Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım...

Sponsorlu Bağlantılar

MrExpert

MrExpert

Üye
    Konu Sahibi
Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım...

Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım
Bu yazımızda Web tasarım işine yeni başlayanlar için Yapılması gerekenleri ve aşamalarını anlatacağım Öncelikle web tasarım ilgi alaka ve emek isteyen bir alandır Bu işi sevmeyenler için çok sıkıcı hatta eziyet halini alabilir Bu yüzden öncelikle siz bu işi gerçekten istediğinize karar verin Bu işe bir çok kişi “çok para var” Diye atılıyor ama Bu işten para kazanmak için profesyonel olmanız gerekir ve Profesyonel olmak için 2 yılınızı harcarsınız.

Başlangıç :
Evet şimdi Bu işi öğrenmek istiyorsanız öncelikle “html” işaretleme dilini öğrenmeniz gerekir Bu dil Web işaretleme dillerinin atası gibidir ve hala kullanılmaktadır Hatta günümüzdeki köklü büyük sitelerin çoğu örn: Facebook vb. Siteler ilk zamnlar html ile oluşturulmuş zamanla diğer web dilleri olan aspnet , php vb. dillere çevrilerek veri tabanı modellemesine geçilmiştir.

Web Tasarım İçin Asgari Olarak Bilinmesi Gerekenler

1- HTML
Bu dili öğrendikten sonra diğer dillere yönelmenizi tavsiye ederim.
Bu dili bilmeden Diğer dilleri Öğrenmeniz Çok zor Olur. Örnek Bir kod Yazalım.
<html>
<title> Başlık </title>
<body bgcolor=”red”>
</body>
</html>
Deneme yapmak istiyorsanız Bu kodu metin belgesine yapıştırıp farklı kaydet .html olarak kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı taracı ile açın karşınıza Kırmızı bir ekran çıkacaktır.

2- Adobe DreamWeaver

Bu Program adeta adobe‘ nin Web tasarımcılara hediyesi gibidir Birçok program kullanmış birisi olarak Bu programdan iyisini görmedim Eğer bu işle uğraşacaksanız kesinlikle bu programı kullanın. Gelelim ne işe yaradığına Bu programla Bir web sitesinin çoğu şeyini tasarlaya bilirsiniz Hem bir çok js , css , swf tasarım ve dokümanı rahatlıkla ekleye bilirsiniz Siz sadece tasarımı belirlersiniz o sizin yerinize kodları oluşturur ve size verir.

3- Adobe Photoshop

Photoshop bir çok kişi maalesef yarım yamalak kullanarak saçma sapan tasarımlar ortaya koymakta Onlara şahsen çok öfkeleniyorum Photoshopla tablo bile çizebilirsiniz şimdi diyeceksinizki web tasarımla ne alaka Çok alakası var Günümüzdeki profesyonel çalışmalarda photoshopla tasarlanır ve kod haline aktarılır. Çünkü artık sitelerin hemen hemen her yerini görsellerle çevrilmiş durumdadır. Eğer bu işle uğraşacaksanız bu programı mutlaka öğrenin.

4- Adobe Flash Profesyonel

Flash’ı Bilmeyeniniz yoktur herhalde Ama son zamnlarda mobil platformdan flash’ın çekilmesi üzerine web siteleride yavaş yavaş flash içerikleri kaldırdı günümüzde pekte bir önemi kalmadı Mobil internet kullanıcılarıda oldukça fazla olduğu için artık css ve html5 teknolojisi yaygınlaştırılmaya başlandı. Bu yüzden ufakta olsa temel şeyleri öğrenin derim.

5- FTP File Zilla (Yani Siteyi Tamamlayıp Sunucuya Aktarma.)

Ftp demek uzak sunucuya bağlanmaktır Siteyi tamamlayınca onu satın aldığımız sunucuya yükleyerek yayına sokmamız gerekir Bu yüzdende Ftp upload programına ihtiyacımız var Ben yıllardır filezilla programını kullanmaktayım.

SONUÇ
Bu yazımda size Acemi bir web tasarımcının öğrenmesi gereken şeyleri anlatmaya çalıştım Bende Bir zamanlar sizin gibi acemiydim ama zorluklar karşısında hemen kestirip atmadan bu işi sevdiğim için Öğrenmeye devam ettim Bu işi severek yaparsanız Ortaya koyduğunuz eserler birçok kişi tarafından Taktir ve teşekkür Alacaktır.

Mr. Expert

• Beğen
Tepkiler: abandonware

Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
Aciklama Yokki Sabit Konu Olunsun .. Resim Ekle .. HTML Dilini Biraz Daha Ac ..
Ama Tesekkurler

MrExpert

MrExpert

Üye
    Konu Sahibi
Aciklama Yokki Sabit Konu Olunsun .. Resim Ekle .. HTML Dilini Biraz Daha Ac ..
Ama Tesekkurler

Amacım Htmlin dersini burda vermek değil yeni başlayanlar için yol gösterici olması için açtım bunu Yoksa öğrenmek isteyen varsa özelden pm atsın bir ton kaynak veririm zaten hackless arkadaşımız bana pm attı ve bende ona yardımcı olmuştum zamanında mesela. Amacım öğretmek değil yol göstermek :)

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
html dilinde yüzlerce kod var zaten gören web tasarımdan soğur arkadaş başlangıç için bilgi vermiş mantığını kavramak adını mesela bgcolor(backgraundcolor) yani arkaplan rengi red demiş kırmızı yapmış siz blue yaparsanız mavi olur bu şekilde tonlarca kod var tablosu var formu frameler falan filan tabiki günümüzde artık bu şekilde yapılmıyor dreamwiver gibi birçok program var html ile yapmakla zaten bitmez ama bu temeli bilmek lazım bir hata olduğunda html dilini bilmezsek çözemeyiz teşekkürler konu için :)

• Beğen
Tepkiler: MrExpert
MrExpert

MrExpert

Üye
    Konu Sahibi
html dilinde yüzlerce kod var zaten gören web tasarımdan soğur arkadaş başlangıç için bilgi vermiş mantığını kavramak adını mesela bgcolor(backgraundcolor) yani arkaplan rengi red demiş kırmızı yapmış siz blue yaparsanız mavi olur bu şekilde tonlarca kod var tablosu var formu frameler falan filan tabiki günümüzde artık bu şekilde yapılmıyor dreamwiver gibi birçok program var html ile yapmakla zaten bitmez ama bu temeli bilmek lazım bir hata olduğunda html dilini bilmezsek çözemeyiz teşekkürler konu için :)

Açıklama için teşekkürler :)

- - - Eklendi - - -

Ayrıca konu sabitlenirse daha iyi olur :)

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye

Açıklama için teşekkürler :)

- - - Eklendi - - -

Ayrıca konu sabitlenirse daha iyi olur :)

başlığı görünce düşündüm ama pek kayda değer birşey yok yani sadece sayfa rengi var en azından 15–20 tane olsa olur ama malesef her konuyu üst konu yapamıyoruz :)

MrExpert

MrExpert

Üye
    Konu Sahibi

başlığı görünce düşündüm ama pek kayda değer birşey yok yani sadece sayfa rengi var en azından 15–20 tane olsa olur ama malesef her konuyu üst konu yapamıyoruz :)

Amacım web tasarımı öğretmek değidi bu konuda sadece yol göstermek :) Yoksa yüzlerce kod yazayım konuya ama sıkıcı olur illaki Üst konu yapalım demiyorum zaten ama o potansiyel vardı ayrıca Web tasarım eğitimleri ile ilgili tonlarca kaynak var isteğen arkadaşlara verebilirim en son hackless 'e vermiştim :)

pckobat_78

Üye
Teşekkürler...

Samet.25

baslamak isteyenler icin guzel paylasim tesekkurler

abandonware

abandonware

Üye
emeğne sağlık :)

• Beğen
Tepkiler: MrExpert
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
"Günümüzdeki profesyonel çalışmalarda photoshopla tasarlanır ve kod haline aktarılır" bunu biraz açıklayabilirmisin. tasarlanan resim koda nasıl çevriliyor ve html içine nasıl yazılıyor?

Uhops

Uhops

Üye
<html>
<title> Başlık </title>
<body bgcolor=”red”>
</body>
</html>
Bu olayı yapmak için yukardaki gibi bütün kodları aklımızdamı tutacağız? Yoksa adobe DW kolaylık sağlıyor mu?

"Photoshop bir çok kişi maalesef yarım yamalak kullanarak saçma sapan tasarımlar ortaya koymakta" Bu cümlede kendimi gördüm :kıskıs:

deadhmachine

deadhmachine

Üye
:tsk: