Tansiyonu Yükselten Yiyecekler | Tansiyonu Yükselten İçecekler

 • 19 Aralık 2011
 • 19812 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Tansiyonu yükselten besinler, Tansiyonu yükselten besinler neler, hangi yiyecekler tansiyonu yükseltir, tansiyonu yükselten besinler nelerdir, tansiyon neden yükseltir, ne yersem tansiyonum yükselir, tansiyonu yükselmesi için ne yenir, tansiyonu yükseltmek için ne yemeli

  Ciddi bir hastalık olan tansiyon için alınmayan önlemler sonucunda birçok hastalığı ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; böbrek hastalıkları, kalp krizleri ve felçtir. Ve daha beraberinden birçok hastalığıda getirir. Özellikle de tansiyon hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Özel bir diyet uygulaması gereken tansiyon hastalarının uzak durması gerekenler arasında ise başı çay ve kahve çekiyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Çay ve kahve
  Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

  Kolalı içecekler
  İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

  Tuz ve tuzlu besinler
  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.

  Şeker ve şekerli besinler
  Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

  Alkol
  Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

  Margarin ve tereyağı
  Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir.
   


  Yazan: First Lady
Yüklüyor...
21/01/2018 - 00:04