Wildfire S 2.3.5'i yükleyip geri dönmek isteyenler

Sponsorlu Bağlantılar

symbianware

symbianware

Üye
    Konu Sahibi
Wildfire S 2.3.5'i yükleyip geri dönmek isteyenler
Geri dönüş de zahmetli ve bir o kadar da risklidir. Telefonunuz brick olabilir!!! Her yükleme ve sistem dğeişikliğinde bu risk vardır. Sorumluluğu kabul ediyorum diyebilen arkadaşlar yüklesinler. Yapılan işlem sonrası oluşabilecek hatalardan KESİNLİKLE ben ve maxicep sorumlu değildir.
Sistem Gereksinimleri:
1. HTC Sürücüleri yüklü olmalı (htc sync ile zaten yükleniyor. Fakat bu işlemlerin herhangi bir safhasında htc sync açık olmamalı..)
2. 2.3.3 orjinal türkçe rom (RUU_Marvel_HTC_TUR_1.37.468.3_Radio_47.10.35.3029H_7.46.35.08) yada marvel 1.37.468.4 içeren bir türkçe rom olabilir versiyon numarasını google'dan aratın. Daha önce link vermiştim ama şimdi çok uğraşamayacam.
3. Adb bilginiz iyi olmalı çünkü sistem her zaman kodları kabul etmiyor bilindiği üzere güvenlik yönünden ün kazanmış tüm bootloader kıran grupların karalistesine alınmış cihazdır.
4. bu adresten tools.zip dosyasını açın. Antivirus yazılımınızı deaktive edin truva atı uyarısı verdi benim nod32. Tools.zip'i direk kolay bir dizine ( mesela c:\ ) çıkarın.
5. Windows komut istemini başlatın ve tools.zip'i nereye çıkarmışsanız o dizine gelin.
6. Sırasıyla komutları yazın.
Kod:
adb push flash_image /sdcard/flash_image 
adb push GingerBreak /data/local/tmp/GingerBreak 
adb shell chmod 777 /data/local/tmp/GingerBreak
Herhangi bir hata verirse no such file/directory gibi hatalar verir herhangi bir hata kodu yoksa doğru yoldasınız demektir.

7. Telefonun root erişimi için shell yapmamız gerekiyor. Kodu Girin:
Kod:
adb shell

8. Exploit yani root erişimini sağlayacak kodu çalıştırmak için:
Kod:
./data/local/tmp/GingerBreak

Eğer doğru bir şekilde yaptıysanız adb shell komutunu girdikten sonra kod penceresinin başında '$' işareti vardı root erişimi aldıysanız bu işaret '#' imlecine dönüşecek. Olmadı mı? Seni gidi acemiiii :) üzülme forumda geçici root yapabileceğimizi bir toplu rootla diye bir araç vardı burada işine yarayacak şu ana kadar başka bi işime yaramadı çünkü.
http://www.maxicep.com/android-sistem-araclari/htc-s-on-cihazlar-icin-gecici-root-571142.html buradan adımları takip edin geçici root'u kurun. bu exploit hafıza kartını devre dışı bırakıyor bu yüzden rootlama işlemiminden sonra, Ayarlar/Settings>>> SD Kat ve Depolama >>> SD kartı Ekle/Mount SD Card seçeneklerine tıklarsanız tekrar aktive edersiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 6. adımdan itibaren kodları baştan yazmanız gerekecektir.

9. adb shell komutunu girdikten sonra imlecin başında # işaretini gördüyseniz devam edelim. eğer görmüyorsanız dos penceresini kapatıp yeni tane açın.
Kod:
cat /dev/mtd/mtd0 > /sdcard/misc.img 
cat /sdcard/flash_image > /data/flash_image 
chmod 777 /data/flash_image

bu komutlar versiyon numarasının yer aldığı misc.img imaj dosyasını hafıza kartına kopyalamamızı sağlayacak.

10. Bu adım bende otomatik gerçekleştiğinden atladım. kodları yazdığınızda no such directory gibi bir uyarı alırsanız paniklemeyin bu adımı geçin. sadece geçici dosyaları silmek içindir.
Kod:
rm /data/local/tmp/sh 
rm /data/local/tmp/boomsh 
exit

11.Şimdiiii SD carda kopyaladığımız misc.img dosyasını bilgisayara kopyalamak için:

Kod:
adb pull /sdcard/misc.img misc.img

12. HxD.exe'yi açın. OK butonuna basın. File >> Open >> misc.img'yi seçin (tools.zip dosyasını nereye açtıysanız o dizinin altına kaydetti misc.img dosyasını). 11.satırda versiyon numaranızı göreceksiniz. 2.3.5 EUROPE rom'a geçmiş olanlar, 2.13.401.2 olarak görebilirler. işte bu satırı değiştiriyoruz onun yerine bildiğiniz eski bir versiyon numarası girin bilmiyorsanız 1.30.401.0 girin ben böyle yaptım sorun olmadı. Yaptığınız değişiklikler kırmızı renkle gösterilecektir. Daha sonra File >> Save As'den dosyayı kaydedin ve adını misc2.img olarak değiştirin.

13. Telefonu yeniden başlatın fakat burada kodları yazmadan önce sorunla karşılaşmamız için geçici klasörden gingerbreak exploidinin silinip silinmediğini kontrol edin. silinimişse ilk adımdaki adb push ve chmod kodlarını girin (gerekirse geçici root bile tekrar yapmanız gerekecek) ve daha sonra telefonu usb'den htc sync modunda bağlayın. USB debugging yani USB hata ayıklama modu açık olsun. Kodumuz:
Kod:
adb shell
 ./data/local/tmp/GingerBreak 
/data/flash_image misc /sdcard/misc2.img

kodlarını girin herhangi bir hata almamışsanız hayırlı olsun. Downgrade operasyonuna geçebilirsiniz.

14. İndirmiş olduğunuz 2.3.3 türkçe rom RUU_Marvel_HTC_TUR_1.37.468.3_R3_Radio_47.10.35.3029H_7.46.35.08..........signed.exe uygulamasını çalıştırın.
15. Hala versiyonumu 2.13.401.2 olarak görüyo yaaa diyenleri duyar gibiyim. Don't panic gençler.. Siz devam edin. Bootloader açıldıktan sonra gösterecek explodimiz maharetini :) Tüm adımları ileri iler deyip geçin en son ekran ortalama 10 dk. sürecek diyecek. Telefon kapanıp recovery modda açılacak hem pc'nin ekranında hem de telefonun ekranında çıbık ilerliyorsa doğru yoldasınız demektir :) Sonrası bildiğiniz üzere.

16. Buda sonyciye kapak olsun.. Bootloader'dan yükleme yapmak için goldcard gerekecek bu yüzden goldcardı formatlamadıysan demiştim. İnşallah şimdi anlayabilmişsindir gerizekalı, kuş beyinli, ukala, ahmak! Ruu..... exe dosyası içinden çıkan rom.zip dosyasını pg76img.zip olarak değiştirin ve goldcard yaptığınız hafıza kartının ana dizine atın ve bootlaoaderdan yükleyin.. Bunu detaylı anlatmayacam daha önce detaylı olarak anlatmıştım. Uğraşamayacam..

Yardımları için Profil bilgileri: sonyericssoncu - MaxiCep.Com sonyericssoncunun annesine teşekkürü bir borç bilirim.
Gereksiz sorulara cevap verilmeyecektir. Şu hatayı aldım bu hatayı aldım diyenler işe en başından başlasın!!!!! Kimse buradan birşey yazmasın konuyu beğenmesin, yalakalık yapmasın. Yapabilen yapsın yapamayan çok da fifi.. Son konum zaten o da biraz 2.3.5 yükleyip dönüş yapamayanlar için.

Profil bilgileri: sonyericssoncu - MaxiCep.Com ne oldu goçum konularıma çamur atmaya çalışacağına bunu da bulsaydın xda'dan.. totoş..

bodegas

bodegas

Üye
Dostum sana bişey diyimmi sen büyük adamsın :)

bodegas

bodegas

Üye
evet oldu şuan 2.3.3 sürüm yüklü

Androidist

Üye
Cihaz s-on mu?

legolas29

legolas29

Üye
:D yapılıomsu dfemkekkı

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan ve aviotor1

red a!ert

Üye
"cat /dev/mtd/mtd0 > /sdcard/misc.img" yazınca "sh: /sdcard/misc.img: Read-only file system" hatası veriyor ama kartta yazma koruması falan yok..bilgisayardan çok rahat dosya atabiliyorum..neden acaba?

----------Eklendi @ 21:06:30 ---------- Yazıldı @ 19:08:33 ----------

"cat /dev/mtd/mtd0 > /sdcard/misc.img" yazınca "sh: /sdcard/misc.img: Read-only file system" hatası veriyor ama kartta yazma koruması falan yok..bilgisayardan çok rahat dosya atabiliyorum..neden acaba?
herşeyi yaptım ancak RUU çalıştırınca rom u yüklemeye başlarken hata 155 veriyor.. çözümü var mıdır?

cemdroid

cemdroid

Üye

----------Eklendi @ 21:06:30 ---------- Yazıldı @ 19:08:33 ----------

herşeyi yaptım ancak RUU çalıştırınca rom u yüklemeye başlarken hata 155 veriyor.. çözümü var mıdır?

hata 155 i vermesinin sebebi düzenlediğiniz misc2.img dosyasının hatalı olmasından kaynaklanıyor.

Üst Alt