tanzanit taşı faydaları

 • 12 Ekim 2012
 • 439 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. tanzanit taşı özellikleri,
  tanzanit taşı faydaları,
  tanzanit taşı resmi,


  Tanzanit taşı faydaları

  Geleceği görme gücünü, önsezi yeteneğini, ruhsal bağlılığı artırır.
  Ruhsal korunma sağlar.
  Fiziksel ve zihinsel görme gücünü destekler.
  İşitme duyusunu güçlendirir.
  Depresyonun sıkıntılarını hafifletir.
  Aynı zamanda Zoisit taşının tüm yararlı enerjisini de içinde barındırır.  Tanzanit gerçekten sıradışı bir değerli taştır. Yeryüzünde sadece Tanzanya'da çıkarıldığı için bu ismi almıştır. Mavi rengini çevreleyen, yalnızca parladığınıda ortaya çıkan pembe ışğı bu taşı özel kılar.

  Milyonlarca sene evvel; tektonik hareketliliğin dramatik hızlarda yaşandığı eski dünyada, muazzam basınç ve ısıyla beraber oluşan volkanik kayaçların arasında oluşmuştur. Tanzanit, Afrika'nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı'yla beraber oluşum sürecini tamamlamış ancak 1967'ye kadar insanlığın bu taştan haberi olmamıştır. Masai kabilesinden bir çobanın Klimanjaro'nun eteklerinde bu mavi krastali bulmasıyla gün ışığına çıkmıştır.

  Tanzanit, zoisit ailesinin mavi üyesidir. Kalsiyum aliminyum silikat birleşiminden oluşan tanzanitin sertlik derecesi Mohs cetvelinde 6.5'e denk düşer. Bunun anlamı mücevherde kullanılan tanzanitin pek de sağlam olamaması ve kullanım esnasında dikkat etme zorunluluğudur.

  Işığı kırma açısına göre renk değiştiren tanzanit, doğru kesim teknikleri ile göze çok hoş gelen pembe bir ışık verir. Özellik le 10 karat ve üzeri taşlardaki pembe ışık oldukça kuvvetlidir. Bazı cevherlerdeki kahverengi renk ise doğru ısıtma teknikleri ile yok edilir.

  Tanzanit Cevheri

  Tarihteki birçok efsaneye konu olan ve son olarak tanzanitin keşfi ile anılan Klimanjaro Dağı - Tanzanya Afrika

  Tarihteki birçok efsaneye konu olan ve son olarak
  tanzanitin keşfi ile anılan
  Klimanjaro Dağı - Tanzanya Afrika


  Keşfedilişi bu kadar yeni olan bir taş kısa zamanda nasıl ünlenmişti? Bu soruyu cevaplamak için üç önemli noktaya değinmek yeterli olacaktır. İlk olarak; Tanzatinin çıkarıldığı cevher yataklarının tek bir yerde ve sınırlı olması, ikincisi; mavi ve pembe rengin oluşturduğu mistik auranın başka hiçbir taşta bulunmaması ve son olarak; mücevher dünyasının önde gelen tasarım firmalarından biri olan Amerikan menşeyli Tiffany firmasının bu taşla ilgilenmesidir.


  Taşın en büyük özelliği sadece Tanzanya’da bulunabiliyor olması. Ve sadece 23 kilometrekarelik bir bölümde bulunabiliyor.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/02/2019 - 20:12