XP nizi Formatlamadan önce şunu yaptınız mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
XP nizi Formatlamadan önce şunu yaptınız mı?
XP kullanıcıları bir sorun ile karşılaştıklarında yada pc ye virüs girmiştir diye bir düşünce içerisine girdiklerinde hemen formatlamayı düşünürler. Size önerim fomatlamadan önce şimdi anlatacağım işlemleri uygulamanızdır.

1. XP nin Kullanıcı hesapları bölümüne girin ve en az 2 tane bilgisayar yöneticisi şeklinde kullanıcı açın.
2. Daha sonra bunlardan birisini güvenlik amaçlı kullanacağız.
3. Mesela açmış olduğumuz 1 nolu kullanıcı hesap ismine Rüzgar, 2 nolu hesap ismine ise Güvenlik (isimleri kafanıza göre koyun) koyalım.
4. Rüzgar bölümü sizin aktif kullanacağınız bölüm olacaktır. Güvenlik kısmına ise sadece bir kez girecek, kullanıma hazır edecek ve bir daha sorun olmadıkça girmeyeceksiniz.
5. Artık Rüzgar bölümünden giriş yapın ve o kısmı kendinize mesken tutun.

Sorunlar Başlıyor ...
6. Diyelim ki Rüzgar kullanıcı kısmını kullanırken sorunlar oluşmaya başladı. (Örneğin benim yaşadığım şu sorun; firefox u kurdum çalıştıramadım ve yeni explorerda kuramadım.) Bu sorundan kurtulmak için her yolu denedik ama olmadı. Şimdi 7 nolu şıkka bakın.
7. Yapmanız gereken pc yi Güvenlik diye adlandırdığımız kullanıcı bölümünden açmak.
8. Kullanıcı hesapları bölümünden Rüzgarı sil seçeneği ile silin. Dosyaları tut u işaretleyerek silme işlemini tamamlayın ve 9 nolu işleme geçin.

UYARI: Silme işleminden önce ağrızalı bölümdeki önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin. Çünkü bazen dosyayı tut dememize rağmen istemediğimiz verilerin silinmesine neden olabiliyor. (Bu veriler sadece kişisel verilerdir ve kesinlikle XPnin özel sistem dosyaları değildir.)

9. Silme işleminden sonra masa üstüne silinen bölümden tutulan dosyalar gelecektir ve bunları 10 nolu işlemden sonra yeni açacağınız Rüzgarım (istediğiniz ismi verin) isimli bilgisayar yöneticisi kullanıcı belgelerine kopyalayıp yapıştırmanızdır.

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Not : Daha fazla yazmama izin vermediğinden 2. mesaja geçtim ...

10. Yeniden Rüzgarım adlı kullanıcı hesabını oluşturduktan sonra şimdi yapacağımız işlem çok önemlidir.
11. Bu aşamada güvenlik kısmında tutulmuş olan dosyaların Rüzgarım kısmında yer alıp almadığını kontrol etmeniz olacaktır. Eğer var ise artık 12 nolu işleme geçin.
12. Şimdi Güvenlik bölümünü Rüzgar bölümünü sildiğimiz gibi tamamen silin. (dosya tutmadan)
13. Daha sonra yeniden Rüzgarım bölümünden tekrar Güvenlik bölümünü tekrar oluşturun.
14. Güvenlik kısmından giriş yaparak aktif edin ve sorun oluşana dek Güvenlik kısmına giriş yapmayın.

İşlemleri doğru şekilde yaparsanız pc nizdeki ufak ve bize sıkıcı gelen hataları tarihe gömmüş oluruz hemde formatlamadan.

Şimdi ben Firefox 1.06 yı rahatlıkla kullanabiliyorum ve pc sorunsuz çalışıyor.

Anlamadığınız kısımları sorabilirsiniz. Saygılar ... ;;)

NOT: Burada yaptığımız mantık şudur. Yeni kullanıcı hesabı oluşturduğunuzda XP explorerı, media playerı ve hatta word ü yeniden sistemine kuracak ve bu aşamada arıza yapan kısımlardan otomatik olarak giderilecektir. :rolleyes:

KaynaK: KimyageR
Bu Konu Herşeyiyle KimyageR'e Aittir...

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
msw

msw

Üye
Ok...;;)

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Diğer güvenlik kullanıcısından rüzgarım kullanıcısını silersem C ve D disklerinin içindeki herşey gidecekmi yani :wacko:

msw

msw

Üye
Kimyager arkadaşım hatırlattığın için çok teşekkür ederim ... sorun düzeldi...şimdi diğer hesaptakileri buraya aktarıp..onu sileceğim....bu iyi oldu....

