"trafik cezası" 50 yıl sonra sahnede

 • 23 Ekim 2010
 • 681 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ankara Devlet Tiyatrosu, Paolo Levi'nin yazdığı, Aclan Büyüktürkoğlu'nun yönettiği ''Trafik Cezası'' adlı oyunu, yaklaşık 50 yıl sonra seyircisiyle buluşturacak. Geniş oyuncu kadrosunun yer aldığı eserin prömiyeri, 26 Ekimde Şinasi Sahnesi'nde yapılacak.
  Yönetmen Aclan Büyüktürkoğlu, oyunun tanıtım toplantısında, hazırlık aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, oyunun, ''doğruyu görmesine rağmen dış baskılardan korkarak, kararını olması gerektiği gibi değil baskıların yönlendirdiği gibi vermek zorunda kalan insanların öyküsü''nü anlattığını söyledi.
  Büyüktürkoğlu, oyun hakkında şu bilgileri verdi:
  ''Pinedus adlı gazeteci, gece işinden çıkıp evine dönerken bir trafik polisinin aracına ceza yazdığını görür. Hep park ettiği yer olduğu için itiraz eder, 'Ben bunu hep yaparım daha önce ceza yememiştim' diye. Polis ise 'Kimse işini doğru dürüst yapmadıysa beni ilgilendirmez, ben işimi yapıyorum' diye yanıt verir. Polis, Pinedus'un itirazları üzerine, tutanak tutması gerektiğini söyleyerek onu karakola götürür. Pinedus karakola gider ve bir daha buradan asla çıkamaz. Trafik cezasından değil, başka işleyişler yüzünden. Oyun, her ne kadar bir trafik cezası durumunu anlatsa da insanın, korkuları yüzünden, başkaları ne der korkusu, görevini, mevkisini kaybetme korkusu yüzünden farklı kararlar vermek zorunda kaldığını anlatan bir oyun.''
  ''Trafik Cezası''nın yaklaşık 50 yıldır oynanmadığını ifade eden Büyüktürkoğlu, ''İkinci kez oynanacak belki ama yaklaşık 50 yıl sonra ilk olacak. Prömiyeri 26 Ekimde gerçekleştirilecek'' diye konuştu.
  Paolo Levi'nin yazdığı, Tarık Leventoğlu'nun Türkçeye çevirdiği iki perdelik oyunun dekor tasarımı Aytuğ Dereli, giysi tasarımı Ceren Karahan, ışık tasarımı Zeynel Işık'a ait.
  Oyunda, Mithat Erdemli, Şemsettin Zırhlı, Ünsal Coşar, Ercan Eker, Ali Fuat Davutoğlu, Aykut Ünal, Edip Tümerkan, Eren Oray, Ebru Sungar, Haydar Gültepe, Tuncer Yığcı, Ahmet Türkoğlu, Hülya Dizmen ve Mehmet Gökçer rol alıyor.  AA
   


  Yazan: Burak
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/02/2019 - 16:15