Türkçe kaynak kodlu OS yapılabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
Türkçe kaynak kodlu OS yapılabilir mi ?
arkadaşlar ingilizce yerine türkçe kaynak kodlu işletim sistemi yapılabilir mi acaba

bu arada admin yanlış yere konu açtıysam kusura bakma...

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Konu yeri yanlış değil fakat türkçe kaynak kodlu derken ?. Siz tamamiyle Türkçe olan bir türevinimi soruyorsunuz. :hmmm

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
evet mesela win7 cmd den notepad deyip açtığımız uygulamayı türkçe kaynak kodlu os de not defteri yazıp da açmak gibi

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
evet mesela win7 cmd den notepad deyip açtığımız uygulamayı türkçe kaynak kodlu os de not defteri yazıp da açmak gibi
Genelde tüm linux türevleri Türkçe dil desteği sunar. Bazı uygulamalar Türkçe dil desteği sunmaz. Ancak sistemin kendisi neredeyse %99.9 Türkçe'dir.

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
ben arayüz olarak türkçeyi kastedmiyorum kodlamasıda türkçe olsun istiyorum yani 0 dan türkçe os yapmak gibi....

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
ben arayüz olarak türkçeyi kastedmiyorum kodlamasıda türkçe olsun istiyorum yani 0 dan türkçe os yapmak gibi....
Ulusal işletim sistemimiz PARDUS var değerli arkadaşım :oke:

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
ama pardus ta linux tabanlı değil mi linux da ingilizce kaynak kodlu bir os değil mi peki...

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
ama pardus ta linux tabanlı değil mi linux da ingilizce kaynak kodlu bir os değil mi peki...
Linux bir açık kaynak kod sistemi kod dili türkçe kullanılmıyor. Temel kodlama yapılarak sıfırdan Tübitak geliştiricileri tarafından yazılan bir sistem. Sizin istediğiniz de tam olarak bu konuyu işaret ediyor

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
açık kaynak veya bi başkası önemli değil 0 dan ama türkçe kodlamalı bi sistem...

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
açık kaynak veya bi başkası önemli değil 0 dan ama türkçe kodlamalı bi sistem...
Kod dünyasında başarılar diliyorum ozaman hayaller gerçekleştirmek için vardır değerli kardeşim :cool

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
yani seni aşar diyorsun ya da bana boş hayaller peşinde koşma diyosun...

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
yani seni aşar diyorsun ya da bana boş hayaller peşinde koşma diyosun...
Hayır değerli arkadaşım hafif espirili bir dille bunun imkansıza yakın olduğunu söylüyorum. Türkçe kodlama dilleri arasında Yunus kodlama dili vardı oda Delphi ile hazırlanmıştı işin temeli ingilizce :cool

Sonra Fuzuli kodlama vardı mesela :)

Ben türkçe kod yazılmasındaki amacımı tam anlamış değilim amacını tam olarak belirtirmisin.

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
benim ingilizcem zayıf olduğu için ve sistemi kafama göre özelleştirmek istediğim için böyle bi fikir sundum siteniz de geniş çaplı olduğundan bu fikrim belki bir gün hayat bulur diye düşündüm mesela fuzuli ile yunusu bilmiyordum öğrenmiş oldum...

• Beğen
Tepkiler: Nextman
Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
benim ingilizcem zayıf olduğu için ve sistemi kafama göre özelleştirmek istediğim için böyle bi fikir sundum siteniz de geniş çaplı olduğundan bu fikrim belki bir gün hayat bulur diye düşündüm mesela fuzuli ile yunusu bilmiyordum öğrenmiş oldum...
Mutlaka İngilizce Şart ama düşüncelerinize katılıyorum.

UpOneTR

UpOneTR

Üye
Her kodun türkçe karşılığını yerine getirmek için yazmak istediğin kodunda ayrıca ingilizcesini bilmen gerekiyor zaten :)
Yani oluru olsaydi yapan olurdu şimdiye kadar ama olmamış demek ki

Türkce yapmak yerine acaba neden herkes İngilizce kullanıyor diye bir araştır istersen :)
Kolay gelsin

iblah60

iblah60

Üye
    Konu Sahibi
Her kodun türkçe karşılığını yerine getirmek için yazmak istediğin kodunda ayrıca ingilizcesini bilmen gerekiyor zaten :)
Yani oluru olsaydi yapan olurdu şimdiye kadar ama olmamış demek ki

Türkce yapmak yerine acaba neden herkes İngilizce kullanıyor diye bir araştır istersen :)
Kolay gelsin
türkçe yapmak istiyorum çünkü ingilizce bilmeyen yada ingilizcesi iyi olmayan ben gibi bide türk toplumuna özel bir işletim sistemi olsun istiyorum...
Mutlaka İngilizce Şart ama düşüncelerinize katılıyorum.
teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Nextman

Üst Alt