İpucu Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Alo_Azrail

Alo_Azrail

Üye
    Konu Sahibi
Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Son dönemde televizyonlar çok akıllandı. Peki, hangi televizyonu alacağız. Bu yazımızda televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacağız.Televizyon alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Akıllı televizyonlar son yıllarda çok gözde oldu. Peki, bu kadar boyut ve seçenekten hangisini seçmeli, alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda akıllı televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Boyut
Televizyon alırken en önemli konu, hiç kuşkusuz boyut olacaktır. Boyuta karar vermek için öncelikle alacağınız televizyonu hangi odada kullanacağınızı seçmek gerekiyor. Burada bilmeniz gereken televizyonu izleyeceğiniz yer ile televizyon arasında kalan mesafe. İşte mesafelere göre boyut önerilerimiz.

1- 3 metre mesafe: 32 ve 40 inç boyutlar

3- 5 metre mesafe: 42, 47 ve 50 inç boyutlar

5+ metre mesafe: 50 inç ve üzeri boyutlar

Ekran Türü
Ekran türü görsellik için son derece önemli. Son dönemde Plazma ekranlı televizyonlar düşüşte, LED ve Ultra HD ekranlı televizyonlar ise yükselişte. Plazma televizyonların artık eskidiğini söyleyebiliriz. Örneğin en büyük TV üreticilerden biri olan LG de Plazma TV üretimini durdurduğunu, geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

LED ve Ultra HD televizyonları seçerken de bütçenize göre hareket etmeniz iyi olacaktır. Ultra HD televizyonlar henüz çok yeni oldukları için biraz yüksek fiyata sahipler. Yani bütçeniz yüksek ise Ultra HD televizyonları öneriyoruz. Ancak düşük bütçeliyseniz LED TV modelleri yeterli olacaktır.

3D
3D özelliği son dönemde çoğu televizyonda bulunuyor. Ancak 3D özellikli televizyon satın alanların çoğunluğu, bu özelliği nadiren kullanıyor. Bu nedenle eğer kullanmayı düşünmüyor ya da az kullanacağınızı düşünüyorsanız 3D özelliği olmayan televizyon modellerini daha uygun fiyatları ile tercih edebilirsiniz.

Çözünürlük
Çözünürlük konusu da genel olarak LED ve Ultra HD arasında karar vermeye benziyor. Yani bu bölümde de bütçenize göre hareket etmeniz gerekiyor. Piyasada ise genel olarak Full HD ve 4K TV modelleri bulunuyor.

4K çözünürlükteki modeller yeni olmaları nedeniyle yüksek fiyatlıyken Full HD modeller çok daha uygun fiyatlar ile satılıyor.Dâhili Uydu Alıcı
Dâhili uydu alıcının bulunmasını kesinlikle öneriyoruz. Çünkü dâhili uydu, TV ünitesinde harici uydu için ayrı yer açmanızı gerektirmez ve televizyon ile çok uyumlu bir kullanım sunar. Uygun fiyatlı modellerin de bir kısmında dahili uydu özelliği standart olarak geliyor. Bütçeniz ne olursa olsun, tercihinizi dahili uydu alıcıya sahip modellerden yana yapmanız uygun olacaktır.

Yenileme hızı
Yenileme hızı konusunda bilgi sahibi olmadığınızı düşünerek küçük bir tanımlama yapalım. Yenileme hızı görüntünün ekrana gelme hızıdır. Yani ne kadar yüksek olursa o kadar canlı izleme keyfine sahip olursunuz.

Yenileme hızı konusunda en az 200 Hz yeterli olacaktır. Ancak düşük bütçeye sahipseniz 100 Hz kadarını da düşünebilirsiniz. 100 Hz altındaki yenileme hızlarını önermiyoruz. Çünkü görsel olarak tatmin edici olmadıkları söylenebilir.Sonuç olarak televizyon alırken pek çok detay bulunuyor. Bu yazıda bunlara kısaca değinmeye çalıştık. Televizyon alırken biraz daha özen göstermek ve iyi bir araştırma yapmak yararınıza olacaktır.Kaynak: Shiftdelete
 
  • Beğen
Tepkiler: Coolwhisper ve rear2011


GokhanA89

Üye
Bilgi için teşekkürler
 
korayertaş

korayertaş

Üye
Bir makalede okuduğuma göre çözünürlük işinde tamamen kandırmaca dönüyormuş. Yani televizyon belli bir yere destekliyormuş. O yüzden ne yazdığına pek dikkat etmeyin tarzı söylemler vardı. İlgili içeriği bulursam editlicem.
 
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bir makalede okuduğuma göre çözünürlük işinde tamamen kandırmaca dönüyormuş. Yani televizyon belli bir yere destekliyormuş. O yüzden ne yazdığına pek dikkat etmeyin tarzı söylemler vardı. İlgili içeriği bulursam editlicem.
Çekim yapılan kameranın ne olduğuna da bakıyor . Kaliteli çekimler kendini hemen belli ediyor. Televizyonun üstünde gelen uydu cihazı da çok etkiliyor. Bazılarında dışarıdan taktığın uydu cihazı daha televizyonun daha iyi görüntü kalitesi vermesine sebep oluyor .
 


Üst Alt