Yarın Kanlı Ay Tutulması yaşanacak!

Sponsorlu Bağlantılar

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Yarın Kanlı Ay Tutulması yaşanacak!
Dünya yarın Türkiye saati ile 8:58’de başlayacak olan ve Kanlı Ay Tutulması adı verilen ender gökyüzü olayına kilitlendi. Tarihi olayın son 500 yıl içinde sadece 3 kez gerçekleştiriği belirtiliyor.

Söz konusu tutulma, Dünya’nın uydusu olan Ay’ın gezegenin gölgesine girmesi ile başlayacak.

Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesi ile birlikte de Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılan tutulma olayı yaşanacak. Tutulma Türkiye'den gündüz saatlerinde gerçekleştiği için izlenemeyecek.

KOYU KIZIL BİR RENGE BÜRÜNECEK

Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan Ay, koyu kızıl bir renge bürünecek. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya’dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay’ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor.

Güneşin kızıl – turuncu renkli ışınları için Dünya’nın atmosferinin oldukça şeffaf olması, bu ışınların tutulma esnasında Ay’ın yüzeyine çok etkili bir biçimde yansımasına sebep oluyor. Bu sebeple gökyüzü olayı esnasında Ay, kızıl renge bürünüyor.

4 KANLI AY TUTULMASINDAN İLKİ

Yarın gerçekleşecek olan ve 78 dakika boyunca sürmesi beklenen nadir tutulma olayı, 4 Kanlı Ay Tutulması’ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor.

Kaçırmamanızı tavsiye ederim:)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: -Empat-

Baranbaris

Baranbaris

Üye
Okulda olucam ama ders baslamadan gorebilirsek super olur.

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Aynen bende çıkıp bakarım :)

• Beğen
Tepkiler: Baranbaris
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
İzlenemeyecek diyo siz neyin kafasındasınız :D
Özel bi kanalda görüntülerini yayınlarlar mı acaba

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Çıkıp bakarım dedim. Terbiyenizi bozmayın. Sanki hiçbir yerden izlenilmeyecek.

• Beğen
Tepkiler: Baranbaris
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Çıkıp bakarım dedim. Terbiyenizi bozmayın. Sanki hiçbir yerden izlenilmeyecek.
Sözlerin bana galiba, terbiyesiz sayılacak hiçbir şey yazmadım, izlenemeyecek yazdım sonuna da mizahi bir cümle kattım, çık izle tabi izleme demedim.