Wonderkid Ne Demek?


Efe Yakup Karahanlı

Efe Yakup Karahanlı

Moderator
    Konu Sahibi
Wonderkid. Genç ve yetenekli kişi(ler). Oldukça zor bulunan bir yeteneğe sahip kişilerin keşfedildikten sonra kariyerlerinde patlama yaşamasıdır.

Wonderkid ifadesi, gerek futbol gerekse de müzik, tiyatro, oyunculuk alanında kendini aşmış kişiler için kullanılan bir terimdir.

İfade, futbol menajerliği oyunlarında oldukça fazla kullanılır. Altyapıdan gelen, yetenekli ve umut vaat eden futbolcular için kullanılır. İleride büyük paralarla büyük takımlara gitme ihtimali olan, hem kendisine hem de kulübüne hatırı sayılır miktarda bir para kazandırma ihtimali oldukça yüksektir.

Scout ekibinin asli görevi bu keşfedilmeyi bekleyen genç yetenekleri bulup takıma kazandırmaktır. Kulüpler her ne kadar zengin olsalar da böyle yetenekli ve oldukça genç oyunculara ihtiyaçları vardır.

Brezilya ve Arjantin gibi futbolun menbası olan ülkelerde Scout ekiplerinin oldukça fazla mesai harcamasının asıl nedeni de yine aynı sebeptir.

Öte yandan Wonderkid ifadesini sadece futbolla sınırlandırmak yanlış olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her alanda keşfedilmeyi bekleyen genç yetenekleri bulup topluma kazandırmak gerekir. Örneğin genç mucitler, müzik dehaları gibi.

Türkiye’de Wonderkid’lerin topluma kazandırılma oranları ise ne yazık ki oldukça az. Yurtdışına eğitime giden ve orada yıldızını parlatan nice gençlerimiz var. Wonderkid kazanma konusunda sadece diğer futbol takımlarına değil tüm ülkeye örnek olan bir kurumdan bahsetmek istiyorum: Altınordu Spor Kulübü.

Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder gibi nice oyuncuyu gerek yurt dışına göndererek kendilerine muazzam bir kariyerin temelini atmış, kendilerini de artık belirli derecede bilinir hale getirmişlerdir. Tüm bu başarılılarına rağmen üst lige çıkmak gibi bir hedefleri olmamış, kültür takımı olmanın örneğini vermişlerdir.

Örneğin her ne kadar beğenilmese de Aleyna Tilki bir Wonderkid’dir. Öte yandan Slovenya milli takımı ve Real Madrid ile harikalar yaratan Luka Doncic tam bir Wonderkid’dir.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt