Windows 10 Windows 10 Yeniden Başlatmadan Kaç Gün Kullanılabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 Yeniden Başlatmadan Kaç Gün Kullanılabilir ?
Hepimiz zaman zaman bilgisayarımızı yeniden başlatırız veya sistem değişikliği nedeniyle yeniden başlatmak gerekir.

Windows 10 ise bilindiği üzere " hızlı başlatma " özelliği aktif şekilde kullanıcılara sunulmaktadır.
Bu özellik sayesinde windows kapanırken; RAM deki sistem dosyalarını kişisel dosyalardan ayıklar ve sabit diske kayıt eder.
Açma tuşuna basıldığında ise sistem dosyaları diskten tekrar RAM e aktarılır ve sonrasında kişisel oturum dosyaları yüklenir.

Geçtiğimiz yıllarda bir microsoft haberinde 1 defa " yeniden başlatmak koşulu " ile windows 10 un yaklaşık 1 ay (30 gün) çalışabileceğini okumuştum.
30 gün gerçekten uzunca bir süre ve bu hızlı başlatma özelliğinde sorun yaşadığı için devre dışı bırakan kullanıcılar da oluyor.
Kaldı ki; sürücü güncellemesi yada sistem güncellemesi gibi nedenlerden dolayıda sistemi yeniden başlatmak gerekli olabiliyor...

Bu konunun asıl mevzusuna gelirsek;

Hızlı başlatma ne kadar verimli çalışabilir ?

İşte bu sorunun cevabını vermek için bu makaleyi yazdım.
Dışardan basit gibi görünsede bu sorunun altında onlarca cevap yatmakta, meraklılar ne demek istediğimi anlayacaktır.

Geçelim testimize...
-Öncelikle sistemin düzgün çalıştığından emin olunur,
-Olası değişiklikleri önlemek için sürücü ve windows güncellemeleri kapatılır, yeniden başlatma zamanlayıcıları vs. kapatılır.
-Son olarak test süreci başlar, bu süreçte "yeniden başlatma"
kullanılmaz. Sadece " Kapat " komutu ile sistem kapatılır.

Testin sonucu;

92. gün ve sistem sorunsuz şekilde yoğun olarak çalıştırıldı, hatta günün yarısından çoğunda açık olduğu zamanlar oldu.
Sistemin açılış - kapanışta yavaşlama 1 saniyenin altında oldu yani 92 gündür çalışan bir sistemde hiç yavaşlama olmadı diyebiliriz.
Bu sürede sistemde çok sayıda ağır yazılım çalıştı, sanalaştırma ile android emulatörü çalıştı, birçok defa yazılım yükleme silme yapıldı.
Ancak test sürecinde sürücüler ile kesinlikle oynama yapılmadı.

Bu süreçte zaman zaman kullanılan yazılımlardan kaynaklı hatalar oldu ancak bilgisayarı kapatıp-açınca yola sorunsuz devam ettim.
Herhangi bir mavi ekran hatası vb. görülmedi. Buradan herkes almak istediği sonucu alabilir diye umuyorum. Burada sistemin sınırlarını zorladık...

Açık konuşmak gerekirse ben de oldukça şaşırmış durumdayım :hmmm yeniden başlatmazsam en fazla 1-2 hafta sonra sistem sapıtır diyordum.
Şuan 91 günü geride bıraktım ve en ufak bir sorun ile karşılaşmadım, bu şekilde aylarca sistem yeniden başlamadan kullanılabilir, belkide...

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz :cool Lütfen bunun bir test yazısı olduğunu unutmayalım ve emeğe saygı gösterelim :pc:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, hikmet366, Silinen Üye 777448 ve 2 diğerleri

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Elinize sağlık. Güzel bir makale olmuş :spr

• Beğen
Tepkiler: PALA.
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Bu soruyu hep merak etmişimdir, ama denemek hiç kısmet olmadı.
Güzel bir çalışma olmuş eline sağlık. :alkis

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Bu soruyu hep merak etmişimdir, ama denemek hiç kısmet olmadı.
Güzel bir çalışma olmuş eline sağlık. :alkis
Teşekkür ederim. Testimiz halen devam ediyor, sorun çıkmazsa 2 ayı geçmeyi planlıyorum. Saymadım ama bu geçen 50 küsür günde sistem en az 300 defa kapatıp açılmıştır. Sistemde yüklü olan antivirüs yeniden başlatma durumunda tüm aktif lokasyonları tararken, hızlı başlatmada sadece değişiklikleri tarıyor, bunun sonucu olarak işlemci yükünde kayda değer azalma oluyor, disk sürekli taranmıyor. 2 ay önce diske yazma miktarını kaydetmiştim eğer bulursam 2 ayda ne kadar yazma olmuş bakacam. Tabiki işlenen verinin çoğunluğu kullanıcıya aittir. Maksadımız hızlı başlatmanın aslında çok da disk ömründen yemediğini hatta sisteme faydalarının da olduğunu gözlemlemek yada zararlarını gözlemlemek.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Sistemde yüklü olan antivirüs yeniden başlatma durumunda tüm aktif lokasyonları tararken, hızlı başlatmada sadece değişiklikleri tarıyor

Aynen öyle, tek o olsa yine iyi, kim bilir kaç kayıt anahtarı yeniden yazılıyor veya düzenleniyor.

Galiba ''Restart'' yapmakla sistemin derin bir nefes alması olayı Windows Xp döneminde kaldı.
Bizim (en azından ben) şu an yaptığımız ise sadece psikolojik olarak rahatladığını hissetmeyi istemek gibi birşey.
Gerçekten de Windows 10 için fuzuli ''Restart'' sistemin olağan işleyişine katkı sağlamaktan çok kesintiye ve gereksiz yeniden bilgi toplama ve yazmaya neden oluyor olabilir.
Aslında bunun cevabını verecek en doğru isim yine Microsoft mühendisleri, belki de bu konuyu defalarca dile getirmişlerdir bilmiyorum.Microsoft'un özellikle CCleaner çıkışı büyük yankı uyandırmıştı, söz konusu programın sistemi rahatlatmak çok, Windows 10'un işleyişini doğrudan kesintiye uğrattığını ve ciddi zararlara neden olduğundan bahsetmişlerdi.Bu konuyu da buna benzettim biraz.

Son düzenleme:
  • Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Aynen öyle, tek o olsa yine iyi, kim bilir kaç kayıt anahtarı yeniden yazılıyor veya düzenleniyor.

Galiba ''Restart'' yapmakla sistemin derin bir nefes alması olayı Windows Xp döneminde kaldı.
Bizim (en azından ben) şu an yaptığımız ise sadece psikolojik olarak rahatladığını hissetmeyi istemek gibi birşey.
Gerçekten de Windows 10 için fuzuli ''Restart'' sistemin olağan işleyişine katkı sağlamaktan çok kesintiye ve gereksiz yeniden bilgi toplama ve yazmaya neden oluyor olabilir.
Aslında bunun cevabını verecek en doğru isim yine Microsoft mühendisleri, belki de bu konuyu defalarca dile getirmişlerdir bilmiyorum.Microsoft'un özellikle CCleaner çıkışı büyük yankı uyandırmıştı, söz konusu programın sistemi rahatlatmak çok, Windows 10'un işleyişini doğrudan kesintiye uğrattığını ve ciddi zararlara neden olduğundan bahsetmişlerdi.Bu konuyu da buna benzettim biraz.
Bu iş masaüstüne gelip sürekli sağ tuş + yenile yapmak gibi bir alışkanlık eskiden bilgisayar açıldığında masaüstünde 4 - 5 defa sağ tuş + yenile yapardım. Sonrasında bilgisayar açıldığında bunu masaüstünde otomatik 4-5 defa yenile yapsın diye vbs bile hazırlamıştım :) Eskide kaldı birçok uygulama. Şuan onların istediği işletim sistemini bir kitap defter gibi kapatıp, açtığında kaldığın yerden devam et mantığı. Bunu kullanıcı yazılımlarınada bir ara getirmişlerdi, ne oluyor lan programlar kendi kendine açılıyor dedim, virüs yedik sandım, sonradan kaldırıldı beğenilmedi galiba. Şuan microsoft ccleanerle aralarındaki husumeti çözdü, ne yaptıda çözdü çok da açıklamak istemem ama temel özellikleri yetiyor kullanıcılara.

Bu arada önceki bahsettiğim diske yazma miktarı 50 günde yaklaşık 500 gb olmuş yani günlük 10 gb kadar yazılmış bunun 3-4 gb kadarı hızlı başlatmadan kaynaklanmış olabilir.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve MAERKEK
hikmet366

hikmet366

Üye
İnternet'de kapatılması öneriliyor. :tşk:

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Hızlı başlatma

Tamam şimdi oldu ama ben katılmıyorum.

Hızlı başlat özelliği hayatımıza gireli çok oldu, eski sistemlerde yaşanan kapanmama sorunlarını vs. saymazsak güncel sistemler için artık vazgeçilmezdir.

Windows 10 bu özelliği varsayılan olarak kabul ettiği için, sistemin tüm işleyişini ona göre optimize ediyor ve kodluyorlar.
Hızlı Başlatmayı kapatmanız, sistemi her açtığınızda, gerekli gereksiz yüzlerce işlemin tekrarlanmasına yol açacaktır.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi

Evet rekoru tekrar egale ettim 76. güne geçtim, sorunsuz yola devam 3. ay bitiyor. Tahmini olarak 500 den fazla aç-kapa yapılmıştır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi

Rekoru tekrar egale ederek 92. güne geçtim, sorunsuz yola devam 4. aya geçti. Tahmini olarak 600 defa aç-kapa yapılmıştır.
Testi burada bitiriyorum. Daha fazla uzatmanın anlamı kalmadı. Görüldüğü üzere stabil çalışmada, hızlı başlatma aylarca sorunsuz çalışabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve TheNightMare.

Üst Alt