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Originally posted by BeRdOşH@Aug 30 2005, 03:21 AM
Diğer güvenlik kullanıcısından rüzgarım kullanıcısını silersem C ve D disklerinin içindeki herşey gidecekmi yani :wacko:
[post=148913]Quoted post[/post]​
Eğer Güvenlik bölümüne Rüzgar kısmından verileri kopyaladıysan veya Güvenlik bölümünde varsa silinmez. Ama her ihtimale karşı yedeklemenizi tavsiye etmekteyim.

Yada önce Rüzgar bölümündekileri Güvenlik bölümüne gönderin o zaman silinmez ...

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Originally posted by msw@Aug 30 2005, 03:27 AM
Kimyager arkadaşım hatırlattığın için çok teşekkür ederim ... sorun düzeldi...şimdi diğer hesaptakileri buraya aktarıp..onu sileceğim....bu iyi oldu....
[post=148917]Quoted post[/post]​
Sorununu düzeltebildiysem ne mutlu bana. :oke: Kolay gelsin. Önemli verilerini unutma silinebilir ;;) ;)

msw

msw

Üye
Originally posted by KimyageR+Aug 30 2005, 03:29 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(KimyageR &#064; Aug 30 2005, 03:29 AM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-msw@Aug 30 2005, 03:27 AM
Sorununu düzeltebildiysem ne mutlu bana. :oke: Kolay gelsin. Önemli verilerini unutma silinebilir ;;) ;)
[post=148920]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

inanmazsın ama bunu sadece maxicebe değil hack siteleri dahil birçok forumlara iletmiştim....saolsunlar çok çözüm yolları öneren oldu ama kimse bunu önermemişti....tşk....Nerdeyse formatlayacaktım...galiba sen sorunumu görmemiştin...neyse...eline sağlık....;;)

şimdi eski hesabın hangi dosyalarını aktarmam gerekiyor...belgeler,masaüstü,,,işte bunun gibi başka var mı ??

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Originally posted by msw+Aug 30 2005, 03:33 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(msw &#064; Aug 30 2005, 03:33 AM)</div><div class='quotemain'>
Originally posted by KimyageR@Aug 30 2005, 03:29 AM
<!--QuoteBegin-msw
@Aug 30 2005, 03:27 AM

[post=148920]Quoted post[/post]​

inanmazsın ama bunu sadece maxicebe değil hack siteleri dahil birçok forumlara iletmiştim....saolsunlar çok çözüm yolları öneren oldu ama kimse bunu önermemişti....tşk....Nerdeyse formatlayacaktım...galiba sen sorunumu görmemiştin...neyse...eline sağlık....;;)

şimdi eski hesabın hangi dosyalarını aktarmam gerekiyor...belgeler,masaüstü,,,işte bunun gibi başka var mı ??
[post=148923]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
Artık önemli neyin varsa aktar oraya eğer gönder yapmazsa kopyala yapıştır de. Bu işlem pc nin hard diskinde yer kaplamasına neden olacaktır ama eski yeri silince tekrar şimdiki hale dönecektir. Tekrardan kolay gelsin. :oke:

msw

msw

Üye
eywallah ;;)

teenwolfx

Üye
güzel yöntem kimyager :artı:

S1FR3K1R1C1

Üye
babacan saol ama xp kulllanmiom :D :haha:

_aLTaN_

_aLTaN_

Üye
Gerçekten ama gerçekten çok iyi bi sunum....

ÖZellikle benim için..
Çunku benim ne kadar sıklıkta format attıımı çoook iyi bilir KimyageR ;)

Dimi? :rolleyes:

KimyageR

KimyageR

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Originally posted by _aLTaN_@Aug 30 2005, 11:57 PM
Gerçekten ama gerçekten çok iyi bi sunum....

ÖZellikle benim için..
Çunku benim ne kadar sıklıkta format attıımı çoook iyi bilir KimyageR ;)

Dimi? :rolleyes:
[post=150106]Quoted post[/post]​
Biliyorum bilmez olurmuyum su bile bu kadar çok içmiyorsun pc ne format attığın kadar :haha: :lol2:

msw

msw

Üye
kimyager bu arada imaj değiştirmişsin...yakışır

teenwolfx

Üye
Originally posted by msw@Aug 31 2005, 07:42 PM
kimyager bu arada imaj değiştirmişsin...yakışır
[post=150768]Quoted post[/post]​

katılıyorum güzel avatar.

dinde

dinde

Üye
gerçekten iyi bilgi sağolasın

C@N

C@N

Üye
peki bir hesaptaki bilgileri dierine nasıl aktarcaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt