Vista Üzerine Xp Kurma

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
    Konu Sahibi
Vista Üzerine Xp Kurma
Ben bu gün burda Vista İşletim sistemi üzerine, XP işletim sisteminp kurup ikisini birlikte nasıl kullanacağınız hakkında bilgi vermeye çalışacağım..

Burdaki anlatımım herekes anlayabilsin diye biraz detaylı olabilir. Bildiğiniz yerleri geçiniz...

İlk önce Vista'nın arızalanmaması için XP'yi başka bir bölüme kurmamız gerekiyor. XP yi Vista'nın olduğu bölümümüze kurarsak XP sorunsuz çalışır ama Vista'da sorunlar meydana gelecektir.
Mesela Vista C:\ bölümümüzde olsun. XP yi de C:\ bölümümüze kurarsak Vista arızalanacaktır....

Bunun için iki işletim sisteminide sorunsuz kullanmak için bilgisayarımızda XP yi kurabileceğimiz ikinci bir bölümümüzün olması lazım.

Eğer ikinci bir bölümünüz yoksa Vista üzerinde ikinci bölüm oluşturacağız....
Şimdi ben Vista yüklü bir bilgisayarda ikinci bir bölüm oluşturuyorum. Dikkatlice inceleyiniz......

Başlat --> Çalıştıra diskmgmt.msc yazıp Entera basarak disk yönetimini açtım.

Gördüğünüz gibi harrddiskimin üzerinde ikinci bir bölümüm yok.

Harddiskimin üzerindeki C:\ bölümümün üzerinde sağ tıklatarak Birimi Küçült tuşuana basıyorum.

Karşıma gelen menüden vistanın imkan verrdiği boyutta ve kendi ihtiyaçlarınıza göre bir rakam yazarak Küçült tuşuna basıyoruz.

C:\ bölümünüzde ne kadar boş olan varsa ordaki boyut bu ölçüde artacaktır.
Benim kendi ihtiyaçlarım için kullandığım bilgisayarda XP'nin kurulu olduğu bölüm diskimin birinde 15GB diğerinde 20 GB dir. Yani ordaki rakam yinede 10 GB den küçük olmasın.

Ben şimdilik 7GB civarlaında bir alan belirleyerek diskimi küçülttüm ve ayırdığım kısım Ayrılmamış Alan olarak karşıma geldi.

Şimdi bu Ayrılmamış alanda XP için bir bölüm oluşturmam lazım.
Ayrılmamış gözüken yerde fareye sağ tıklatıp Yeni Basit Birim tuşuna basıyorum....

İleri ...

Burda bir yere dokunmadan tekrar ileriye basıyorum... Eğer başka bölüm oluşturacaksanız burda Xp için ve ihtiyaçlarınıza göre gerekli rakamı girebilirsiniz..... Daha sonra Ayrılmamış kısımda yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz...

Hiç bir yere dokunmadan ileriye basıyorum...

Burda daha sonra karıştıramayayım diye Birim Etiketi Kısmına XP yazıp hızlı biçimlendiri de işaretleyip İleri tuşuna basıyorum..

Son...

Gördüğünüz gibi kolaylıkla Xp yi yüklemek için bir bölüm oluşturdum...

Eğer disk yönetimi istediğiniz bir kapasitede alan ayırmanıza izin vermiyorsa; Vista üzerinde Acronis Disk Director 10 ve Paragon Partition Menagerin Vistayı destekleyen bir sürümünü kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki linkte Acronis Disk Director ile nasıl bölüm oluşturabileceğiniz anlatılmaktadır.....

Şimdi XP kurulumuna geçiyruz......
ben burda fazla ayrıntı vermeyeceğim. Bu konuyla ilgili forumumuzda ve internette ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz....
Yinede üzerinde kısa bir şekilde durmak istiyorum.....
XP Kur CD mizi CD/DVD ROM sürücümüze takıp bilgisyarımızı yeniden başlatıyoruz....

Bilgisayar açılırken bios ayarlarımız doğruysa ekranımıza;
CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam ediyoruz...

Şimdi tekrar geri dönüyorum :)herkes anlasın...
Eğer bu yazı karşımıza çıkmadıysa, yani bilgisayarımız direkt Vistayı açmaya başladıysa; anakartımızın biosunda ufak bir ayar yapmamız gerekebilir....

Fazla eski olmayan anakartların çoğunda; anakartımızın biosunda herangi bir ayar yapmadan sistemimizi CD/DVD Sürücümüzden başlatabiliriz...
Bunun için bilgisayarımız açılırken bazı anakatlarda ESC, bazılarında F8 veya F12 gibi bir tuşla Quick Boot Mesüne girebilir ve bu menüden sistemimizi CD/DVD Sürücümüzden başlatabiliriz.. Sizin anakartınızda bu tuş farklı olabilir.... Mesela benin anakartımda bu tuş ESC dir....
Ayrıca bilgisayar açılırken bu tuş genellikle ekranda yazar.......

Eğer anakartımızda yukarıda bahsettiğm özellik yoksa anakartımızın biosundan bu ayarı yapmak zorundasınız.
Bunun için bilgisayarımız açılırken genelde DELETE veya F2 tuşuyla biosa girmelisiniz.. Istisnai olarak bu tuş farklı bir tuşta olabilir. Bu tuş genellikle bilgisayarınız açılırken ekranda yazmaktadır...

Şimdi ben DELETE tuşuna basarak kendi anakartımın biosuna giriyorum.... Resmi inceleyiniz....

Biosa girdikten sonra Advanced BIOS Features seçeneğini seçerek bir alt menüye girmeliyiz. Bazen bu menünün adı da istisnai olarak farklı olabilir. Mesela BOOT olabilir.

Ben kendi anakartımda Advanced BIOS Features seçip Entera basıyorum.... Aşağıdaki resmi inceleyiniz...

Advanced BIOS Features girince yukarıdakine benzer bir ekranın karşınıza gelmiş olması lazım....
Bu menüde First Boot Device seçeneğini CDROM olarak ayarlamamız gerekmektedir....
First Boot Deviceyi ayarladıktan sonra yaptığımız ayarları kayıt edip çıkıyoruz. Kayıt etme ise genelde F10 tuşudur....

Eğer bir sorun yoksa CD'den önyükleme için bir tuşa basın... yazısı çıkması lazım. Bu yazı çıkınca klevyemizdeki herangi bir tuşa basıp devam edebilirsiniz...

Bir sorun yoksa yukarıdaki resimde gözüken yere kadar gelmiş olmanız lazım... Enter tuşuna basıp devam ediyoruz....

Şimdi Lisans Sözleşmesini Kabul edip devam etmek için F8 tuşuna basıyoruz....
Eğer modifiyeli bir XP yüklemeye çalışıyorsanız bu ekranlar karşınıza çıkmayabilir.... Kaygılanmayın....

Şimdi burası önemli.. Burda daha önceden ayırdığım ikinci bölümü seçmem lazım. Eğer C:\ olanı seçersem Xp Vista'nın üzerinde yüklenecektir ve vista arızalanacaktır...
Bu yüzden daha önce oluşturduğum D:\ bölümümü seçip devam etmek için Enter tuşuna basıyorum....

Eğer yukarıdaki ekrande XP yi yüklemek için herangi bir bölüm yoksa o zaman sata sorunuyla karşı karşıyasınız....
Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızda disket sürücüsü varsa anakartınızın sata sürücülerini bu diskete atıp bilgisayarı CDROM'dan başlattığınızda aşağıdaki ekranı gördüğünüzde F6 tuşuna basarak sata sürücülerini yükleyebilirsiniz....

Ayrıca bisotan AHCI yi disable yapabilirsiniz ama bu olay çoğı anakartta değişik yerlerde olduğu için bu konunun üzerinde fazla durmayacağım. Eğer bu şekilde bu sorunun üstesinden gelmek istiyorsanız anakart kitapçığınızdan yerini kontrol edebilirsiniz..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaldığımız yerden devam ediyorum......

Burda fazla vakit kayıp ememek için çabuk biçimlendir seçeneğini seçerek devam edip Xp işletim sistemini yüklemeye başlıyorum. Eğer bu noktaya kadar geldiyseniz diğer bölümlerde genelde fazla sorun çıkmaz...
Bu arada harddiskinizde sorunlar ile karşılaşıyorsanız NTFS dosya sistemini seçerek normal biçimlendiriniz.

Şimdi XP yi sorunsuz bir şekilde kurdum ama bir sorun var. Benim vistama ne oldu. Bilgisayarımı vistadan başlatamıyorum. Direkt XP açılıyor... Ne yapmalıyım sizce?

Aslında cevabı bilince halledilmesi o kadarda zor bir sorun deyil bu. Başlangıcta vistayı yada xp yi seçmek için menü oluşturma işini birden fazla yol ile halledebiliriz. Ben sizlere burda EasyBCD programıyla veya Grub4dos ile nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

İlk önce EasBCD programından başlamak istiyorum. Eğer bu programı kullanmak zor veya karışık gelirse bu programı atlayıp daha kolay olan Grub4dos anlatımı nı inceleyebilirsiniz.

Birinci Yöntem EasBCD Programını Kullanmak

Programı aşağıdaki linkten indiriyoruz.

Link çalışmazsa programın anasayfasına gidip indirebilirsiniz...

Programı indirdim ama odane program açılmıyor. Ne yapalım program XP üzerinde çalışmak için Net Framework'a ihtiyaç duyuyor.
Aşağıdaki linklerden sistemimiz için uygun NET Framework'u indiriyoruz ve kurulumunu yaptıktan sonra programı açıyoruz.....

TR NET Framework 2.0 (x86)

ENG NET Framework 2.0 (x86)

ENG NET Framework 2.0 (x64)

Programı kuruyoruz ve tabiki başlatıyoruz.

Programı açtığımızda yukarıdaki ekranın karşımıza gelmiş olaması lazım.....
Add/Remove Entires tuşuna basıyorum ve diğer menüye geçiyorum....

1 ile işaretli olan alandaki ilk kutudan Windows NT/2k/XP/2k3'ü seçiyorum ve aşağıya bilgisayar açılırken menüde görünecek bir yazı yazıyorum. Ben Microsoft:Windows XP yazdım. Siz herangi bir şey yazabilrsiniz....

2 ile işaretli olan kısımdan ise Add Entry tuşuna basarak Microsoft:Windows XP yi ekliyorum... Eklediğim sistemin yukarıda görünmüş olması lazım. Kare içine almayı unutmuşum kusura bakmayın... Resmi iyi inceleyin....

3 ile işaretli olan Save tuşu ilede yaptığımız değişiklikleri kayıt ederek Change Setting tuşuna basıyorum...

Tabi diğer menüye geçmeden önce başka sisteminiz varsa onlarıda ekleyebilirsiniz... Linux,Mac vb. gib...

Yukarıdaki resimdeki işaretli yerdeki Default Os kısmında varsayılan işletim sistemini seçebilirsiniz. Ben eklediğim XP yi seçtim...
BootLoader Timeaut kısmından bilgisayar açılırken karşınıza çıkacak menünün ekranda ne kadar kalacağını ayarlayabilirsiniz. Bu varsayılan olarak 30 saniyedir. Çok uzun bir süre. Ben 5 saniye şeklinde ayarlıyorum...

Ayarlama işiniz bittikten sonra Save Setting tuşuna basıp yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.....

daha sonra Menage Bootloader tuşuna basarak son menümüze geçiyoruz....

