Diğer Windows İşletim Sistemleri Windows Bakım ve Temizlik Önerileri Detaylı Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Windows Bakım ve Temizlik Önerileri Detaylı Anlatım
20 yıla yakın süredir bilgisayar ve internet kullanıcısı olarak çoğu ev kullanıcısının yakındığı şikayetlerden olan "sistemim çok yavaşladı, bilgisayarım kendi kendine açılıp kapanıyor vb." gibi sorunlarınız için bu konuda sizlere sisteminizi nasıl temiz ve düzenli tutacağınızı anlatacağım. Böylece siz de sisteminize düzenli bakımlar yaparak her zaman temiz ve güncel tutabileceksiniz. Ben bilgisayar kullanmayı kendim öğrendim; kimseden yardım almadım. Kendi kendime kurcalayarak ve bozarak öğrendim. Bu tecrübelerimi şimdi siz Maxicep üyeleri ile paylaşacağım. Yazının sonunda kullandığım programları da paylaşacağım.

Konunun ilgi göreceğinden eminim.

Aklıma yeni şeyler geldikçe konuya ekleyeceğim.

1- Ülkemizde bilgisayar kullanan birçok insan gerçek anlamda bilgisayarlarını kullanmalarını bilmiyorlar. Bundan emin olabilirsiniz. Bilgisayar yavaşlayınca format atılır bilgisi kesinlikle yanlıştır. Format atmak her zaman iyi değildir. Her format sonrası hem sisteminizin hem de harddiskinizin ömrünü kısaltırsınız. Hiç format atmadan bir işletim sistemini yıllarca kullanabilirsiniz.

2-Bilgisayarıma virüs bulaştı hemen format atayım virüsten kurtulayım. Bu yöntem her zaman işe yaramaz ve format her zaman çözüm değildir. Bir tane virüs için sistemi yeniden kurmak büyük zaman kaybıdır.

3-Sisteminize bulaşan virüsün ne olduğunu öğrenmek için güncel bir antivirüs tarayıcısı ile sisteminizi taratın. Antivirüs programı bir sonuç bulamazsa antimalware ile taratın. Casus yazılım ya da reklam virüsü bulaşmışsa temizleyebilirsiniz. Virüsleri temizledikten sonra sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaten sistem anormal çalışıyorsa virüs bulaştığını anlarsınız. Ayrıca şunu unutmayın; her virüs format attıktan sonra da bilgisayarınızdan temizlenmez.

4-Windows'u formatladınız ve sıfır bir sistem kurdunuz. Hemen programlarınıza ve oyunlarınıza saldırmayın. Önceliğiniz sistem bakımı ve güvenliği olmalı. O yüzden önce sürücüleri kurun. Hatalı ya da kurulamayan sürücüleriniz olabilir. Bu durumda en basit yöntem olan otomatik sürücüleri bulma programlarını kullanmak.

5-Arkaplanda çalışan tüm gereksiz programları kapatın. Windows ile birlikte arka planda çalışmaya başlayan tüm gereksiz sistem servislerini de kapatın. Şimdi paylaşacağım hizmetleri devre dışı bırakarak sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Çalıştır'a girip hizmetler yazıp enter'e basıyoruz ve aşağıda yer alan hizmetleri başlangıç türünden devre dışı bırakıyoruz. Eminim birçoğunuz bu hizmetleri ilk defa göreceksiniz. :) Bluetooth olmayan bilgisayada bluetooth hizmeti çalışıyor.

# Akıllı Kart – “Devre Dışı”
# Akıllı Kart Kaldırma İlkesi – “Devre Dışı”
# Çevirimdışı Dosyalar – “Devre Dışı”
# Etkileşimli Hizmetler Algılaması – “Devre Dışı”
# Internet Bağlantısı Paylaşımı (ICS) – “Devre Dışı”
# IP Yardımcısı – “Devre Dışı”
# Media Center Extender – “Devre Dışı”
# Windows Media Center Alıcı Hizmeti – ” Devre Dışı ”
# Windows Media Center Zamanlayıcısı Hizmeti – “Devre Dışı”
# Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti – “Devre Dışı”
# Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti – “Devre Dışı”
# Netlogon – “Devre Dışı”
# PnP-X IP Veri Yolu Listeleyicisi – “Devre Dışı”
# Sertifika Yayma – “Devre Dışı”
# SNMP Yakalama – “Devre Dışı”
# SSDP Bulma – “Devre Dışı”
# Tablet PC Giriş Hizmeti – “Devre Dışı”
# UPnP Aygıt Ana Makinesi – “Devre Dışı”
# Uygulama Yönetimi – “Devre Dışı”
# Uzak Kayıt Defteri – “Devre Dışı”
# Yazdırma Biriktiricisi – “Devre Dışı” ( Yazıcınız Varsa Kalsı )
# Yönlendirme ve Uzaktan Erişim – “Devre Dışı”
# Telefon – “Devre Dışı”
# WebClient – “Devre Dışı”
# Sunucu – “Devre Dışı”
# Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti – “Devre Dışı”
# Windows Hata Raporlama Hizmeti – “Devre Dışı”
# Sistem Olay Bildirim Hizmeti – “Elle”
# Uzak Masaüstü Hizmetleri – “Elle”
# Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti – “Elle”
# Bluetooth Destek Hizmeti – “Devre Dışı” ( Bluetooth özelliği olan Laptop’larda ” Elle ” yapınız )
# İkincil Oturum Açma – “Devre Dışı” ( İki oturum kullanıyorsanız kalsın )
# Faks – Devre Dışı
# Windows Olay Görüntüleyici – “Devre Dışı”
# Windows Olay Toplayıcısı – “Devre Dışı”
# Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Hizmeti – “Devre Dışı”
# Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi – “Devre Dışı”
# Uzak Masaüstü Yapılandırması – “Devre Dışı”
# Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcı Modu Bağlantı Noktası … – “Devre Dışı”

Yukarıdaki hizmetlerin hepsi gereksizdir ve devre dışı bıraktığınızda Windows kullanmanıza ya da sisteme herhangi bir zararı yoktur.

6-Sisteminize ve bilgisayarınıza düzenli bakım yapın. Bilgisayarınıza sonradan unutacağınız gereksiz oyun ve programları kurmaktan kaçının. Birçoğumuzun yaptığı hatadır. HDD büyük diye ağzına kadar dolduruyoruz, sonra sistem şişmeye ve yavaşlamaya başlıyor. Oyunlarınızı harici harddiskte tutun.

7- Defrag (disk birleştirme)'yi her hafta düzenli olarak çalıştırıp diskinizin sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlayın. Disk temizlemeyi ve diğer sistem bakım programlarını her gün kullanın. Antivirüs ve antispware/malware programlarını sürekli güncel tutun. Otomatik sürücü güncelleme programı ile her hafta güncel sürücü olup olmadığını kontrol edin.

8-Kasanızı ve kullandığınız tüm donanımları temiz tutun. Kasada biriken kirler de sistemin çökmesine ve bozulmasına sebep olur.

9- Aşağıdaki programları düzenli ve doğru kullanırsanız Windowsunuz rahatlar ve hızlı çalışır.

Advanced System Care:

Drive Booster:

Malware Fighter:

Defrag Programı:

Toplu Program Silme:

Panda Cloud Antivirüs:

SSD hiç kullanmadım ve SSD diskler hakkında bilgi sahibi değilim o yüzden burada anlatacağım yöntemlerden doğabilecek problemlerden dolayı ben sorumlu değilim.
Bilgisayarınızla ilgili her türlü sorunu ve problemi bana sorabilirsiniz. Paylaştığım programlar ile sisteminizi temiz ve düzenli kullanabilirsiniz.

Teşekkür etmeyi unutmayın ;)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat Alper, Sıgsauer, exp_l0it ve 1 kişi daha

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
:tşk:

exp_l0it

exp_l0it

Üye
harici hdd kullanıyorum geçen gün diski taktığımda bölümlerden birine ulaşamadım raw gösteriyordu
hdtune programı interface crc error count değeri "ok"den farklı bir değer gösteriyordu. diski badsector taraması yaptım bişe çıkmadı. tamamını 0 biti ile yazdırıp formatladım bir sorun yoktu. buna neden olan şey nedir acaba? tüm bilgilerimi kaybetmiş olmak üzücü :(

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Harici hdd'ler ile ilgili pek fazla bilgim yok kardeşim. Sen onu bir bilgisayarcıya götürürsen daha verimli sonuç alırsın. Ben windows ile ilgili sorunlardan anlıyorum. ;)

• Beğen
Tepkiler: exp_l0it
exp_l0it

exp_l0it

Üye
ssd / hard disk olarak konuyu güncellersen daha iyi olabilir, ikisi içinde farklı şeylerin yapılması gerekiyor :spr

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye

Murat Alper

Murat Alper

Moderator

PALA.

PALA.

Üye
SSD yani katı hal sürücüler defrag gerektirmeyen disklerdir ve 4K erişim hızları hdd den ortalama 100 kat fazladır.
Yukarıda verdiğiniz programların birçoğu windows 10 gibi yeni sistemlerde tam uyumlu değil ve arka planda çalışıp sistemi yorar. dışındakileri windows 10 da kullanmayın. Windows 7 de kullanabilirsiniz.
Aslında benimde yıllardır kullandığım program kombinasyonları ve ince ayarlar var ama bunların bir çoğu tercih meselesi.
Her sistem bir değil. Windows 7 ve windows 10 un detaylı karşılaştırmasını yaptım.
Performans ve görsellik yönünden win10, sadelik ve sağlamlık yönünden win7 diyebilirim.
Şuan windows 10 kullanıyorum ve gayet memnunum, çoğu sorun yanlış driver ve yazılım yüklemekten kaynaklanıyor. Mümkünse güncellemeleride kapatın gereksiz yere stabiliteyi bozuyor.Sonra ertesi gün bir bakıyorsun bilgisayar açılmıyor :)

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
SSD yani katı hal sürücüler defrag gerektirmeyen disklerdir ve 4K erişim hızları hdd den ortalama 100 kat fazladır.
Yukarıda verdiğiniz programların birçoğu windows 10 gibi yeni sistemlerde tam uyumlu değil ve arka planda çalışıp sistemi yorar. dışındakileri windows 10 da kullanmayın. Windows 7 de kullanabilirsiniz.
Aslında benimde yıllardır kullandığım program kombinasyonları ve ince ayarlar var ama bunların bir çoğu tercih meselesi.
Her sistem bir değil. Windows 7 ve windows 10 un detaylı karşılaştırmasını yaptım.
Performans ve görsellik yönünden win10, sadelik ve sağlamlık yönünden win7 diyebilirim.
Şuan windows 10 kullanıyorum ve gayet memnunum, çoğu sorun yanlış driver ve yazılım yüklemekten kaynaklanıyor. Mümkünse güncellemeleride kapatın gereksiz yere stabiliteyi bozuyor.Sonra ertesi gün bir bakıyorsun bilgisayar açılmıyor :)
Ben yukarıda paylaştığım tüm programları sorunsuz bir şekilde windows 10'da kullandım. Hiçbir sorunla ya da problemle karşılaşmadım tam tersine sistemin çok hızlandı. Bence bu söylediğin yanlış programların uyumsuz filan olduğu yok adamlar Windows 10'a tam destek veriyorlar. Bende hiçbir sorun çıkmadı ve arka planda çalışırken sisteme herhangi bir yük filan bindirdikleri de yok. O dediğin olay donanımı düşük sistemlerde meydana gelir. 700 liralık laptopta bile bu programları sorunsuz kullandım yıllarca. Eğer sen sistem güncellemelerini kapatırsan bilgisayarın tam tersine her geçen gün daha da kötüye gider. İnsanları çok yanlış bilgilendirip yönlediriyorsunuz. Microsoft bile 2014'te desteğini kestiği Windows XP'ye daha yeni güvenlik yaması gönderdi. Ben 20 yıldan fazla süredir bilgisayar kullanıyorum ve bugüne kadar hiçbir ciddi sorunla karşılaşmadım. Sen kendine bir hafta bakma bakalım ne olacak? Güncel ve temiz sistem her zaman en iyisidir. Adamlar o güncellemeleri laf olsun diye göndermiyorlar. Bilgisayar açılışta takılıyorsa ya açılış dosyaları bozuktur, ya son kurduğun programlar/sürücüler sorun çıkartıyordur ya da sisteme virüs bulaşmıştır. Lütfen bundan sonra yazarken mümkün olduğu kadar insanları yanlış bilgilendirmeyelim. Şimdi sen diyeceksin ki 'ben orda destek vermiyor demedim ki tam destek vermiyor dedim.' Emin ol 2 sene Windows 10'u bu programlarla birlikte kullandım ve hiçbir sorun çıkmadı. Sorun çıkıyorsa da kullanıcıdan kaynaklıdır.

Son düzenleme:
PALA.

PALA.

Üye
program kısayolunun üzerine sağ tıklayın uyumluluk ayarına gelin win8 ve daha düşük sistemleri görürsünüz win 10 yazmaz.
Win 10 yazmaması win 10da çalışmayacağı anlamına gelmiyor sonuçta alt yapı büyük ölçüde aynı ama halen tam anlamıyla windows 10 uymlu hale gelmedi çoğu yazılım mesela ccleanerde bunlardan biri microsoft neden önermiyor acaba
Yıllardır denemediğim program yok gibi. Advanced system care adlı program ile Tam bakım yapıp sistemleri çöken bir sürü şikayetçi var, bunu makalenizi yada düşüncenizi eleştirmek için söylemiyorum, sorun yaşayan bir çok kişi var bu program yüzünden. Dikkatli kullanılması gerektiğini söyledim sadece kesinlikle eleştiri değildir. Buyrun en çok kullanılan program cclener hakkında şikayet var yorumlara bakabilirsiniz
shiftdelete.net/microsoft-ccleaner-icin-zararli-dedi-64872
buda diğer haber

farklı bir çok marka ve modelde bilgisayara windows kurdum ve şunuda söyleyeyim bilgisayarım 7 yıllık özellikleride halen çoğu bilgisayardan iyi. Bugüne kadarda hiç bir virüs sisteme giremedi, o programların yaptığından daha iyi kayıtdefterinde ayarlama yapıyorum. Şuna da şahit olduk en yeni sürüm ekran kartı sürücüsünü yükledim sonra windows 10 güncelleme yaptı 6 ay önceki eski sürücüyü kurdu bu 6-7 sürüm önceki güncel olmayan sürümü ne diyelim şimdi. Benim oyunla işim olmadığı halde en güncel tavsiye edilen sürümü kurarım önerdiğiniz iobit driver bosster de zaten bunu yapıyor ama windows 10 tekrar eski sürümü kuruyor hangisine güvenelim şimdi siz söyleyin?

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
program kısayolunun üzerine sağ tıklayın uyumluluk ayarına gelin win8 ve daha düşük sistemleri görürsünüz win 10 yazmaz.
Win 10 yazmaması win 10da çalışmayacağı anlamına gelmiyor sonuçta alt yapı büyük ölçüde aynı ama halen tam anlamıyla windows 10 uymlu hale gelmedi çoğu yazılım mesela ccleanerde bunlardan biri microsoft neden önermiyor acaba
Yıllardır denemediğim program yok gibi. Advanced system care adlı program ile Tam bakım yapıp sistemleri çöken bir sürü şikayetçi var, bunu makalenizi yada düşüncenizi eleştirmek için söylemiyorum, sorun yaşayan bir çok kişi var bu program yüzünden. Dikkatli kullanılması gerektiğini söyledim sadece kesinlikle eleştiri değildir. Buyrun en çok kullanılan program cclener hakkında şikayet var yorumlara bakabilirsiniz
shiftdelete.net/microsoft-ccleaner-icin-zararli-dedi-64872
buda diğer haber

farklı bir çok marka ve modelde bilgisayara windows kurdum ve şunuda söyleyeyim bilgisayarım 7 yıllık özellikleride halen çoğu bilgisayardan iyi. Bugüne kadarda hiç bir virüs sisteme giremedi, o programların yaptığından daha iyi kayıtdefterinde ayarlama yapıyorum. Şuna da şahit olduk en yeni sürüm ekran kartı sürücüsünü yükledim sonra windows 10 güncelleme yaptı 6 ay önceki eski sürücüyü kurdu bu 6-7 sürüm önceki güncel olmayan sürümü ne diyelim şimdi. Benim oyunla işim olmadığı halde en güncel tavsiye edilen sürümü kurarım önerdiğiniz iobit driver bosster de zaten bunu yapıyor ama windows 10 tekrar eski sürümü kuruyor hangisine güvenelim şimdi siz söyleyin?
Ben Windows 10 çıktığı günden beri kimseye kullanmasını tavsiye etmiyorum. Windows 10 sorunlu bir sistem. 7 senelik bilgisayarım var diyorsun neden windows 7 kullanmıyorsun? Şahsen ben yeni pc topladıktan sonra da 7 ile yoluma devam edeceğim. Ekran kartı sürücüsü ile bir kere sorun yaşadım windows 10 sonra hiç yaşamadım. Bu programlarla da windows 10 da sorun yaşamadım. Ve ben bugüne kadar bu programlarla ilgili şikayet eden görmedim.

PALA.

PALA.

Üye
Hocam elbette win7 daha stabildir. Win10 ilk zamanlar çok baş ağrıtmasına rağmen şuan istediğim stabiliteye yaklaştı. Ekran kartlarının directx11-12 desteği gibi bir çok fark var, mesela kullanılmayan ram belleği sıkıştırıyor advanced system caredeki gibi, cpu yu daha verimli kullanıyor, ssd ömrünü win 7 daha fazla yıpratıyor. Ben 2 işletim sisteminide stabil vaziyette kullanmaktayım.
Emeğinize saygım var o konuda şüpeniz olmasın yukarıda güzel bilgiler vemişsiniz. Bu 3. parti yazılımları microsoft önermiyor, onlar kendileri sitelerine win10 uyumlu yazması ticaret maksatlı. Hep örnekler verdim ccleaner kayıt defteri taraması yaptığınızda win7 de %25 cpu kullanırken win10 da %100 cpu kullanıyor. Microsoft uzmanlarının bir bildikleri varki kullanmayın diyor. Buna benzer durumlar her yazılımda olur ancak dikkatli kullanmak gerek biz direk otomatik bakım yap diyoruz. Ben de kullanıyorum bu tip programları çerezleri ve artık dosyaları ve yanlış kayıt defteri girdilerini temizliyor mesela bir program kaldırıldıktan sonra geride bıraktığı artıkları temizliyor. Ancak ilk yorumumda dediğim gibi her sistem bir değil. Sizi eleştirmiyorum elinize,emeğinize sağlık. Bilgi paylaştıça güzeldir...

• Beğen
Tepkiler: KomiserMemoli_12
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Güzel iltifatların için ben teşekkür ederim ne demek. Ama o ccleaneri tavsiye etmeyen arkadaş neden windows 10 un sorunlu bir sistem olmadığını kabul etmiyor. Başkalarını karalamak kolay ne de olsa onlar koskoca yazılım devi. Neyse bilgilerin için tekrar teşekkürler. Daha fazla konu dışına çıkmmayalım.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
exp_l0it

exp_l0it

Üye
kullanılan programların çoğu zaten windows içine entegre edilmeye başlandı, feedback kısmında bile bu istekler gözükmekte. harici programlarla bilgisayarı yormanın pek anlamı yok, eski bilgisayar ile şimdiki bilgisayarların işlem hacimleri de bir değil. eski bilgisayarları yoruyor olsa da aynı işlemler şimdikilerden de geçiyor ve aynı oranda yoruyor sistemi. yeni sistemde böyle bir şey yok diye bir şey yok. ayrıca windowsun içini microsoft firması kadar iyi bilen başka firma yok birlikte çalışsalar bile.gerçi kendilerinin bildiğinden bile şüpheliyim. regeditin dağınıklıklığını görünce ... güncellemeleri de sıkıntı evet, ister insider ister normal sürümden sürüme göre bile aynı sürücüler sorun çıkarmakta bende ve driver sorunları sende olmadı diye başkasında da olmayacak diye bir sonuca varmayın en büyük hata bu olur. her donanım konfigürasyonu farklı tepkilere ve sonuçlara neden olabilir. bu programları da şikayet eden birini görmek istersen ben burdayım, en son eklenen özelliklerin çoğusu arkaplanda izin vermesen bile çalışıyorlar, iobit programı cpu gpu sıcaklıklarını yanlış gösteriyor, elimle soğutucuya dokunuyum 50yi bile geçmez 80 gösteriyor program. üstelik bunu windows 8.1 insider sürümlerinde denedim.
---
makaleyi de ssd için yapılması hdd için yapılması gerekenler şeklinde düzenleyin lütfen.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
3. parti yazılımlar yüzünden polemiğe girmeyelim arkadaşlar her sistem bir değildir, bu yazılımlar genel kullanım amaçlıdır.
İyi niyetle yazılmış bir makale o yüzden fazla tefferruatlara girmemek lazım...

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
    Konu Sahibi
Konu dışına artık çıkılmasın lütfen. Ben kendi tecrübelerimi ve bildiklerimi bu forumdaki arkadaşlarıma paylaştım ki; onlar da faydalansınlar. Elbette ki benim de bilmediğim bir sürü şey var ancak gereksiz yere konuyu başka yerlere çekmenin hiçbir anlamı yok. Arkadaş başlığı düzelt demiş; başlığı düzeltmem için bir neden göremiyorum. Neyse daha önce de dediğim gibi konu kapansın ve konu dışı mesaj bundan sonra artık yazılmasın. ;)

Üst Alt