bunu da herkes yapamaz. Sitede 2 admin olsa ne olur 10 admin olsa ne olur? Rakam bu kadar mı önemli.
Tam bir kıstası olmamakla birlikte bilgisayarı açtığı gibi ilk girdiği yer burası ise, adam burada kalmalı. Bir ağırlığı olmalı. Kolay bulunamayan bir emek sergileniyor zira...

Yukarı yazdığın 3 bölüme de katılıyorum, fakat admin rütbesine geldikten sonra 1 ay var 3 ay yok, sonra konuşma yapılınca 1 ay tekrar var 3 ay yok gibi durum devam ediyorsa orada kalıcılık beklemek biraz hayal olur. Bugün burada kimse vazgeçilmez değildir, her ne kadar yıllardır kalıcı gözüksek de ne olup ne biteceğini gelecekte bilemeyiz.

O intahar mektubu dediğine katılıyorum, oysa yönetime bu kadar emek veren bir insan yönetim işlevlerini, görevlerini bildiğini iddia eden bir insan o konuyu yönetim alanında açar ve sadece soran üyelere ayrılmak gerekti ayrıldık der, herkesin içinde reklam yapmaz ya da yönetimden çıkarken başkalarına sataşmaz.

Ayrılanların gidiş sebepleri sadece orada belirttikleri durum değil, 3 haftadır farklı uğraşlar içerisinde bulunuyorlarmış duyumlarımıza göre, oranın da etkisi var. Aslında bizde mod olmak kolay ama bundan ayrılmak çok zor. Zamanında aynı ayrılık durumunu ouSahin'de yaptı forumda, bilip bilmeyen de sitenin kurucusu falandı sanacak.

Angarya işleri yüklersin üstüne demişsin ama yönetime girildiğinde sadece taşırım, asarım, keserim var diye düşünülüyor genelde istisnalar hariç. O yüzden angarya gibi durumlar olmuyor. Eğer hala şu bölümdeki arkadaşlar aşırı derecede çalışmak zorunda kalıyorsa bu alt yönetimdekilerin görevlerini kendi bölümlerinde yeterince yerine getirmemelerinden kaynaklanır. Yakın bir örnek, şikayet mesajları diğer yöneticilere açıktı, kendi bölümlerinden gelen şikayet olduğunu görmelerine rağmen şikayet konusuna mesaj atıyorlardı fakat işlemi yapmıyorlardı. Ama onların orada işlemi yapması gerekir ki diğerlerine fırsat kalsın siteyi daha da fazla geliştirmek adına.

Gökhan konusunda da şöyle diyeyim, 2.5 sene yönetimde bulundu bizimle birlikte daha sonra öss ve forumlardan soğuma sonucunda aramızdan ayrıldı, hala öss ile cebelleşiyor. Biraz internetteki uğraşlarını değiştirdi, bugün baktığımızda eğer emek harcayan burada bulunmalı diye düşünürsek Gökhan yönetici olmalı ama eğer o emeklerin devamı uzun süre gelmiyorsa yer işgal etmekten başka bir durum oluşmuyor, keza riskini de yukarıda belirttim.

Zaten yönetimden çıkma durumlarının çoğu dediğin şekilde oluyor, adamı internette görüyorsun ama maxi ile alakası yok bu 5 gün böyle 10 gün böyle. E bir zahmet biz de soralım nerelerdesin sen kardeş ne yapıyorsun diye. Şöyle de bir durum var, ilk girdiği yer burası ama yönetime hiç bir katkı sağlamıyorsa burada durmasının anlamı yok bana göre.

Burası bir ekip işi. Birinin işi olur diğeri vardır, benim işim olur sen varsındır ama mutlaka 1-2 kişi bulunur. Diğerleri de zamanı gelince bulunur. Ama bulunmuyorsa artık yapacak bir şey yoktur yönetim kadrosundan çıkartmak gerekir.

Dışarıdan üye soruyor, forumdaki diğer adminler kim, yöneticiler kim? Şu şu isimler haricini forumda görmedim hiç diyor. Bu adama ne cevap vereceksin? İşleri var yoğun bu ara der atlatırsın. Eğer o şekilde yönetici bulundurursun dışarıdan bakan der ki, adama bak ya zamanında yapmış etmiş şimdi ise yatıyor. Bu lafı duymamak gerek.

Adam yönetimdeki önerilerde görüş bildirmiyor, angarya işlerde bulunmuyor, hatta 1 hafta siteye uğramıyor sonrada yönetici. Bu durumda yönetici kalmasının hiç bir mantığı olmuyor. (Zamanı olmasına rağmen)

Bana göre profesyonel olmak gerek, karşındaki kim olursa olsun ve bu profesyonelliğe de adım adım gittiğimizi düşünüyorum... :oke:

Ozan

Ozan

Admin
Ata' ya kesinlikle katılıyorum bu yazdıklarından adminlerin bile öğreneceği şeyler olabilir kimsenin kafasından bu yazıyı okuduktan sonra "çok bilmiş" gibi anlamsız bir düşünce geçmez umarım.

Bence yönetim planını toplamış ve anlatmış, Ahmet de paragraf paragraf açıklamış gördügüm kadarı ile.

