Türk Resti Dünyayı Korkuttu


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
x-scarface

x-scarface

Üye
    Konu SahibiRum Politis Gazetesi, "Türk Tehditleri Devleri Etkiledi... Rusya, İngiltere, ABD, Norveç Kıbrıs'a 'İlgisiz' Kalıp Lübnan'a Gitti" başlıklı haberinde Lübnan'ın, Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 1'inci tur imtiyaz(ruhsat) dağıtım ihalesinin, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın 2'nci tur ihalesine olan ilgiyi olumsuz etkilediğini gösterdiğini yazdı.

"RUM KESİMİ YERİNE LÜBNAN'A KOŞTULAR"

haberde Lübnan MEB'indeki doğalgaz rezervinin 24 trilyon ayak küp olduğu tahmin edilirken Rumların tek yanlı ilan ettiği "MEB"indeki rezervin 60 trilyon akak küp tahmin edildiğine ve Lübnan'da Güney Kıbrıs'takinden çok daha büyük siyasi istikrarsızlık olduğuna işaret edildi.

Güney Kıbrıs'ın 2'nci tur ihalesine 15 başvuru yapılırken Lübnan'ın çıktığı ve başvuru süresi Salı günü dolan 1'inci tur ihaleye 25 ülkeden 52 şirket başvurduğuna işaret edilen
haberde Lübnan ihalesine başvuranlar arasında Rus devlet şirketi Rosneft, özel şirket Lukoil ve Novatek; yani Rusya'nın en büyük üç enerji devi bulunuyor.

Güney'in ihalesine Rusya'dan yalnızca Novatek, o da Fransız Total'le birlikte başvurmuştu. İngiliz-Hollanda şirketleri olan Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell Güney'in değil Lübnan'ınihalesine ilgi gösterdi. Aynı şey Amerikan Chevron Crop ve Norveç'in Statoil ASA için de geçerli.

TÜRKİYE'NİN CAYDIRICI GÜCÜ!

Bu şirketlerin daha çok şey vadeden Rumların tek yanlı ilan ettiği "MEB"i yerine neden Lübnan MEB'ini tercih ettiklerini soran gazete buna cevap olarak Türkiye'nin, özellikle Rusya, ABD, Norveç ve İngiltere-Hollanda'ya yönelik caydırıcılık rolüne vurgu yaptı. Sözde Rum parselleri için ruhsat alan ENI ve Total isimli Avrupa şirketlerinin Lübnan parsellerinde de önemli oyuncular olduğuna vurgu yapılan
haberde bu iki şirketin Rumlara sınır olan parsellerle ilgili önerilerinin ve siyasi konjonktürün elvermesi halinde, işbirliği ve hidrokarbonlardan müşterek istifade olanakları meydana gelebileceği kaydedildi.

ENERJİ KONUSUNDA GÜNEY KIBRIS'LA YUNANİSTAN'IN ÇIKARLARI ÖRTÜŞMÜYOR

Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ı kendi politikasını ileri götürmemeye ve Türk çıkarlarına hizmet edecek faaliyetlerde bulunmaya zorlayacak şartlar yaratma politikası güttüğü, Yunanistan'ın da bu meseleye müdahil olma yönünde belirgin bir çabası olduğuna işaret edilen
haberde özetle şunlar belirtildi:
"Ancak Kıbrıs'ın ve Yunanistan'ın bu konudaki çıkarları tam olarak örtüşmüyor

-Yunanistan'ın enerji zenginleri kâr etmek için Kıbrıs doğalgazının oraya boru hattıyla ulaşmasını istiyorlar- ki bu sıvılaştırma terminali politikasıyla uyuşmaz. Türk dostu çıkarların en üst hedefi olan Kıbrıs sorunuyla ilgili baskı çabası tam da doğalgaz üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunu, geçen hafta 'Yunanistan'ın Türkiye ile iyi işbirliği gelecekteki Kıbrıs'ın da faydalanması gereken bir işbirliğine götürür' diyen İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt gibi Türk çıkarlarına hizmet eden örgütlü ağızlar takip ediyor."
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

doctorrr
Cevap
2
Görüntüleme
259
Shaunx
yavuzkaraca
Cevap
1
Görüntüleme
363
ersinbakar
bydexer
Cevap
0
Görüntüleme
234
bydexer
Haydar
Cevap
1
Görüntüleme
264
DaNq3rB0y
Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
292
Haydar
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt