Telefonunuzun saldırılara açık olup olmadığını kontrol edin!

 • 3 Ekim 2012
 • 1088 Okunma
 • 12 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. [h=2]ESET, Android tabanlı akıllı telefonlar için çok ciddi bir güvenlik açığına karşı koruma sağlayan ücretsiz uygulaması ESET USSD Control’ü yayınlandı.[/h] Android işletim sistemine sahip telefonlardaki tüm verilerin silinebileceği uyarısı ilk olarak Almanya'daki Berlin Teknik Üniversitesi'nde telekomünikasyon güvenliği alanında araştırma yapan Ravishankar Borgaonkar tarafından yapılmıştı. Bu güvenlik açığı, özel hazırlanmış URL'ler, doğrudan kısa mesajlar veya QR kodlarıyla siber suçluların telefon verilerini silmesini sağlıyor.
  Android tabanlı akıllı telefon sahibi kullanıcılar, cihazlarının saldırılara açık olup olmadığını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eset.securedialer adresinden uygulamayı telefonlarına yükledikten sonra https://www.eset.com/tools/ussdtest adresinden telefonları aracılığıyla kontrol edebilirler.
  ESET USSD Control, zararlı kodları çalıştırılmadan kontrol ederek Android telefonlardaki bilgilerin güvende kalmasını sağlıyor
  ESET'in Mobil Uygulamalar Ekip Lideri Tibor Novosad, araç hakkında şunları söyledi:
  "ESET USSD Control, kullanıcıların potansiyel olarak zararlı olabilecek telefon numaralarını (USSD kodları), numaralar varsayılan telefon çevirici tarafından çevrilmeden kontrol edebilmesini sağlar. Ayrıca bu konuyla ilgili zararlı web sitelerini de engeller. Zararlı kodları çalıştırılmadan kontrol ederek Android telefonlardaki bilgileri güvende kalmasını sağlar.Uygulama, zararlı her USSD kod bulunduğunda ekrana bir uyarı mesajı çıkarır ve zararlı kodun çalışmasını engeller. Akıllı telefonunuzu USSD saldırılarından korumak için, kullanıcı ESET USSD Control uygulamasını varsayılan çevirici olarak ayarlamalıdır."
  Hackerlar nasıl çalışıyor?
  USSD (Unstructured Supplementary Service Data) yıldız ile başlayan * , diyez # ile veya sayılarla devam eden, komut veya veri temsil eden ve diyez # ile biten bir kod. (Örn: *123#). Bu kodlar, telekom operatörlerinin telefon cihazları için uzak destek verebilmesini sağlar. Örnek kod IMEI numarasını gösterebilirken, uzaktan telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilecek USSD kodları da bulunmaktadır. Böylece hackerlar uzaktan sadece bu türden bir istek başlatarak telefon verilerini uzaktan silebilirler. Bu saldırı türü ilk olarak Berlin Teknik Üniversitesi'nde telekomünikasyon güvenliği alanında araştırma asistanı olarak çalışan Ravishankar Borgaonkar tarafından Buenos Aires, Arjantin'de yapılan Ekoparty Security Conference'da yaptığı sunumda antivirüs endüstrisinin dikkatine sunulmuştu.
  ESET aktif bir şekilde en güncel Android güvenliğiyle ilgili konuları takip etmekte ve gerekli çözümleri geliştirmektedir. Kullanıcılar daha fazla bilgi için ESET ThreatBlog'u ESET ThreatBlog ziyaret edebilirler.

  kaynak:teknokulis
   


  Yazan: mega2
 2. Symbian kullanıyorum kardeş virüs girdiğine pişman olur o yüzden sorun yok :aha: :ehe
   
  newguard bunu beğendi.
 3. Adam haklı beyler dağılıyoruz :D
   
 4. :D :oke:
   
 5. benim telefona giren virüs hemen wipe data ve wipe cache yer :ehe
   
 6. anlamlı :evet:


  - - - Eklendi - - -

  5800'ın neresine virüs girecek :ehe,şaka yapıyorum her türlü akıllı telefona virüs girme olasılığı her zaman vardır :oke:
   
 7. Vay be mutlu oldum ilk defa birisi 5800'a akıllı dedi alet şuan sevincinden kapandı :aha: Bende ilacını verdim ( Format Attım )
   
 8. androidciler düşünsün yatışa devam :D
   
 9. Aynen Benim için sorun yok en fazla format atarım zaten her hafta atıyorum bağışıklık kazandı alet :ehe
   
 10. symbiana virüs girmez... Konuyu hatırlamıyorum ama bu forumda okumuştum symbian i virüsler de bıraktı diye :) devamında google a symbian virüsleri yazıyorum , android virüsleri çıkıyor yazıyordu... En son ise symbian için var mi virüs veya program bilen?? Diye soruyordu :) o yüzden senin 5800 rahat olsun :)
   

 11. iyi iyi tenezzül etmiyorlar artık symbian'a :ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/02/2019 - 06:06