Şunu söyleyeyim kısaca
Admin ve Co-Admin ( yani genel yönetimden ) 'lerin hiçbirinden, beni yönetimden al, ben gidiyorum, son mesajım tarzı şeyler görmek istemiyorum ama maalesef ki gördüğüm de oldu üzüldüğüm de oldu, her ne kadar sonradan mantıklı izahı ve iknası olsa da, siteden kopamasa yada hatasını anlıyor olsa da özellikle Ahmet sen bunu çok yapıyorsun bu konuda eleştirilere "OK" de ve düşün, tekrarlama. Bu ekip işi diyorsak, ekibi bozmamalı, bozucu görünümde konusma ve davranıslar sergilememeliyiz. Genel yönetimden kimin maxicep ve buradaki bağı le sorunu varsa sadece Özel den benimle konuşsun bunu rica edeceğim, böylece diğer yönetimdeki arkadasları etkilememis yada kötü örnek olmamıs olur.

Moderatörlerin, Değişken olması konusuna katılıyorum ve yeni yıldan itibaren ilgili bölümlere her an toplantı odasında öneri konuları görmeyi umut ediyorum. Yani herkes heryeri gezmiyor olabilir ama mesela Ahmet 2.el bölümünde aktiftir son 1 haftadır orda bir adam dikkatini çekmistir konularda uzlaşma sağlayan, o bölümde aktif olan, düzgün cevap yazan yaşça olgun ve bunu önerebilir. Power, sürekli onaya dosya gönderen, dosya konusu açan bir üye görür ona o bölümde yetki verilmesi konusunda baslık açar , Ata konu dışında görür o belirtir açar inceleriz ve yaparız vs.

Co-Admin ve Admin sıfatında ise gerçekten sorumluluk fazlaca
Adminlerde sorumluluk tüm forum + varsa teknik adminlik oldugundan yapılanlar belki sitede görülmez mesaj yazmaz her an olamaz ama bu demek degildir ki sorumluluk yapılmıyor. Yapılıyorsa ne ala, üzerine de konulara mesaj yazıyor, konular açıyorsa şahane..

Co-Admin ler genel forum sorumlusu oldugundan, forumların genel anlamda isleyisinden sorumlu yani sadece ilgisini çeken 2-3 kategori yerine, gayet de 5 dk sını ayırıp, symbian destek bölümündeki ilk sayfadaki anlamsız konu olup olmamasına da bakabilir, Sony Ericsson forumuna da geçerken bir bakıp çıkabilir yada melodiler bölümüne de değil mi ?

Ne kadar az sikayet mesajı var ise, yönetim o kadar başarılıdır zaten .
Sikayet mesajlarını görmeden müdehale etmek en huzur veren şey benim için şahsen :ehe

Neyse sonra eklerim birşeyler :)
ASLINDA herkes ne oldugunu biliyor işin, sistemin ve aramızdaki bağın, görevlerin ama uygulamaya özen göstermemiz yeterli olacaktır .

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Admin rütbesinin kalıcı olması gerektiğine katılmıyorum. Zira, bir admin root adminden daha az iş yapıyorsa, daha az siteye giriyorsa o admine yol verilmeli. Belli ki yerini sağlamlaştırdığını düşünüyor, yok kanımca bunun başka bir açıklaması..

Salihyet

Salihyet

Üye
Ayrıntıya girmeden, kişisel bakımımı gerçekleştirecek bile vaktim yok :) İzinli günüm bu gün, bir amacım vardı bildiğiniz gibi, motorumu ve ehliyetimi aldıktan sonra yavaş yavaş tempo düşüreceğim, yeni restorana geçeceğim orda da haftanın 2 günü çalışacağım ;) Veri tabanı ve maxicep konularına yoğunlaşacağım kısmetse, ozan'dan sabır beklemiştim, çünkü hem okuyup hem çalışmak gerçekten delilik buna son verene kadar sabretmek gerekiyor.. Ayrıca aldığım 300 ytl maaş , yarısını eve yarısını motor ve ehliyete veriyorum :) x)

Ozan

Ozan

Admin
Admin rütbesinin kalıcı olması gerektiğine katılmıyorum. Zira, bir admin root adminden daha az iş yapıyorsa, daha az siteye giriyorsa o admine yol verilmeli. Belli ki yerini sağlamlaştırdığını düşünüyor, yok kanımca bunun başka bir açıklaması..
Baştan kalıcı olacak bilinçte verilmesi ve hakedilmesi kastediliyor sanırım konuda yani ne yaparsa yapsın her türlü sitede admin kalsın mantıgı mı var ki konuda ben tam okuyamadım çünkü yazılan uzun metinleri

leiche

leiche

Emekli Yönetici
Dİyecek laf yok ata %90 haklı. Belli bir aşamadan sonra belkide beklemediğimiz anda yönetici teklifi aldık. Ama zaman ve mekan kavramları var. 9 ay hergün ortalama 14 saat aktiflikten sonra 3 ay günde 2-3 saat aktifliğe düşülebiliyor. Bu devir dayım eder. Bi bakarsın özel hayatındaki işlerini yerine koyarsın eskisiden daha aktif olursun. Dönem dönem darılanlarda olur elbet. Ama insan en yakın dostuna/ailesine bile yeri geliyor darılmıyormu? Sonra pişmanlıklar olabilir! örneğin henüz üyeliği 2 ay olmuş kişiler için '' bu adam şöyle bu adam böyle denilen günleride gördük. sonuç olarak o kişi/kişiler kişisel düşünce veya şüpheler için banlandı. Yada tam tersi henüz fazla tanımadığımız kişiler için bu adam süper biri kesinlikle yönetimde olmalı dediğimiz oldu.'' Sonuç olarak kimi yönetime girdi kimi girmedi. Bu hataların çogunu bende yaptım çoğu yönetimdeki arkadaşlar gibi. Sonuç olarak yönetici foruma girdiği andan beri görevini kendini kasmadan yapan, hatalarından ders çıkartan kişilerdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt