Yeni bir truva atı tespit edildi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
Yeni bir truva atı tespit edildi
Tsunami” adını taşıyan bu yeni tehdit, Tsunami, hem Linux hem de Mac OS X sistemlerini tehdit ediyor.

ESET’in yeni bulut tabanlı itibar teknolojisi ESET Live Grid tarafından derlenen verilerde hem Linux hem de Macintosh sistemlerini etkileyen yeni bir truva atı tespit edildi. ESET’in Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu’nda dikkat çekilen ve “Tsunami” adını taşıyan bu yeni tehdit, bulaştığı bilgisayarlarda bir arka kapı açıyor ve sistemin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyorESET, Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu’nu yayınladı

Arka kapıdan gelen tehlike
ESET’in yeni bulut tabanlı itibar teknolojisi ESET Live Grid tarafından derlenen verilerde hem Linux hem de Macintosh sistemlerini etkileyen yeni bir truva atı tespit edildi. ESET’in Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu’nda dikkat çekilen ve “Tsunami” adını taşıyan bu yeni tehdit, bulaştığı bilgisayarlarda bir arka kapı açıyor ve sistemin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor.
Dünyanın en büyük Antivirüs yazılım kuruluşlarından olan ESET’in virüs araştırma takımı, Ekim ayında aslında Linux için tasarlanmış fakat şu sıralar Mac OS X sistemleri de etkileyen yeni bir tehdit keşfetti. “Linux/Tsunami” olarak tanımlanan zararlı yazılımın değiştirilmiş bir türevi, şu an OSX/Tsunami.A. olarak tespit ediliyor. Bu yeni truva atı, bulaştığı bilgisayarın DDoS saldırılarında kullanılmasını sağlayan bir arka kapı açıyor. Arka kapı, uzaktaki bir kullanıcının dosya indirebilmesini, yeni zararlılar yükleyip Tsunami kodunu güncelleyebilmesini ve böylece sistemin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor.ESET Malware Araştırmacısı Pierre-Marc Bureau’ya göre “Dünyanın farklı yerlerinde iki farklı örnek bulundu. Ancak ESET’in verilerine göre şu an oldukça az sayıda bilgisayar bu durumdan etkilenmiş görünüyor, bu da zararlı yazılımın halen test aşamasında olduğuna işaret. Malware çok karmaşık bir yapıda değil ama yine de tedbirli olmak gerekiyor.
ESET uzmanları, bilgisayarda kullanılan sistem ne olursa olsun, güncel bir antivirüs yazılımının. güvenli kullanım sağlayacağının altını çiziyor.
Tehdit şampiyonu değişmediDiğer güncel tehditlere bakıldığında son birkaç aydır USB gibi çıkarılabilir medyalar aracılığı ile bulaşan virüslerin revaçta olduğu dikkat çekiyor. ESET’in Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu’na göre USB gibi aletler yoluyla taşınan “INF/Autorun” solucanı %5.21’lik görülme oranıyla yine birinci sırada. “Win32/Dorkbot” adlı truva atı Ekim ayında %3.12 ile ikinci sırada. Geçen yıl uzun süre birinciliği kimseye bırakmayan “Win32/Conficker” solucanı ise %2.63’lük oran ile çüncü sırada yer alıyor.

Live Grid® Hakkında
ESET’in bulut-tabanlı zararlı yazılım toplama sistemi Live Grid® tüm dünyadaki ESET kullanıcılarından derlediği verileri işliyor. Aralıksız süren bu derleme işlemi sayesinde ESET Virüs Laboratuvarı teknisyenleri dünya genelinde yayılmakta olan zararlı yazılımlar ve yapıları ile ilgili anında ve doğru bilgi sahibi oluyorlar. Tehdidin, saldırı alanları ve şablonunun detaylı analizi sayesinde ESET sezgisel imzalarını geliştirerek kullanıcılarını bu günden yarının tehditlerine karşı koruyabiliyor.

lolaman

lolaman

Üye
bu virüsleri bulan kişi....anana selam. :d:

• Beğen
Tepkiler: spy ghost ve MertcaN9
MertcaN9

MertcaN9

Üye
çok canım yandı bu virüslerden çook peki amaç ne bu virüsleri bulmakta ki sopa:

• Beğen
Tepkiler: spy ghost

nofeeear

Üye
valla bu virüs nasıl bişise diğer işletim sistemlerini tehdit etmesi dikkatimi çekti

• Beğen
Tepkiler: spy ghost
spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
aynen öyle mebazet virüsü tecrübesi yaşayan varmı (bu arkadaşınızızla kader arkadaşı olan)

lolaman

lolaman

Üye
mezabet ne bilmiyorum ama Truva atı solucan virüsü win32 virüsü hepsini çektim ben 5dk önce taradım bilgisayarı 13 truva atı 13 solucan virusu 6 tane çerez buldu sildim hepsini bilgisayarın performansı gözle görülecek şekilde arttı :D

MertcaN9

MertcaN9

Üye
mezabet ne bilmiyorum ama Truva atı solucan virüsü win32 virüsü hepsini çektim ben 5dk önce taradım bilgisayarı 13 truva atı 13 solucan virusu 6 tane çerez buldu sildim hepsini bilgisayarın performansı gözle görülecek şekilde arttı :D

hangi virüs programını kullanıyorsun ?

spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
geçen güne kadar eset-mıcrosoft essentıals-norton-kaspersky idi ama şimdi essentials-kaspersky kullanıyorum önerdiğiniz bir program varmı acaba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt