Yeni dizustu bilgisayar aldim bios ayarlari karisti

Sponsorlu Bağlantılar

eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
Yeni dizustu bilgisayar aldim bios ayarlari karisti
merhaba arkadaslar yeni bir dizustu bilgisayar aldim kendim secerek aldim ozelliklerini
sistem soyle
Windows 10 Pro 64-bit (orginal)
ana kart NH50_70RA clevo ( bto)ana ekran
Intel Core i7-9750H (6 core 12 islemci)
kinsgston 16 gb 2666 RAM ( 2x8 )
Intel UHD Graphics 630 (dahili ekran karti)
NVIDIA GeForce GTX 1650 4 gb
C disk KINGSTON SA2000M8250G nvme
D disk Samsung SSD 850 PRO 256GB
Killer(R) Wi-Fi 6 AX1650x 160MHz Wireless
bios u kurcaladim pc 30 saniyede zor aciliyor bu normalmi c de 7 program kurulu bios fotograflarini cektim anliyanlar bir yardimci olabilirmi simdiden tesekkur ederim.

administer secure boot

administer secure boot 1.

administer secure boot 2.

ana ekran

boot from file klasor

boot manager klasor

stup utiliy

stup utiliy 1.

stup utiliy 2.

stup utiliy 3.

stup utiliy 4.

stup utiliy 5.

stup utiliy 6.

stup utiliy 7.

stup utiliy 8.

stup utiliy 9.

stup utiliy 10.

stup utiliy 11.

stup utiliy 12.

stup utiliy13.

stup utiliy 14.

stup utiliy 15.

elimden geldigince anlatmaya calistim tekrar tessekkur ederim

Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Görselleri Lightshot — screenshot tool for Mac & Win - gibi konumlara Upload edip, Görsel linkini 'Resim ekle'
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
butonundan ekleyip direkt olarak konuda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: eskbxl
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
tesekkur ederim simdi duzeltiyorum

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Görseller konuya eklendi. :oke:

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
En basit bios da bile bir değişiklik yapmadan önce bir kenara not etmek gerekir... Oldukça karışık görünüyor.
Klavyeden F9 tuşuna basarsanız tüm ayarlarınız fabrika ayarlarına döner. Ancak laptop size geldiğinde fabrika ayarlarındamıydı ? Bunu bilemiyoruz...
Siz gerekli tüm ayarların ekran görüntüsünü alın, sonra F9 yapın. Hemen peşinden de F10 yapın ki, yeni varsayılan ayarlarınız kaydedilsin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve eskbxl
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
cevabiniz icin tesekkur ederim
dediginizi yaptim stup utiliy 14. fotograftaki uefi yi kapatti sadece.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
30 snde açılması gayet normal. Düğmeye basıp biosun donanım taraması zaten 15 sn sürüyor. 15 sn içinde windows açılıyor

• Beğen
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
tesekkur ederim cevabiniz icin ozaman fazla kurcalamayim.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Sen 30 saniyeye çok diyorsan ben bilgisayarımı atayım o zaman. Benim sistemin tam hazır hale gelmesi 1.5 dakika sürüyor. :)

• Beğen
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
daha once 15 20 saniyede internete girebiliyordum simdi bozuldu ayarlarini bulamadim

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
  • Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Ne 30 saniyesi normal arkadaşlar ? o bilgisayar için 10 saniyeden fazlası uzun süre sayılır. 12 Çekirdek işlemci ve Nvme SSD var.
Uefi açık konumda olacak şekilde yapılandırın. Ardından mümkünse sistemi yedekleyin yada önemli veri yoksa normal format atın.
Muhtemelen windows bir tür hata düzeltmesi yapmaya çalışıyor ama bitiremiyordur yada yükseldiğiniz bir yazılım ön boot çalışıyordur.
Hızlı başlatma kapalı bile olsa 10 saniyeyi geçmemesi gerekir. Bu kadar yavaş olması imkansız 30 saniye nedir ? Hdd ye kursan bile daha hızlı açılır.

Kapanış kaç saniye sürüyor ?

• Beğen
Tepkiler: eskbxl ve TheNightMare.
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
soruyunuzu tam anlamadim ama evet internette wifi ile bagli
Mesaj birleştirildi:

cevabiniz icin tesekkur ederim bilgisayarim zaten yeni icinde onemli birsey yok bende herseyi sifirlayim tekrar format atmayi dusunuyorum.
Mesaj birleştirildi:

formatladim komple hic birsey yuklmedigim halde 22 saniyede acildi

yanliz bellek ust siniri ayarlamama ragmen hep sifirliyor bende windows programinda var diye dusunuyorum 2004 versiyonunda. belki 1909 versiyonu denk gelirse onu yukluyebilirim yardimlariniz icin tesekkur ederim.
Mesaj birleştirildi:

windows 1909 versiyonunu yukledim 4-5 saniyede kapaniyor komple ama tam acilmasi 25 saniyeyi buluyor.
yardimlariniz icin tesekkur ederim boyle kullanmaya devam edeyim belki zamanla kendiliginden oturur yerine

Son düzenleme:
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
25 saniyede sistemin açılıyor ve sen bunu dert ediyorsun. Ben bundan 20 sene önce ilk bilgisayarımı kullandığım zamanlarda bilgisayarın açılması 2,3 dakikayı buluyordu. Yok 10 saniyede açılması gerekiyor filan bırakın kardeşim bu işleri. 10 saniyede bilgisayar açılsa ne olacak açılmasa ne olacak. Sen sistemine düzenli bakım yap gerisini boş ver. Disklerini düzenli birleştir gereksiz program ve dosyaları sistem bakım programları ile düzenli olarak temizle keyfine bak. Sistemini şişirmemeye bak. Antivirüs programını düzenli güncelle ve haftada en az 1 kere düzenli tam tarama yap.

• Beğen
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
ilgin icin tesekkur ederim daha once aciliyordu sonradan sorun oldu ondan sormustum simdi biraktim ugrasmayi

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Takılma bilgisayarın açılış hızına. Daha da fazla kurcalama zaten. İleride açılış süreleri 50 saniyenin üstüne çıkmaya başlayınca dert et. 30 saniyeye yavaş diyen adam windows 98 kullanmamış.

• Beğen
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
sorunu buldugum galiba intel udh 630 driver kurulmuyor bilgisayara

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Benden sana tavsiye eğer bilgisayardan çok fazla anlamiyorsan hiç uğraşma. Acilis hızı yavaş diye kaç gündür ugarsiyorsun bozma çalışan bilgisayarı. 30 saniyeden daha altında nasıl açılacak bilgisayar Allah için.

• Beğen
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
tavsiyen icin tesekkur ederim kurcalamayi biraktim yavas yavas programlari kuruyorum

PALA.

PALA.

Üye
soruyunuzu tam anlamadim ama evet internette wifi ile bagli
Mesaj birleştirildi:

cevabiniz icin tesekkur ederim bilgisayarim zaten yeni icinde onemli birsey yok bende herseyi sifirlayim tekrar format atmayi dusunuyorum.
Mesaj birleştirildi:

formatladim komple hic birsey yuklmedigim halde 22 saniyede acildi

yanliz bellek ust siniri ayarlamama ragmen hep sifirliyor bende windows programinda var diye dusunuyorum 2004 versiyonunda. belki 1909 versiyonu denk gelirse onu yukluyebilirim yardimlariniz icin tesekkur ederim.
Mesaj birleştirildi:

windows 1909 versiyonunu yukledim 4-5 saniyede kapaniyor komple ama tam acilmasi 25 saniyeyi buluyor.
yardimlariniz icin tesekkur ederim boyle kullanmaya devam edeyim belki zamanla kendiliginden oturur yerine
Sorun muhtemelen bu yaptığın ayardan kaynaklı. Tek yapman gereken İşlemci ve Ram üst sınırındaki tikleri kaldır ve kaydedip, yeniden başlat.
Özellikle bellek üst sınırının sıfır olması windowsun minimum bellek ile açılış yapmasına neden olur bu değer 256 mb ile 512 mb arasındadır.

Bu sistem için 10 saniyeden fazlası ziyandır. Boş konuşanlara kulak asmayın, iyi sistem açılışından belli olur. Sen o bilgisayarla kasarak çalışıyorsundur, çünkü belleğin limitlerini kısıtlamışsın. Sıradan bir bilgisayara SSD takdığında bile 10 saniyede kullanıma hazır olur. Kesinlikle yavaşlama olmaz...

• Beğen

Üst Alt