Duyuruyu Kapat

Üniversite Öğrencileri Formasyonda Son gelişme

 • 12 Şubat 2010
 • 24359 Okunma
 • 1 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Evet arkdaşlar bu çok eski olmasa da eski bir haber;ama artık eğitim fakültesi bulunan unıversıtelerde formasyon eğitimi ikinci yarıyıldan ıtıbaren verılmeye baslayacak hayırlı olsun diyoruz.
  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültesi dışında bir fakülteyi bitirenlerin öğretmen olabilmeleri için aldıkları "Tezsiz Yüksek Lisans" eğitimini kaldırdı. YÖK'ün en son yaptığı genel kurul toplantısında üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi verilmesi belli kriterlere bağlanmıştı.
  Buna göre, kriterleri sağlayan her üniversite pedagojik formasyon eğitimi verebilecek. YÖK'ün aldığı karardaki kriterler, Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ile Üniversitelerarası Kurul'ca (ÜAK) birlikte oluşturuldu. Bu kriterlerin oluşturulmasında eğitim fakültelerinin görüşleri de dikkate alındı.
  Kriterlere göre, ilgili üniversitede Eğitim Fakültesinin veya Eğitim Bilimleri Bölümünün bulunması ve bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi olması şartı aranacak. Formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (4 yarıyıla) yayılarak verilecek. Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 olacak ve öğrencilerin en fazla alttan başarısız 2 dersi olacak. "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans" eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak. Daha önce izin verilenlere ise öğrenci alınmayacak.
  2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin diploma notunun da 4 üzerinden en az 2.5 olması şartı aranacak. Mezunların formasyon eğitimi süresi ise 2 yarıyıl olacak. Karara göre, açılması talep edilen pedagojik formasyon eğitimi talepleri için her seferinde Yükseköğretim Kurulu'ndan izin alınacak.
   


  Yazan: ' KalendeR '
 2. yararlı bilgi teşekkürler
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Üniversite Öğrencileri Formasyonda
  Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar Üniversiteler 22 Eylül 2013
  Üniversite Öğrencilerine Online İş İmkanı Üniversiteler 27 Ocak 2013
  İstanbul'u kazanan üniversite öğrencileri bu konu tam size göre Üniversiteler 29 Ağustos 2012
  Türk Öğrencilere Sınavsız Üniversite Üniversiteler 20 Nisan 2012
  Üniversite öğrenci affı başvuruları 25 Temmuz 2011 tarihinde sona eriyor Üniversiteler 1 Temmuz 2011
Yüklüyor...
19/09/2017 - 14:38