Yeni telefonum GM Discovery artıları, eksileri ve diğer detaylar…

Sponsorlu Bağlantılar

TheLeGeNDY

TheLeGeNDY

Üye
    Konu Sahibi
Yeni telefonum GM Discovery artıları, eksileri ve diğer detaylar…

Merhaba, uzun süren araştırmalarım sonucunda Discovery üzerinde karar kıldım ve satın aldım. Uzun bir süredir de detaylı olarak inceleme fırsatı buldum. Bu yazımda elimden geldiğince artılarını, eksilerini ve kişisel düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan asıl konumuza giriş yapalım…

Aslında dahili hafızanın düşük olması nedeniyle Discovery almaktan vazgeçmiştim. Ta ki 16GB versiyonunun çıktığını öğrenene kadar. Hemen forum forum dolaşıp kullanıcıların görüşlerini aldım. Zaten bu haberi alır almaz 2 gün içerisinde siparişide verdim.

Kabaca telefonun teknik özelliklerinden bahsedelim…

Telefon 1.2 Ghz dört çekirdekli işlemci

4.7 inch IPS LCD ekran

8MP kamera

Android 4.2.1 işletim sistemi

16GB dahili hafıza

Eğer bu telefonla ilgilendiyseniz mutlaka bir forum sitesinde yada bir sosyal medya grubunda telefondaki kronik sorunlara raslamışsınızdır. Kamera da pembeleşme sorunu, video izlerken kırpma sorunu gibi. Kırpma sorunu yeni güncellemelerle beraber tamamen ortadan kalkmış durumda. Bu konuda bi tereddütünüz olmasın. Fakat bazı telefonlarda kamerada pembeleşme sorunu devam ediyor maalesef. Tabi tüm telefonlarda bu sorunun olduğunu söylemiyorum.

Öncelikle telefonun ekranı gerçekten kaliteli. Yani en azından bana öyle geldi.Mesela S3′ün ekranından çokta kötü değil. Hatta IPS ekranın Amoled’den daha iyi olduğu söyleniyor fakat detayları fazla bilmediğim için bu konuda yorum yapamıyorum.

İkincisi telefonun işlemci, grafik ve RAM performansı gerçekten hoşuma gitti. Genelde 300-400MB arası kullanılabilir alan oluyor RAM’de. (Custom ROM’larda bu miktar 500MB’a kadar yükselebiliyor) Bu miktarlar benim için fazlasıyla yeterli. Gerekli optimizasyonlarla bu miktar dahada arttırılabilir tabi…

Merak edenler için Antutu Benchmark sonucu; (Custom ROM’larla 13900′e kadar çıkabiliyor)

Gördüğünüz gibi sonuç oldukça tatminkar. S3 ile arasında aradaki fiyat farkına değecek kadar fark yok. Telefonun genel performansı, internet performansı ve oyun performansından mutlaka memnun kalırsınız. Örneğin; GTA Vice City, Modern Combat 3, Batman The Dark Knight Rises oyunlarını deneme fırsatım oldu. Gayet yeterli ve akıcı bir performans sundu. Ekran kalitesi de oyunlarda sizi memnun edecek kadar iyi.

Bunların haricinde kulaklık ve müzik performansının iyi olmadığı söyleniyor. Telefonu kullanmaya başladığımda ilk iş kulaklığımı takıp denedim. İlk başta gerçekten boğuk ve kalitesiz bir ses aldım. Daha sonra DTS ayarlarını kendime göre düzenledim ve bir daha denedim. Sonuç bu sefer oldukça iyiydi. Müzik çalarda DTS sound ayarlarını kendinize göre ayarlamayı unutmayın…

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

Daha önce Discovery ve S3 kıyaslaması yaptığım bir yazı yayınlamıştım. Tercih hakkımı Discovery'den yana kullandım. Bu yazıyı da yine blogum için hazırlamıştım. Orjinal yazı:

MaxWheel

MaxWheel

Üye
Herkes fiyatına göre çok iyi görüyor bu telefonu ama ben aynı görüşte değilim kaldı ki temel sebep kaliteli malzeme kullandıkları ayrıca yazmamışsın ekranda gorilla v2 de var. yanlızca ips ekran amoled ekran la yarışamaz en azından nokia gibi clearblack falan koysalarmış.

TheLeGeNDY

TheLeGeNDY

Üye
    Konu Sahibi
Herkes fiyatına göre çok iyi görüyor bu telefonu ama ben aynı görüşte değilim kaldı ki temel sebep kaliteli malzeme kullandıkları ayrıca yazmamışsın ekranda gorilla v2 de var. yanlızca ips ekran amoled ekran la yarışamaz en azından nokia gibi clearblack falan koysalarmış.

Discovery 600TL iken S3 1200TL civarında satılıyordu hala. Sadece Amoled ekran için 2 katı ücret ödemek çok mantıklı gelmedi bana :) Tabiki aynı fiyat olsa fiyat farkı daha az olsa kesinlikle S3'ü tercih ederdim...

MaxWheel

MaxWheel

Üye
Discovery 600TL iken S3 1200TL civarında satılıyordu hala. Sadece Amoled ekran için 2 katı ücret ödemek çok mantıklı gelmedi bana :) Tabiki aynı fiyat olsa fiyat farkı daha az olsa kesinlikle S3'ü tercih ederdim...

Hahaha sencede aynı malzemelerle mi gelıyorda o.O yarı fiyatla alıyorum mu zannediyorsun ? Bence o telefon için 600 tl da fazla :D

TheLeGeNDY

TheLeGeNDY

Üye
    Konu Sahibi
Hahaha sencede aynı malzemelerle mi gelıyorda o.O yarı fiyatla alıyorum mu zannediyorsun ? Bence o telefon için 600 tl da fazla :D
600TL'ye gidip S3 mini almaktansa Discovery alırım ki öyle yaptım :D Maddi imkanım olsa zaten gider farklı bi model alırdım :)

restmod

restmod

Üye
Bence discoverynin malzeme kalitesi gayet iyi misafir cocugunun eline vermistim teli tuttu oyunu kaybedince duvara firlatti :mad:Kilifta takili degildi İcimden dedim aha gitti telefonun ekrani ama hicbirsey olmadi sadece bi kosede ufak bi ezilme var o kadar.Benim nezlimde dayaniklilik testinden gecti discovery :)

TheLeGeNDY

TheLeGeNDY

Üye
    Konu Sahibi
Bence discoverynin malzeme kalitesi gayet iyi misafir cocugunun eline vermistim teli tuttu oyunu kaybedince duvara firlatti :mad:Kilifta takili degildi İcimden dedim aha gitti telefonun ekrani ama hicbirsey olmadi sadece bi kosede ufak bi ezilme var o kadar.Benim nezlimde dayaniklilik testinden gecti discovery :)
Kalitesiz demek doğru olmaz zaten. Bi S3'e göre daha kibar ve kırılgan bi telefon demek daha doğru :D Bende oldukça memnunum...

restmod

restmod

Üye
MaxWheel

MaxWheel

Üye
Yok kaliteyi o anlamda söylemek istememiştim bu da demekki bu sayfada daha fazla kalmasam daha iyi olur demek iyi forumlar?

TheLeGeNDY

TheLeGeNDY

Üye
    Konu Sahibi
Yok kaliteyi o anlamda söylemek istememiştim bu da demekki bu sayfada daha fazla kalmasam daha iyi olur demek iyi forumlar?
Kimse kendi malına kötü demez sonuçta :) Teşekkürler, sizede iyi forumlar :)

Üst Alt