" Türk'Ler Şeriat İstiyor "


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
    Konu Sahibi
Türklerin yüzde 74'ü şeriat kanunlarına sıcak bakıyor! Şeriatın ulusal hukukun içinde yer alması gerektiğini düşünenlerin içinde yüzde 69'luk kesim şeriatı kadınlar için iyi bir adalet sistemi olarak görüyor.

Gallup: Türkiye'de bile birçok insan şeriatın hukuk içerisinde yer almasını savunuyor. Gallup'un 2007 yılında yaptığı son araştırmada Türkler'in yüzde 7'sinin tam şeriat istediği, yüzde 26'sının ise bazı şeriat hükümlerinin hukuka bir şekilde entegre edilmesini desteklediği görülmüştü. Çekimser kalanların oranı ise yüzde 26 gibi çok yüksek bir orandı. Dünyanın önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden olan Gallup'un Mısır, İran Türkiye'de yapıtığı ankete göre Türklerin yüzde 74'ü şeriata "olumlu" bakıyor. Geçen yılın Mayıs ve Haziran aylarında 737 yetişkinle yüz yüze yapılan ankette, Türkiye şeriat konusunda Mısır ile İran'dan daha ılımlı çıktı ama ortaya çıkan tablo oldukça şaşırtıcı.

İŞTE SONUÇLAR:
> Mısırlıların yüzde 91'i, İranlıların da yüzde 90'ı şeriat ile ilgili "pozitif" görüşlere sahip olurken bu oran Türkiye'de de yüzde 74 oldu.
> Şeriat hakkında olumlu görüşe sahip olan Türkler'in gerekçeleri... (Birden fazla seçenek işaretleyebildikleri için toplamları 100'ün üzerinde)
%70: Yolsuzluğu azaltır
%69: Kadınlar için adalet sağlar
%68: Suç oranlarını düşürür
%63: Adil bir hukuk sistemi oluşturur
%62: İnsan haklarını korur
%55: Ekonomik adaleti sağlar
%53: Halkın yönetime katılımını sağlar
%52: Bilimsel gelişimi sağlar
%51: Azınlıkları korur
%33: Zalimce cezalar getirir
%32: Kişisel hakları kısıtlar
%26: Bilimsel gelişime taş koyar
%23: İktidardakilerin güçlerinin azaltılmasını sağlar
%22: Kadınlar için baskı olur
%21: Azınlıklar için baskı olur
%21: Hükümete sonsuz güç verir

NOT: Şeriat hakkında olumlu görüşe sahip olan bazı kişiler, gerekçelerde şeriatın kendilerine göre bazı olumsuz yönlerini de işaretlediği için listede sadece olumlu yönleri yer almıyor.

70 MiLyonLuk üLkemizde 737 KişiyLe YapıLan AnketLe NasıL GeneLLeme YapabiLiyorLar.. AkLım aLmış DeğiL..
 
CEREN

CEREN

Üye
o şeriyatı isteyenler gitsinler şeriyat kanunlarını gecerli oldugu bi ülkede yaşasınlar...
 
onursss

onursss

Üye
sonumuz böyle zaten halk biraz bilinçlenmesi lazım bizlere aydın insanlar lazım
 
mservank

mservank

Üye
hayır canım ne şeriatı 737 kiiyi bilerek mi topladılar ne yaptılar
 
Hellboy®

Hellboy®

Üye
Göründüğü üzere yavaş yavaş karanlık çağa doğru kayıyoruz :(
 
leiche

leiche

Emekli Yönetici
şeriata karşıyım ama hukuk olarak en azından şimdilik bizden daha iyi.
hırsızın elini keseceksin birdaha yapmayacak.
yada yapmadan önce düşünecek yaparsam elim kesilir diyerek vaz geçecek.

ülkemizde böylemi adam yakalansa bile hapise tatile gidiyor. 1 ay devletten iyor içiyr yatıyor 1 ay sonra çıkıp gene hırsızlık yapıyor.

heleki tecavüz edenler. gerçe onların sucunu adalet değil hapistekiler weriyor ama şeriatte naıl cezalandırılıyor tahmin edin bakalım.
 

_KadirşinaS_

Üye
Saçma bir anket, saçma bir genelleme, sert tartışmalara yol açabilecek gereksiz bir konu. Lütfen forumun huzuru kaçmasın
 
in_dream

in_dream

Üye
şeriat isteyen alsın :@:locked:
 
ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Konu siyasete ve sert tartışmalara gebe olduğu için kapatılmıştır.

İyi forumlar.

:locked:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt