Türkiye'de büyüme oranı beklentileri aştı

Sponsorlu Bağlantılar

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Türkiye'de büyüme oranı beklentileri aştı
ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 4,4 oldu. Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2013 yılının ikinci üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gayri safi yurtiçi hasıla sabit fiyatlarla 30 milyar 145 milyon lira düzeyinde oldu.

Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurtiçi hasıla geçen yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla yüzde 10,2'lik artışla 385 milyar 113 milyon lira oldu.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, 2013 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1'lik artış gösterdi.

Ayrıca yüzde 3 olarak açıklanan 2013 yılı birinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2,9'a revize edildi.

2013 yılının ilk 6 ayında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyüme oranı ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 2,1 oldu.

2013 yılının ikinci çeyreğinde yakalanan yüzde 4,4'lük büyüme 2011 yılının son çeyreğinden bu yana en hızlı büyüme olarak kaydedildi. 2011'in dördüncü çeyreğinde ekonomi yüzde 5,2 büyümüştü.

İkinci çeyrekte sektörler temelinde en hızlı büyüme yüzde 14,9 ile turizmde oldu.

Balıkçılık sektörü yüzde 8,8 büyüme ile ikinci sırada yer alırken malî aracılık faaliyetleri yüzde 8,5 büyüme kaydetti. Tarım sektörü yüzde 5,4, imalat sektörü yüzde 3,4, ulaştırma sektörü yüzde 3,3 ve enerji sektörü yüzde 2,7 büyüdü.

2012 yılının tamamında eksi olarak gerçekleşen tüketim, bu yılın ikinci çeyreğinde önemli büyüme kaydetti. Tüketim ikinci çeyrekte yüzde 5,3 arttı. İlk çeyrekteki artış yüzde 3,1 seviyesinde kalmıştı. Devletim tüketim harcamaları ise yüzde 7,4 artış gösterdi.

Piyasa uzmanları 2013 yılının ikinci çeyreğindeki büyümenin yaklaşık yüzde 3,5 seviyesinde olmasını bekliyordu.

Üst Alt