Telefon Özellikleri mi? Marka mı? İşletim Sistemi mi?

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan telefon alırken neye göre karar verir?

• Kullanılan toplam oy
    34
bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
    Konu Sahibi
Telefon Özellikleri mi? Marka mı? İşletim Sistemi mi?
İnsanları özellikle o'nu almaya cezbeden, O'nu sahiplenmeye yönelten;
1- Telefonun Özellikleri mi?
2- Telefonun Markası mı?
3- İşletim Sistemi mi ?
Hem düşüncelerinizi yazın,
Hem de anketi yanıtlayın.
Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak.

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic, Cezzbedici3 ve suyunsesi

Silisyaa

Silisyaa

Üye
Ben sıkılınca satar yeni model alırım diyorsan marka. Her özelliği kullanıyorum diyorsan özellikler. Uygulama ve oyun denemeye bayılıyorum diyorsan işletim sistemi. Yok sadece arama ve mesaj yeter diyorsan 3310 :)

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi ve Aybin.Kilic
Krnl386

Krnl386

Üye
Stabilize, kaliteli işletim sistemi ..

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3 ve Aybin.Kilic
Aybin.Kilic

Aybin.Kilic

Üye
öncelikle uzun süreli güncelleme desteğine bakarım. Sonra işletim sisteminin güvenilirliğine göz atarım. Ve daha sonra da marka işin içine girer.
android cephesinde sistemin pek güvenilir olduğunu hissetmiyorum. Birde sistemi stabilize etmek için hayvan gibi donanıma yükleniyorlar. Güncelleme desen o zaten tam eğlence. Belli başlı markalar hariç doğru düzgün güncelleme yayınlayan yok(!!)

ios cephesinde ise durum biraz karışık. Eski modellere gelen güncellemeler ile tuğlaya dönüyor cihazlar. İlla yeni cihaz sattırmak için güncelleme vermişler gibi hissettiriyor. Bir de tamamen kapalı sistem olması ve kullanıcıyı kısıtlması da beni cezbetmiyor (Hafıza kartı desteği yok , Bluetoothla dosya paylaşmak bile neredeyse yok)
windows cephesi ise bana daha müsait geliyor. Çok fazla uygulama ve oyunla işim yok. Bir de işin içinde ilk göz ağrımız NOKİA vardı. Sonra Microsoft işin içine girdi. Ha bazı arkadaşlarımız çok şikayet ediyor. Haksız sayılmazlar. Ama elimde ki 1520 şu an için herşeye fazlası ile yetiyor.

Bunlar benim görüşlerim. Kimseye kızmam lafta etmem daha. Eskiden çok tartışırdım milletle. Artık sadece elimdeki cihazın keyfini sürmeye bakıyorum....

• Beğen
Tepkiler: Krnl386 ve Cezzbedici3
phasan

phasan

Üye
Benim için uzun süre guncelleme destegi alması 2 olarak telefon

Sony Xperia M4 aqua Tapatalk ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic
furyzer0

furyzer0

Üye
1-)Çoğunluğun tercihi
2-)Önceden markalarla olan tecrübesi
3-)İhtiyaçlarını karşılaması
Bu kişisel düşüncem değil genel olarak insanların nasıl hareket ettiğini düşündüğüm şekildir.
Kendi tercihim ise:
İşletim sisteminin temel yapısının sağlam olması
Diğer işletim sistemlerinden farklı olması
Aldığım cihazın işçilik kalitesi ve tahmini gidecek ömrü

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]

• Beğen
byAndroid

byAndroid

Üye
Telefon markasıdır benim için. O marka da xiaomi dir. Çünkü anketteki 3 özelliği birden barındırıyor :d

• Beğen
Tepkiler: The Shadow ve Aybin.Kilic
serinaga

serinaga

Üye
Bence hepsi, ama çoğu kullanıcıya göre fiyat-performans ...

• Beğen
Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
Benim için hepsi.

1- Önce neye ihtiyacım var, neye ihtiyacım yok. Fiyatı temel olarak bu belirler.
2- Sonra ihtiyacıma hangi işletim sistemi daha yakın ve daha pürüzsüz cevap veriyor.
3- Daha sonra ise marka, ancak marka kavramı popülarite manasında değil güncelleme ve çeşitlilik desteği.
4-Tasarım. Tasarımın benim zevkime hitap etmesi şart. Baktığımda budur diyebileyim. Tasarımı iki şekilde yorumlarım. Dizayn ve malzeme kalitesi. Yoksa diğer üç seçenek egale olur. Ancak bu pek mümkün değil çünkü ben telefon seçimimi 1-2-3-4 sıralamasını takip ederek belirlerim. Bir cihaz tasarım konusunda ne kadar kusursuz olursa olsun ilk üç seçeneğe uymuyorsa ona reddedildi mührünü basarım.

Peki bu izsürüm beni hangi telefona götürdü? Aralık 2015'te aldığımı da belirteyim neden çünkü piyasada olan hangi cihazlar arasından bunu seçtiğim anlaşılsın.

1- Tüm sosyal ağları güncel şekilde kullanabileyim.
2- YouTube'u güncel ve yüksek kalitede kullanabileyim.
3- İnternet tarayıcısı güçlü ve işlevsel olmalı. Sorunsuzca film açıp izleyebilmeliyim.
4- Diğer özel kullandığım kullanmak istediğim bütün uygulamalar olmalı.
Buraya kadar çoğu sistem ve cihaz aynı işi görüyor.
Devam edelim;
5- Bunları yaparken bunların dışında olabildiğince sade ve şık bir sistem olmalı.
Bu noktada android bana gereğinden fazla içerik karmaşası hissi verirken iOS istediğim duruluğu sunar nitelikteydi. Wp ise hiç ilgimi çekmedi.
Bu noktada çıta iOsa kaydı.
Devam edelim;
6- Güncelleme konusunda android tarafında her firmanın ayrı ayrı zamanlamaları olurken Apple, iOs'u bekletmeden ve tüm cihazlarına ayrım yapmadan ve gerçekten gerekli gördüğünde acımadan yayınlıyordu.
Bu konuda da androide göre daha benden bir puan aldı.
Üstüne aksesuar ve şıklık yine yazılımdaki sadeliğin ve stabilite hissini yansıtıyordu.

Sistem sürprizlere kapalı ve yazılım 'kullanım' kısmındaki tüm kontrolü kullanıcıya net şekilde sunuyordu. Yazılımın 'kullanım' özelliklerinin kontrolü sade basit net ve karmaşadan uzaktı.
iOs benim için biçilmiş kaftandı.

Telefonlara baktım 5-5S-6-6S.
5S benim tüm ihtiyaçlarıma 5'e olan Touch ID üstünlüğü ile cevap veriyordu. 6'da kullanacağım hiçbir ekstra ciddi manada gereklilik ifade etmiyordu. Ayrıca gerçekten 5S tasarımı, malzeme yapısı yeni telefonlardan çok daha işte budur dedirtiyordu. Alt üst siyah bantlar orta gri gövde ve gri gövdedeki malzeme ne olursa olsun bende oluşturduğu ahşabımsı algı özel hissettirdi.
Ve 1500'e 5S aldım

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bozkirdangelen ve Aybin.Kilic

Üst Alt