Windows 8.1 formatlayacağım ama bi sorum var

Sponsorlu Bağlantılar

Peocawe

Peocawe

Üye
    Konu Sahibi
Windows 8.1 formatlayacağım ama bi sorum var
Arkadaşlar windows 8.1 kullanıyorum yaklaşık 5-6 ay boyunca hiç formatlamadım. Normalde 2 ayda bir format atardım fakat orjinal yazılım olduğundan kıyamadım. Fakat orjinalliği bozmadan Windows 8.1'in ayarlarından formatlayabiliyoruz sanırsam yeni öğrendim bunu.

Şimdi sorum şu;

Bende sadece C sürücüsü var ve pc den almam gereken yaklaşık 100gb dosya var. Win7'de iken D ye atıp formatlıyordum C'yi. Şimdi ekstra bir sürücü oluşturup C'yi bölme şansım var mı?

-_SEFA_-

-_SEFA_-

Üye
var ancak gerek yok. Hiçbirşeyi silmeden recovery den bilgisayarı yenileyebilirsiniz

Peocawe

Peocawe

Üye
    Konu Sahibi
var ancak gerek yok. Hiçbirşeyi silmeden recovery den bilgisayarı yenileyebilirsiniz

evet onu duydum denemeye kalktım ama internetten yüklenen dosyaları falan silecek diyordu. zaten yedek almam gereken asıl şeyler onlar ve kardeşim bilgisayar bölümünde okuduğundan bir sürü program var orjinal onlarıda almam gerekli

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Lisanslar varsa yine aktifleştirirsin zaten. Recovery siler. Windowsun kendi içinde de var o da kişisel dosyaları tutar ama programları siler.

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Arkadaşlar windows 8.1 kullanıyorum yaklaşık 5-6 ay boyunca hiç formatlamadım. Normalde 2 ayda bir format atardım fakat orjinal yazılım olduğundan kıyamadım. Fakat orjinalliği bozmadan Windows 8.1'in ayarlarından formatlayabiliyoruz sanırsam yeni öğrendim bunu.

Şimdi sorum şu;

Bende sadece C sürücüsü var ve pc den almam gereken yaklaşık 100gb dosya var. Win7'de iken D ye atıp formatlıyordum C'yi. Şimdi ekstra bir sürücü oluşturup C'yi bölme şansım var mı?
Bilgisayara bu kadar kısa sürelerle format atmak diskin sağlığını ve yapısını bozar.
Unutmayın lütfen, o bir tarla değil : ) )
Format atmanın gerekli olduğu zamanlarda bunu yapmak lazım ( virüs olur, yüklü windows 'a ait regedit ile Program Files şişer, yüklenip silinen proğramların izleri yer tutar)
Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak, daha verimli ve seri hale getirmek için format atabilirsiniz elbette..
Ama her iki ayda bir format atmak gereksiz.
Ha bilgisayarı iyi öğrenmek için bunu yapıyorsanız ona bir şey diyemem.

OttomanEmpire06

OttomanEmpire06

Üye
kardeşim format atsan nolacak sanki windows 8.1 windows 7den kötü ben de 2 tane bilgisayar var 2sinede yükledim tavsiyelerle pişman oldum windows 7 ye geçtim çok memnunum

Peocawe

Peocawe

Üye
    Konu Sahibi
şuan atmak istesem formatı windowsun içinden dosyalarımı nasıl yedekleyebilirim? herşey silinsin istiyorum sadece bi klasör açıp onu D'de saklar gibi saklamam gerek.
komple herşeyi sildim. pişmanım, ama bir daha olsun bir daha yaparım. :ehe pc kendine geldi be.

vedat1966

vedat1966

Üye
Eğer gerçekten hızlanmasını istiyorsan SSD disk kullanmalısın.

Hp8740w Dizüstü bilgisayarımda 2 adet disk ve işletim sistemi yüklü bir tanesi SSD diğeri NORMAL disk. Açılım süreleri SSD disk ile 27 sn. NORMAL disk ile 2.5 dakika. Yapılan işlemlerde ona göre süre alıyor tabi ki. Diğer konu 2. sürücüyü aynı zamanda data diski olarakta kullanıyorum. Format atacağım zaman hiç sıkıntı olmuyor.

Üst Alt