Tarihte Bugün 28 Ekim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi


Tarihte Bugün: 28 Ekim

Özgürlük Heykeli 28 Ekim 1886'da Fransızların hediyesi olarak New York'ta dikildi.
Bakırdan yapılan Özgürlük Tanrıçası heykeli Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye (10 yıl gecikmeli olarak) hediye edilmiştir1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin mimarı Frederic Bartholdi'dir. Çelik iskeleti Gustave Eiffel kaideyi Richard Morris Hunt yapmıştır. ABD'nin New York şehrindeki Özgürlük Adası'nda yer alır.

Heykel sağ elinde bir meşale sol elinde ise bir tablet tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m kaidesi ile beraber 93 m'dir. Ziyaretciler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

93 metre yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı ilk olarak 1860’lerde o zamanlar Osmanlı Devleti toprağı olan Mısır’da Süveyş Kanalı’nın açılışı anısına Mısır Hidivi tarafından Fransız bir heykeltraşa (Frederic Auguste Bartholdi) ısmarlanmış bakır ve çelikten yapılarak tamamlanmış ama sonradan yaşanan bazı korkular yüzünden (müslüman bir ülkede bu kadar büyük bir heykelin tepki göreceği düşüncesiyle ) Mısır’a dikilmesinden vazgeçilmiş ve Paris’te bir depoya kaldırılmış. Tasarlanan bu ilk heykel Kızıldeniz ile Akdeniz’in birleştiği yere koyulacak firavunlar zamanının giysilerine bürünmüş bir kadın şeklindeymiş ve elinde 'Asya'nın ışığının Mısır'dan geldiğini' sembolize eden bir meşale tutuyormuş.

Bu olaydan 20 yıl sonra 1885’te Fransa hükümeti A.B.D ile olan iyi ilişkilerinin bir göstergesi olarak büyük bir heykel yaptırmak istediğinde yine aynı heykeltraşın kapısı çalınmış. Hazır durumda olan heykel depodan çıkarılmış heykeltraş Bartholdi ve Gustave Eiffel (Eyfel kulesinin mühendisi) birlikte çalışarak bazı değişikliklerle heykeli yenilemişler ve New York sahilinde Liberty Adasına yerleştirilmiş.

Özgürlük Heykeli ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.

Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'in dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir. Özgürlük Heykeli 1884 yılında Fransa'da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleşmiştir.

Özgürlük Heykeli 1984'ten beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası Paris'tedir ve Atlas Okyanusu'na doğru bakar. Dünyanın başka çeşitli yerlerinde de (Osaka Priştine Pekin Nevada Güney Dakota Bordeaux gibi) küçük kopyaları bulunmaktadır.

Tarihte bugün ne oldu?

* 1636 - İlk Amerikan üniversitesi Harvard kuruldu.
* 1918 - Çekoslovakya Avusturya-Macaristan imparatorluğundan bağımsızlığını kazandı.
* 1923 - Mustafa Kemal Paşa Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeğinde "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" dedi.
* 1938 - Ankara Radyosu hizmete girdi.
* 1940 - II. Dünya Savaşı: İtalya Arnavutluk üzerinden Yunanistan'ı işgal etti.
* 1941 - Litvanya'da Alman SS birlikleri 9.000 den fazla yahudiyi Kaunas şehrinin meydanında kurşuna dizdi.
* 1948 - İsviçre'li kimyacı Paul Hermann Müller DDT'nin böcek öldürücü özelliğini keşfinden ötürü Nobel Kimya Ödülü ile ödüllendirildi.
* 1962 - Küba Füze Krizi: Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev Küba'daki füze üslerini kaldıracaklarını açıkladı.
* 1981 - Heavy metal müzik grubu Metallica San Francisco'da kuruldu.

Kimler geldi ?

* 1837 - Hitotsubashi Yoshinobu Japon asker ve siyasetçi (ö. 1913)
* 1914 - Jonas Salk ABD'li hekim ve bakteriyolog (ö. 1995)
* 1955 - Bill Gates Microsoft şirketinin kurucusu ve sahibi
* 1967 - Julia Roberts ABD'li sinema oyuncusu
* 1969 - Ben Harper ABD'li müzisyen
* 1992 - İsmail Useyd Kaya Ünlü bir türk

Kimler geçtin ?

* 1704 - John Locke İngiliz filozof (d. 1632)
* 1929 - Bernhard von Bülow Almanya Şansölyesi (d. 1849)
* 1987 - André Masson Fransız ressam (d. 1896)
* 1998 - Thomas Flowers

Colossus'un tasarımcısı İngiliz mühendis (d. 1905)

 
Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Bilgi için sağol
 

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
Ne Demek.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

gonyalı
Cevap
0
Görüntüleme
56
gonyalı
TheNightMare.
Cevap
0
Görüntüleme
310
TheNightMare.
Tuna-TR
Cevap
2
Görüntüleme
381
Jus7ice
Cevap
2
Görüntüleme
454
hikmet366
Cevap
0
Görüntüleme
306
hikmet366
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt