Windows Ekran Görüntüsü Alma


Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavye üzerinde yer alan PrtSc kısaltması ile bilinen Print Screen ( Ekran Yazdırma ) tuşu ile kolay bir şekilde ekran görüntüsü alınabiliyor. Bu ekran görüntüsü daha sonrasında herhangi bir galeri veya fotoğraf düzenleme uygulamasına atılabiliyor. Elbette tek tuşla ekran görüntüsü alma imkanı olsa da bazı kullanıcılar o anda çok hızlı bir şekilde ekranın belli bir kısmının görüntüsünü almak isteyebiliyor.

Diğer taraftan bazı kullanıcılar da hızlı bir şekilde aldığı ekran görüntüsü üzerinde düzenlemeler yaparak bunu kaydetmek ve başka platformlarda paylaşmak istiyor. İşte bu noktada yardımınıza koşan bazı Windows ekran görüntüsü alma programlarını sizler için bir araya getirdik. Öncelikle aşağıda yer alan ücretsiz programlardan herhangi birini indirerek sizde çok daha fazla detaylı özellikleri kullanarak tek tuşla ekran görüntüsü alabilir ve bu görüntüleri dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Screenshot Captor
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

tıklayarak güncel sürümünü indirebileceğiniz bu uygulama ile tek bir klavye kısayolunu kullanarak ekran görüntüleri alabilirsiniz. İçerisinde yer alan özelleştirilebilir ayarlar sayesinde ekran görüntülerini farklı şekillerde de kayıt edebiliyorsunuz. Uygulamada ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmuyor. Aldığınız ekran görüntüsü üzerinde çok ciddi bir oranda yakınlaştırma yapabilen bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Greenshot
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

İçerisinde dahili video editör aracı bulunduran Greenshot uygulaması sayesinde tek bir tuşla hızlı bir şekilde Windows ekran görüntüsü alabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme araçları ile de yine kolay bir şekilde basit düzenlemeler yapabilir ve ekran görüntüsünü kayıt ederek başka platformlarda paylaşabilirsiniz. tıklayarak uygulamayı indirebilir ve ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lightshot
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Greenshot benzeri ufak bir görüntü düzenleme sistemine sahip olan Lightshot ayrıca Türkçe dil desteği ile de ülkemizde bir hayli popüler diyebiliriz. tıklayarak son sürümünü ücretsiz bir şekilde indirerek kullanmaya başlayabileceğiniz bu uygulama ile de ekran görüntüsü alma işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: Eren Değerli, sinan yüksel ve TheNightMare.
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Başlat + Shift + S kombinasyonu ile windows alıntı aracını açabilirsiniz
İster tam ekran isterseniz de belirli bir bölümü kırpıp png jpg bmp gibi formatlarda kayıt etme olanağı var

Ya da Başlat Prntscrn tuşlarına basıp Resimler klasörü içine direkt tam ekran görüntüsünü kayıt edebilirsiniz
(Bu bahsettigim 2 kısa yol sadece win10 1809 ve sonrasında çalışır önceki sürümlerde kullanılamaz)
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Buğra
BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
teşekkürler :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Buğra
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ekran alıntısı aracı mevcut Win 7 de . Ben onu kullanıyorum.
 
  • Beğen
Tepkiler: Buğra
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
Klavyede tuş var, tek tuşla :)
 


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt