YASAKLI FİLMLER

Sponsorlu Bağlantılar

azattt

azattt

Üye
    Konu Sahibi
YASAKLI FİLMLER
Bu filmler pek çok ülkede vizyona girme şansını bulamadı. İşte sinema tarihinin en ünlü yasaklı filmleri...

A Clockwork Orange/ Otomatik Portakal (1971)
Usta yönetmen Stanley Kubrick'in filmi Otomatik Portakal'ın yasaklandığı ülkeler: İrlanda, İngiltere, Singapur, Malezya, Güney Kore, İspanya.


Filmin Konusu:
İlaç bağımlısı, adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmekte olan çetenin başı Alex hapse girer. Alex'in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex'in hayatı tümüyle değişecektir.
-

The Texas Chainsaw Massacre (1974)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya, İngiltere, Brezilya, Avustralya, Almanya, Şili, İzlanda, İrlanda, Norveç, Singapur, İsveç
Filmin Konusu:
Sally ve sakat kardeşi Franklin, Teksas'daki büyük babasının mezarının, bir grup mezar soyguncusu tarafından açıldığı haberini alırlar.İki kardeş arkadaşları Jerry, Kirk ve Pam ile Teksas'ın içlerine doğru bir yolculuğa çıkarlar.Gençler ilk önce Sally ve Franklin'in eski evlerine doğru yol almışlardır.Yolculuk sırasında arbaya bir otostopçu alırlar.İlk başlarda normal gözüküp ailesinden bahseden otostopçu daha sonra aniden Franklin'in fotoğrafını çeker.Onlara fotoğrafı 2 dolara satmak ister.Gençler fotoğrafı almak istemeyince Franklin'in kolunu keser.Ve ardından gençler onu arabalarından atar.
-

The Exorcist (1973)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya, İngiltere, Brezilya, Avustralya, Almanya, Şili, İzlanda, İrlanda, Norveç, Singapur, İsveç

Filmin Konusu:
12 yaşındaki bir kız, garip davranışlar sergilemeye başlar. Yattığı yerde havalanan kız, aynı zamanda inanılmaz bir güce kavuşmuştur. Önce tıbbi yöntemlere başvuran annesi, doktorlar hiçbir açıklama ve çözüm getiremeyince,aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin'i çağırır. Genç kızı inceleyen Peder, kızın içine şeytan girdiğini tespit eder.

Doğaüstü güçlere karşı verilen mücadele, sinema tarihine geçmiş gerilim ve ürperti sahneleriyle dolu. Filmin ilk vizyona girişinde makaslanmış sahnelerin de yer aldığı bu daha uzun ve daha ürpertici montaj, ABD'de olumlu eleştiriler aldı.
-


Life of Brian (1979)
Yasaklandığı ülkeler: Norveç, Singapur, İrlanda

Filmin Konusu:
Brian'ın Hayatı, İsa'yla aynı gece doğan köylü bir çocuğun uzun hikayesini anlatıyor.
-

The Last Tango in Paris (1973)
İtalya, Singapur, Yeni Zelenda, Portekiz, Güney Kore

Filmin Konusu:
Jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. Bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlikte olurlar.

Uzunca bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir. Bu, Paul'ün ilişkilerinin devam edebilmesi için koymuş olduğu bir şarttır. Paul'ün karamsar ruhuna karşılık Jeanne'in capcanlı gençliği, koydukları bu sert kurallara dayanamayacaktır.
-

All Quiet on the Western Front (1930)
Yasaklandığı ülkeler: Avusturya ve Almanya (1931-1945)

Filmin Konusu:
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın anlamsızlığını gözler önüne seren ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria Remarque'nin "Im Western nichts Neues" isimli romanından uyarlanan bir klasik.
Film, Birinci Dünya Savaşı'na bağnaz öğretmenlerinin kendilerine empoze ettiği militarist-milliyetçi duygularla gönüllü olarak katılan Alman gençlerinin savaşın ağırlığı ve acımasızlığı altında nasıl ezildiklerini, bedenen kurtulsalar bile geri dönüşü olmayan verdikleri bu kararın ruhların da açtığı derin yaraları çarpıcı bir biçimde gözler önüne serer.
Hem film hem kitap yayınlandığı dönemde birçok milliyetçinin tepkisini çekmiş, İtalya ve Almanya'da filmin gösterimi yasaklanmış; kitap ise Nazi Almanyası'nda 1933 yılındaki "Kitap Yakma Eylemi" sırasında yakılmıştır. Film aynı zamanda, en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.
-

Caligula (1979)
Yasaklandığı ülkeler: Kanada ve İzlanda

Filmin Konusu:
İtalyan yönetmen Tinto Brass'ın 1979 yılında çektiği filmin bazı sahneleri Giancarlo Lui ve Penthouse dergisinin kurucusu Bob Guccione tarafından çekilmiştir. Filmin konusu Roma İmparatorluğu ve İmparator Gaius Caesar Germanicus'nun yükselişi ve yıkılışıdır. Filmin senaryosu Gore Vidal'a ait olup, Penthouse dergisi tarafından finanse edilmiş ve yapımcılığını Guccione ve Franco Rossellini yapmıştır. İmparator rolünde başrolde Malcolm McDowell oynamıştır.
-
The Last House on the Left (1972)
İngiltere (1984-2002), Singapur, İzlanda, Yeni Zelenda, Norveç, Batı Almanya Avustralya (32 yıl)

Filmin Konusu:
17 yaşındaki Mari ve arkadaşı Phyllis, hayranı oldukları bir grubun konserine gitmek üzere yola çıkarlar. Fakat bu yolculuk, hayatlarının son ve en trajik yolculuğu olacaktır.
Bir grup katil tarafından yolları kesilen kızlar, bütün bir gece işkence, tecavüz ve her türlü şiddete maruz kalarak öldürülürler. Kızları öldürdükten sonra kaçarken bir eve sığınan katiller, kendileri için de sonun başlangıcına geldiklerinden habersizdirler.
Sığındıkları evin sahipleri, Mari'nin anne ve babasıdır. Kızlarının başına gelen felaketten habersiz olan anne ve baba, evlerine sığınan gençlerin işledikleri korkunç cinayetin farkına vardıkları anda, dehşet saçan bir intikam planının uygulayıcısı olacaklardır.
Korku ve gerilim filmlerinin usta isimlerinden Wes Craven'ın yönettiği ilk film olan The Last House on the Left, yönetmenin sonraki çalışmaları için de ipuçları veriyor.
-

Freaks (1932)
Yasaklandığı ülkeler: İtalya, Finlandiya, İrlanda

Filmin Konusu:
Hilkat garibeleriyle dolu sirk artistleri arasında bulunan güzel trapez sanatçısı, cüce Hans'la evlenmek ister. Fakat hilkat garibeleri, bu evliliği Hans'ın parası için olduğunu öğrenirler.
Onlarla dalga geçen trapezcinin onlardan biri olan kocasını öldürme planları yaptığı açığa çıktığındaysa, hilkat garibeleri öç alma yoluna giderler.
Yönetmenin yıllarca sirklerle yaptığı yolculuklardan edindiği deneyimlerini yansıttığı Ucubeler , dış güzellikten çok iç güzelliğin önemli olduğu vurgusu yapılmış kült etiketine sahip bir film.
-

Evil Dead (1983)
Yasaklandığı ülkeler: Malezya, İngiltere (1983-1990), Batı Almanya (1984), İsveç, İzlanda, İrlanda, Singapur

Filmin Konusu:
Beş arkadaş haftasonunu geçirmek için ormandaki bir kulübeye gelirler. Burada, daha önce bir profesör tarafından bırakılmış teyp kaydına ve sonradan Nekronomikon'un kendisi olduğu anlaşılan Ölüler Kitabı'na rastlarla. Teybi çalıştırdıklarında profesörün kendi çevirisini yaptığı ölüleri canlandırma pasajlarını dinlerler ve ağıza alınmayacak derecede dehşetli bir kötülük ormanda açığa çıkar.
Önce ormanın kendisi sonra da insanlar kötücül yaratıklara dönüşmeye başlar. Kızlardan biri ormana kaçtığında ağaçların tecavüzüne uğrar. Diğerleri de daha az korkunç olmamak üzere paylarına düşen dehşetle yüzleşeceklerdir. Filmin asıl kahramanı, eğer varsa, hiç kuşkusuz Bruce Campbell'ı türün hayranları arasında ölümsüzleştirecek olan Ash karakteridir.
Soluksoluğa izlenen ve sinirbozucu derecede korkunç bu film çoktandır kült klasikleri arasında üst sıralardaki yerini korurken, Sam Raimi'nin dehasına şahit olup, şimdiki tahtına nasıl kurulduğunu merak edenler tarafından kaçırılmamalı.
-

