Theme studio S60 kullanım klavuzu

Sponsorlu Bağlantılar

curunan

curunan

Üye
    Konu Sahibi
Theme studio S60 kullanım klavuzu
Series 60 Theme Studio Kullanma Kılavuzu

Tema yapmadan önce bilmemiz gerekenleri kısadan anlatayım.
Temanın içinde istediğiniz resimi istediğiniz yere koyabilirsiniz. Kenarlarından tutup istenilen boya ayarlıyabilirsiniz temanın üzerindeyken. Fakat bu tema üzerindeki ayarlama resim temanın iş bitiminde çok yüksek KB lara hatta 1 MB tı geçmesine neden olacaktır. Resimleri önceden ayarlayıp küçültmeniz gerek.

Yaptığınız bir şeyi geriye giderek kaldırabilirsiniz Ctrl+Z
Yaptığınız bir şeyi ileri giderek tekrardan koyabilirsiniz Ctrl+Y

Program çok ağır çalışmaktadır. Hangi makine olarsa olsun hangi işletim sistemine sahip olursa olsun programın çok ağırdır. Makinem kaldırmıyor diye düşünmeyin.
Programın ağırlığı nedeniyle arada sırada işlemlerinizi orta yerinde kilitlenir kalır. Bu durumda programdan save ederk çıkıp tekrardan girip temanızı açıp “edit” yapın ve işlemlerinize devam edin.

Değiştirmek istemediğiniz birimleri “EDİT” > “SETTİNGS” > “OK” > “SAVE” yapıp değiştirmeden geçebilirsiniz.

Tema görüntü sayfasının yanında bulunan menüleri açıklayayım;
ZOOM: Teman sayfasının görümününün büyütüp küçültmeye yarar. İdeal bol %200
DİM : menülerin netliğini ayarlar. Puslu yada net görüntü için ayar alanıdır.
ICON WİZARD menüdeki iconların netliğini ayarlamaya yarar.
COLOR : Renk seçmenize yarar.
MASK : ikinci bir renk katar. (renk seçeneğini bulamadım)

TEMA YAPALIM ARTIK
(RESİM 1)

Görüntünün sol (size göre) alt köşesinde “create new theme” tuşuna basarak boş bir tema sayfası açıyoruz.
(RESİM 2)

Karşımıza gelen menüden THEME NAME yazan yere tema ismini AUTHOR yazan yere temayı yapan kişinin ismini girin (bu bölüme istediğinizi yazabilirsiniz nick, kendi adın v.b.)
Temada neleri değiştirmek istiyorsanız kutucukları işaretleyerek seçiniz. Amacınız sadece background değiştirmekse sadece “BACKGROUND” yazan yeri işaretleyiniz. Hepsini değiştirmekse “ALL” tuşuyla hepsini seçili hale getiriniz ve “OK” tuşuna basınız.

BACKGROUND
Background sayfasıyla menü karşınıza gelecektir. (size göre) sağ üst köşede “BROWSER” sayfasını açarak bilgisayarınızdaki resimlerinizi oradan bulup temin edebilirsiniz.
(Bkz RESİM 3)

Değiştirmek istemediğiniz birimleri “EDİT” > “SETTİNGS” > “OK” > “SAVE” yapıp değiştirmeden geçebilirsiniz.

Background resimleri 180X220 boyutlarında olmalıdır (6600 için istenen boyuttur). Tema eğer telefona atıldık dan sonra kenarında boşluk (beyaz alan) kalıyorsa resminizin boyutu küçük gelmiş demektir.

Bilgisayarınızdan background için resminizi seçtikten sonra altaki “PREWİEW” tuşuna basıp çıkan ekrandan koyduğunuz resmin menülerde nasıl göründüğünü rahatlıkla izleyebilirsiniz. “SAVE” tuşuna basarak Background sayfasını kaydediyoruz.

Menünün sol tarafındaki areas kısmını tıklıyoruz

NOT: Save edilmeyen tek bir bölüm yada icon olursa bile temanızı .sis dosyası haline getiremezsiniz.

AREAS
(RESİM 4)

Status Area kımını direk boş bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü background kısmında koyduğunuz resim kapanır. Boş bırakmak için ekranın alt kısmında “EDİT” tuşuna basın, çıkan menünün üst tarafında “SETTİNG” kısmından resimde göründüğü şekline getirin. “OK” tuşuna çıkın ve save edin.
(RESİM 5)

2. bölümü için tekrardan edit yapıp renk seçebilir yada yukarıdaki hazır rengi
kullanabilirsiniz. Save yapıp bir sonraki “LİST COLUMNS” “CONTROL AREA” kısımlarını aynı yöntemle yapıp. Save yapıp “ICONS” tuşuna basıyoruz.

ICONS
İconlar işin en zor kısımlarından biridir. İconlarda kendi iconlarınızı kullanmayı düşünüyorsanız 44X44 boyutları (telefona göre değişir) kullanmanız gerekir. Tavsiyem hazır iconları kullanmanızdır. Yada hiç iconları değiştirmemenizdir.
Menüdeki hazır iconları kullanmak icin areas kısmındaki gibi yapacağız. Yukarıda verilmiş olan iconların üzerini tıklayarak aşağıdaki “EDİT” tuşuna basın. Çıkan menüden “SETTİNG” kısmını tıklayın ve olan ayarları değiştirmeden “OK” tuşuna basın. Sonrasında “SAVE” tuşuna basarak iconunuzu sabitleyin.

İconların hepsini bu yöntemle değiştirdikten sonra “SAVE” yapmayı sakın unutmayın yoksa temayı tamamlayamazsınız. Icon değiştirmeyi en başta seçtiyseniz bunların hepsini yapmanız gerekmektedir.

HIGHLIGHT

List Highlight açılan icon sayfasının zeminini oluşturmaya yarar. Eğer bir şey koymazsanız arka plan olarak backgrounda koyduğunuz resim gözükür.

Grid Highlight menüde iconların altındaki alana renk veren kısımdır. Bilgisayarınızdan herhangi bir resim yada düz rengi seçip alan içine sığacak şekilde resmin kenarlarından tutarak küçülte bilir menü boyutunda ayarlayabilirsiniz.

Input Highlight menüde ayar ve seçmek için açılan en son menünün zeminini oluşturmaya yarar.
(RESİM 6)

POP-UP WINDOWS

GENERAL WİNDOWS menülerde açılan pencerelerin zeminlerinin rengini oluşturmaya yarar.
Örnek olarak telefonunuza mesaj geldiğinde ekranda “1 yeni mesaj” penceresi açılır, açılan pencerenin zeminini değiştirir.

APPLİCATİON SWITCHING telefondaki açık programları gösteren menünün taban şeklini yapmaya yarar.

LOWER SCREEN AREA Ekranın en alt kısmındaki joistik’in her iki kenarında bulunan tuşların ekrandaki isimlerinin olduğu alanın rengini değiştirmeye yarar.

THIS AND THAT
(bu bölümü programı iyice öğrendikten sonra değiştirme yoluna gidin)

WOLUME İNDİCATOR bu bölümde ses kısma ve yükseltme esnasındaki göstergeleri değiştirmeye yarar.

TABS İNDİCATOR burası menü ayraçlarının rengi ve görüntüsünü değiştirmeye yarar.

SİGNAL/BATTERY İNDİCATOR adından da belli olduğu gibi sinyal ve batarya göstergelerinin değiştirilmesine yarar

SLIDER İNDİCATOR Yatay şekilde ilerleyen ayar düğmelerinin şeklini değiştirmeye yarar.

NAVİGATION İNDİCATOR menülerde aşağı yukarı yada sağa sola gittiğini gösteren üçken okları değiştirmeye yarar

WAİT/PROGRESS BAR İNDİCATOR telefonumuz işlem yaparken beliren döner bar’ı değiştirmeye yarıyor.

APPLİCATİONS
(RESİM 7)

IDLE SCREEN menülerin en alt kısımındaki zemin görünüşünü değiştirir. 2. ve 3. bölümünde saat görünümlerini değiştirebilirsiniz.

PINBOARD git menüsünün zeminini düzenlemenize yarar.

CALENDAR ajanda menüsünün zeminini düzenlemenize yarar

SETTINGS telefonda ayar yapmak için açılan pencerelerde ki zemin rengini düzenler

COLOURS

İCONS COLOR telefondaki bütün kendi simgelerinin zeminini değiştirmeye yarar. Örnek:mesaj geldiğinde çıkan zarf görüntüsü yada giderkenki oklu görüntü bunların zenini değiştirir.

TEXT COLORS telefondaki bütün yazıların renklerini ayarlamaya yarar.
LİNE COLORS telefondaki ince çizgi renklerini ayarlar. Örnek: ajanda da bulunan çizgiler
COLENDAR EVENT COLORS Ajanda kısmındaki randevularınızı gösteren blokların renklerini ayarlamanızı sağlar.

SOUNDS
(RESİM 8)

temanıza ait zil ve mesaj sesi olmasını istiyorsanız bu kısımda “BROWSER” menüsünden yararlanarak. Bilgisayarınızdan istediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz.
NOT: Telefonunuz hangi formatı destekliyorsa zil sesleri olarak, o formatta atmanız gerekir.

CHECKOUT
(RESİM 9)

(RESİM 10)

Temamız için son bölümdür. Buraya bastığımızda resim 10 daki menü karşımıza çıkacaktır.
Ekranın sağ tarafındaki (size göre) bölümlerin hepsi yeşil renkli çarpı işaretleriyle işaretlenmiş olmalıdır eğer işaretlenmemiş bir bölüm varsa, o bölümde save edilmemiş kısımlar var demektir. Geri dönüp “edit” ile tekrardan işlemi yapıp “save” edin.

(RESİM 11)

Bu resimdeki gibi bir görüntü karşınıza çıktıysa temanız başarıyla tamamlanmış anlamına gelmektedir.
Doyanız bilgisayarınızda C yada D sürücüsünün
\Program Files\Theme Studio\data\skinsdir\(sizin klasör)\xxx.sis
olarak görünecektir. Oradan telefonunuza atabilirsiniz.

Kolay Gelsin...

GÜNCELLEMELER ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DEVAM EDECEKTİR

• Beğen
Tepkiler: haltbar1528

curunan

curunan

Üye
    Konu Sahibi
Lütfen buraya yorum yazmayın. :nono: Sorularınız için Başlık açıldı...

Ozan

Ozan

Admin
Arkadaşın istediği gibi, sadece eğitici amaçlı bir dökümandır, yorum yazmamanız için illa ki kilitlemek istemiyorum zira bazı arkadaşlar ek noktalar ekleyebilir..

Yardım istiyorsanız ( hala bir takım durumlar anlaşılmadı ise )
http://www.maxicep.com/forums/index.php?showtopic=2351

Linkine sorularınızı sorabilirsiniz..

berkant_tuna

Üye
arkadaşım bu programı nasıl bulabilirim?
Saygılar...

ardaca

Üye
çok teşekkürler curunan ellerine sağlık.

a21a

a21a

Emekli Yönetici
dün sordum bu konuyu arayınca burada buldum forumu iyice gezmek gerek benim gibi hemen feryat etmemeli :ah: curunan'a sonsuz teşekkürler

a21a

a21a

Emekli Yönetici
yukarıda belirtilen adresten programı 2 saatte indirdim. kurulum sonucunda "the installer cannot run on your confrigation" diyor
çıldıracağım abi lütfn yardımmm

a21a

a21a

Emekli Yönetici
özür dilerim bir konuda acil danışmak istiyorum .theme stüdyo programını yükledim the installer can not on your cofrigation mesajı veriyor ne yapabilirim :help:

deskator

Üye
" the installer can not on your cofrigation " neden böyle yazıyor arkadaşlar ? (bende xp home servisler yuklu ve güncellemeler tam ) el yardım el cevap :(

deja_wu

Üye
ben birşey anlamadım :wacko:

mayday_

Üye
aynısı bende de olmuştu

cilginfirari

Üye
arkadaslar hatayi bendede yapti.bu adresten üye olup çekin programi sorun ortadan kalkar.

huseyin

Üye
merhaba ben ReD_SnAkE TEMAYI NASIL YAPIYOZ BANA BIRZAHMET YAPAN VARSA ACIKLASIN KOLAYMI

umit_turk

Üye
arkadasım sımdıden cok tesekkurler ındırıyorum bı bakıyım ellerıne saglık

cepix

cepix

Üye
saol

agakaraca

Üye
dostum herseyi o kadar guzel anlatmıssınki anlamamak mumkun degil fakat ufak bir sorun var.benim tel p900.onun icin bu tipte bip program varmı.varsa nerden bulurum.yardımcı olursan cok sevinirim.simdiden tesekker ederim

the_pasha

Üye
bu programla .mbm dosyalarını değiştirebilir miyiz?

iOS Developer

iOS Developer

Üye
paylaşımın için teşekkür ederim...

reiko

Üye
ya ben nasil bu tema pogramini indirecemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Üst Alt