Tablet Çok Servis Yok!

 • 15 Mart 2013
 • 567 Okunma
 • 6 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Teknolojide büyük bir gelişme gösteren Türkiye'de tablet kullanımı inanılmaz bir şekilde artmaya devam fakat satış sonrası servis hizmeti malesef hala vasat durumda.


  < Resmi açmak için tıklayın >  Türkiye'de tablet markaları 150'yi aştı ancak satış sonrası iyi hizmet sunan firma sayısı hala çok az.

  Dünyada hızla gelişen tablet pazarı, Türkiye'de de her yıl katlanarak büyümeye devam ediyor. 2010 yılında sadece 4.400 adetlik hacme sahip olan Türkiye tablet pazarı, 2012'nin ilk yarısında 172.000 adede yaklaştı. Fakat bu artışı destekleyecek satış sonrası hizmetleri sunabilen firmaların sayısı çok az.

  Türkiye'de her geçen gün daha fazla kullanıcı, tablet dünyasına adım atıyor. 2010 yılında sadece 4.400 adet tabletin satıldığı ülkemizde, 2012 (Ocak-Haziran) yılında ise yaklaşık 172.000 adet tablet satıldı. Özellikle son yıllarda ciddi bir yükseliş içinde olan tablet ürünleri, birçok farklı marka tarafından Türkiye'de kullanıcılara sunuluyor. Piyasadaki bu yoğun rekabet 2013 yılıyla birlikte 150 markaya ulaşmış durumda. Yakın gelecekte büyük bir karmaşaya gebe bu süreç, ilk etapta fazla dikkat çekmeyen teknik servis problemini ve tüketici mağduriyetlerini de beraberinde getiriyor.

  Türkiye pazarındaki hızlı büyüme, özellikle teknik servis konusuna pek yansımıyor. Piyasadaki firmaların çok azı yeterli teknik desteği sağlayabiliyor. Birçok tablet markası küçük adetlerle, yedek parça ve servis güvencesi olmadan adeta ''merdiven altı'' şekilde pazara sunuluyor. Düşük fiyatların cazibesiyle bu ürünlere yönelen kullanıcılar, herhangi bir arıza durumunda ise mağdur oluyor.

  Türkiye'de kullanıcılara uygun fiyatlı tabletleri, 2 yıl garanti ve arıza durumunda tüketici dostu hizmetlerle 72 saatte çözüm desteği sunan EZCOOL'un Türkiye Genel Koordinatörü Garip Erzen, Türkiye'de merdiven altı koşullarda ithalat yapan birçok tablet markası olduğunu dile getirerek uzun vadede kullanıcıların bu durumdan zarar görebileceğini dile getirdi. Erzen'in sözleri şöyle;

  ''Türkiye tabletleri sevdi ve pazarı kısa sürede bu noktalara getirdi. İki yıl gibi bir sürede pazar hacmi 4.400 adetten 200.000 adet seviyelerine çıktı. Bu artışın bundan sonra da katlanarak devam etmesini bekliyoruz. Kullanıcılar, en çok 7 inch lik ürünleri tercih ediyor. Fakat özellikle uygun fiyatlı ürünlerin bulunduğu bu segmentte satılan modellerin teknik servis desteğine dikkat etmek gerekiyor. Maalesef piyasada satış sonrası hizmetler ve yedek parça konusuna yatırım yapan çok az firma var. Çok sayıda tüketicinin mağdur olduğu olayları son dönemde sıkça duymaya başladık. Satın alınan ürünlerde iki yıllık garanti sürecinin de yakın dönemde sona ereceğini göz önüne alırsak, mağduriyet olaylarında artış kaçınılmaz olacaktır. Bu durum tablet ürünlerine olan güveni de sarsabilir. Bu noktada tüketicilere, teknoloji sektöründe bir geçmişi olan, bilinen ve güvenilir markaları tercih etmelerini öneriyoruz.''

  Hızlı bir şekilde büyüyen tablet pazarında artık fiyat konusunda satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti, en önemli konulardan birisi olacak. Kullanıcıların da tablet tercihini yaparken marka ve servis güvencesine dikkat etmesi gerekiyor.

  Rakamlarla Türkiye'de tablet pazarı;

  - 2010 yılında 4.400 adet tablet satıldı.

  - 2011 de ise 127.000 adet tablet satıldı ve pazar 2010 yılına göre 32 kat büyüdü.

  - 2011 Ocak-Haziran arası 36.000 adet tablet satıldı.

  - 2012 Ocak-Haziran arasında 171.800 adet tablet satılmış durumda. Sadece bu döneme bakıldığında bile % 300 artış söz konusu.

  - Kullanıcıların % 67'si tabletinden kitap okurken % 78'si gazete ve dergiler tabletinden takip ediyor.

  - Satılan tabletlerin % 40'ını 7 inch modeller oluşturuyor ve özellikle bu kategoride 120 küsur marka mevcut.

  - Tablet kullananların yaklaşık % 90'ı akıllı telefon kullanıyor.

  - Tablet aksesuar pazarı ise 4 milyon USD'ye yükseldi.
   


  Yazan: Mad EagLe
 2. Bazı firmalar satmaya gelince satıyor bakmaya gelince yapmıyor :angry:
   
 3. malesef o yüzden seçimi iyi yapmak lazım.
   
 4. :evet:
   
 5. Ainol iyidir alın :)
   
  Mad EagLe bunu beğendi.
 6. tablete ihtiyacım yok ama alırsam aionol alırım herkesin dilinde araştırırım tabi almadan ama kullanıcısı çok ama ihtiyacım yok şuan için telefon düşüyorum sonra ondanda vazgeçiyorum laptopumla mutluyum :)
   
 7. evet maalesef bu gercek bozuldugunu farzet teknık servısı cok az ama olsun şahsen ben kalkıp yenı bır telefon alacam fiatı 1000 ve uzerı verecegıme 200 tl taplet alırım işimi cok gorur sonucta flas player varmı mesele tamam dır
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/02/2019 - 19:22