120 Days of Sodom / Salo ya da Sodom'un 120 Günü (1975)
Yasaklandığı ülkeler: İtalya, Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda and Norveç

Filmin Konusu:
Film gösterime girdiği tarihten bu yana içerdiği görsel şiddet ve sadizmin dozu nedeni ile hep tartışma yaratmış ve bugüne kadar yapılmış en rahatsız edici filmlerden biri olarak nitelendirilmiştir.
Birçok ülkede gösterilmesi bugün bile yasak. Filmde II. Dünya Savaşı 'nın son günlerinde Faşist İtalya'da çöküşün eşiğindeki dört varlıklı seçkinin genç kız ve erkekleri şatolarında tutsak ederek 120 gün boyunca onlara fiziksel, ruhsal ve cinsel işkence uygulamaları anlatılmaktadır.
-
Mikey (1992)
Yasaklandığı ülke: İngiltere

Filmin Konusu:
Dennis Dimster'in yönettiği film psikopat bir çocuğu evlat edinen ailenin başına gelenleri konu alıyor.
-

I Spit on Your Grave (1978)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya (2006), Avustralya (1997-2004), Çin, Singapur, Malezya, Yeni Zelenda, Kanada, İzlanda, Norveç, Batı Almanya, İrlanda (2002), İngiltere (1984-2001)

Meir Zarchi’nin ilk filmi olan I Spit on Your Grave, bir intikam filmi. Film çekildiği yıllarda oldukça ün salmış ve tartışılmış olup hala tartışılan bir film özelliğini sahip.
-

No Pressure / Baskı Yok (2010)
Yasaklandığı ülkeler: İngiltere

İngiltere'nin ünlü komedi yazarlarından Richard Curtis'in 10:10 kampanyası için hazırladığı "No pressure" adlı film sadece İngiltere'de yasaklanan filmler arasında. Filmde, karbon emisyonunu azaltmak için harekete geçmeyenler havaya uçuyor. Havaya uçanların içinde ilkokul öğrencileri de var.
-


Das Testament des Dr. Mabuse / Dr. Mabuse'nin Vasiyeti (1933)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya (1933), Almanya (1933-1945) ve İsveç (1933-1952)

-

The Devils / Şeytanlar (1971)
Yasaklandığı ülkeler: Finlandiya, İrlanda ve İtalya

Filmin Konusu:
Ken Russell'ın İngiliz tarihsel korku filmi olan Şeytanlar, Fransa’nın bağımsız Loudun eyaletindeki Ursuline rahibelerinin şeytan tarafından ele geçirilmelerine sebep olan büyüleri yapmakla suçlanan Peder Urbain Grandier'in, bildik şeytan filmleriyle alakası olmayan, akla hayale seslenen hikayesini anlatıyor.
-

Straw Dogs / Köpekler (1971)
Yasaklandığı ülke: İngiltere

Dustin Hoffman, Susan George filmin başrollerinde. Köpekler filmi, içerdiği şiddet sahneleri nedeniyle oldukça yankı uyandırdı.
 


Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
3 tanesini izlemiştim. Sakın ama sakın saloyu izlemeyin meraktanda olsa izlemeyin
 
Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
Merak kediyi öldürür derler ama izleyeceğim. :D
kolay gelsin. otomatik portakalı izlemeni tavsiye ederim kubrickin en sevdiğim filmidir geleceği konu alır gelecekte dünya ne halde onu gösterir filmdeki gelecek ise bu günler :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Oğuzhan
ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
bak şimdi bende merak ettim
 
Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
izleyin o zaman ne diyim :D
 
  • Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387
ismail

ismail

Üye
Hepsini izleyeceğim hergece 1 tane :)
 
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
120 Days of Sodom iğrenç ötesi..
 
  • Beğen
Tepkiler: Enpatsu Shakugan


Üst Alt