Burda Reinstall Vista Bootloaderi seçip Write MBR tuşuna basıyoruz...
İşimiz biti. Programı kapatabilirsiniz...

Eğer adımları düzgün takip ettiyseniz bilgisayar açılırken aşağıdaki ekranın karşınıza geliyor olması lazım. O ekrandan istediğiniz işletim sistemini başlatabilirsiniz.... Tabi eğer sorun yoksa kurduğunuz EasyBCD programını kaldırınız. Birisi kurcalarsa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz....

İkinci Yöntem Grub4dos Kullanmak

Yukarıdaki EasBCD programıyla sorunu çözdüyseniz burda yazılanları yapmanıza gerek yok.... Ama EasBCD karışık gelirse ve sorunu EasBCD programı ile çözemezseniz bu programı kullanmanızı tavsiye ederim.

Grub4Dosu Linux gibi işletim sistemi kullananlar çok iyi bilirler. Grub bilgisayarımızdaki işletim sistemlerini ve daha fazlasını yönetmemize olanak veren çok gelişmiş bir sistem önyükleyicisidir

Neyse artık fazla uzatmadan başlayalım. Ben sizin zorluk çekmemeniz için bir uygulama hazırladım. Tabi bu uygulamada dostum Lancelot_Real'unda katkıları vardır...

Burdaki programın sisteminize herangi bir zararının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Yukarıdaki linkten programı indirip zip arşivinden çıkartıp çalıştırıyoruz...

Programı XP/2003 benzeri bir işletim sisteminde açınca yukarıdaki ekranın karşımıza gelmiş olması lazım.
İlk kutuya Vista için herangi bir isim yazıyoruz. Ben varsayılan olarak Microsoft Windows Vista yazdım. Siz dilerseniz değiştirebilirsiniz.

Eğer Vistayı varsayılan işletim sistemi yapmak isterseniz, Varsayılan işletim sistemi olarak ayarla tıkını işaretleyiniz.

Menünün ekranda kalma süresinden ise sisteminiz başladığında boot menüsünün ekranda ne kadar kalacağını ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz kurulumdan sonrada ayarla tuşuna basarak bu ayarı değiştirebilirsiniz. Daha fazla başlangıç seçeneği için Gelişmiş Ayarlar tuşunu kullabilirsiniz.

Kişisel ayarlarımızı yaptıktan sonra KUR tuşuna basıyoruz. Şimdi ben ayarlarımı yaptım ve KUR>> tuşuna basıyorum.

Kısa bir süre içinde program işini yaptı ve yukarıdaki uyarıyı verdi. Şimdi bilgisayarımı yeniden başlatıp gerçekten Vista'yı ekleyip eklemediğin kontrol ediyorum.

Bilgisayarımı yeniden başlattım ve Windows Vista'nın XP'nin boot menüsüne eklenediğini gördüm. Şimdi Microsoft Windows Vistayı seçiyorum.

Microsoft Windows Vista'yı seçtim ve karşıma bir ekran daha geldi. Bu ekranı her defasında karşımıza gelmemesini ise ufak bir ayarla halledeceğiz.

İlk baştaki Microsoft Windows Vista'yı seçiyoruz ve Vistayı başlatıyoruz. Ben seçtim ve Vistayı başlattım.

Vista açıldıktan sonra bu benim hazırladığım programı Vista üzerinde tekrar çalıştırıyoruz.

Çalıştırdığınızda yukarıdaki ekranın karşınıza gelmiş olması lazım.
Menünün ekranda kalma süresi kısmındaki ayarı 0 yapıp Ayarla tuşuna basıyoruz. Dilerseniz Gelişmiş Ayarlar tuşuna basıp Windowsun kendi uygulamasınında bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Eğer programın yaptığı tüm değişiklikleri geri almak yani kaldırmak isterseniz ise KALDIR tuşuna basmanız yeterlidir.

Elimden geldiği kadar kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazıyı kontrol ettim ama yinede atladığım yerler olabilir....

alıntıdır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt