Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bizad

Bizad

Üye
    Konu Sahibi
Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Teknoloji geliştikçe ve insanlar daha çok teknolojiye kullanım açısından rağbet ettikçe bu alanda mobil teknoloji ciddi bir farkla öne çıkmaya başladı. Bu nedenle bilgisayarların netbook ve daha sonra tablet PC’ye dönüşmesinde bu arz – talebin büyük payı bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda tablet alırken nelere dikkat edeceksiniz onları anlatıyor olacağız.

Tableti Ne İçin Kullanacağınıza Karar Vermek İlk Sırada

Öncelikle kendimize şunu sormalıyız: “Tableti alınca ne için kullanacağım? Bu soru tablet alacak kişiler için kilit sorudur. Eğer oyun oynamak, film izlemek için ise bu özellikler için yok iş için kullanılacak için ise bunlar için özelliklerde tablet alınması uygun olmaktadır. Şimdi bu başlıkları maddeler halinde sıralayalım.Tabletlerin İşletim Sistemleri


Tabletler işletim sistemine göre 3’e ayrılmaktalar; Andorid, IOS ve Windows işletim sistemli olarak. Bu çeşitler kullanım alanına göre ve markalarında kendi tercihine göre değişmektedir.

Andorid tabletler yaygınlığı ve kullanım özgürlüğü nedeniyle diğer cihazların sistemlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle bir çok şirket tablet ürettiğinde Android işletim sistemini kullanmaktadır. IOS işletim sistemleri ise bilindiği üzere Apple firmasının kendi iPad’lerinde kullanılmaktadır. Windows işletim sistemi ise genelde bilgisayar üretimi ile bilinen firmalar tarafından üretilir; Lenovo, Casper gibi firmalar listenin başındadır.Teknik Özellik Bakımından Kullanımları

Tabletlerin teknik özellikleri ise kullanım alanına göre değişir. Mesela fotoğraf çekme gibi bir isteğiniz varsa tabletlerle bunu karşılayamazsınız. Çünkü kameraları buna elverişli olmadığı gibi kullanımı da kolay değildir. Biraz büyükçe yapıda olan tabletler genelde ara işler için kullanılır. Fotoğraf çekmek için en basitinden cep telefonu ile olabilir.

Eğer tabletle ile ağır işler yapacaksanız mesela editör ile kod yazımı için kullanacaksanız, video düzenleme ve render alma gibi işlemler için düşünüyorsanız yine yanlış iş yapmış olursunuz. Çünkü tabletler ve bu formda olan netbook bilgisayarlar Atom işlemcili olduğu için kuracağınız program yada uygulamaları kaldıramayacaktır.

Peki ne için kullanabilirsiniz? Bu soru sizin ihtiyacınıza göre olabilir. Film izlemek için tabet alınabilir elbette. Sürekli seyehaye çıkıyorsanız, gece yatmadan önce film izlemeyi seviyorsanız alacağınız tabletin özellerinin yüksek olmasına gerek yoktur. Ram olarak 512 MB yada 1 GB, hafıza olarak 8 GB ve boyut olarak 7″ veya 8″ bir cihaz işinizi çok kolay görebilir. Bu tür bir cihazı ise 100 TL ile 250 TL arasında bir fiyata alabilirsiniz. Hatta A101 ve BİM gibi toptan parakende yapan marketlerden de çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ancak tabletinizin ekran çözünürlüğü, bataryanın film izleme süresi boyunca dayanabilmesi ve ses özelliğinin de kaliteli olması gerekir ki kaliteli bir film izleme cihazı olsun.İş Hayatında Tablet Nasıl Kullanılabilir?
Tabletlerin günlük ve kişisel hayatta kullanılabildiği gibi iş hayatında da kullanımı elbette mümkündür. Bunlara en büyük örnek olarak mail trafiğinin kontrolü, office programlarının kullanımı gibi konular örnek verilebilir.

Bir diğer açıdan ise Mühendislik alanında tabletlerin kullanımı gerçekten çok verimli olmaktadır. Çünkü bu alanda geliştirilen uygulamalar oldukça işe yaramaktadır. Mesela bir çok mühendislik alanında kullanılan program AutoCAD kendi firması Autodesk tarafından mobil uygulama sürümü olarak uygulama marketlerinde yerini almış durumda. Çok kolaylıkla indirip basit seviyede çizimlerinizi yapabilir, mailinize gelen çizimi inceleyebilir ve mail olarak da yine gönderebilirsiniz. Hatta mühendislik alanında 3D yada 3B olarak tabir edilen üç boyutlu tasarım ve modelleme uygulamaları da kullanılabilmektedir.

3D alanında IOS bu konuda çok daha verimli. Çünkü kullanılabilir uygulamalar daha gelişmiş ve daha da önemlisi kullanılan araçlar arasında gerçek bir kalem gibi görev gören kalemleri ile çizimlerinizi çok kolay yapabiliyosunuz.Oyun İçin Tablet Kullanımı Nasıl Olabilir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; oyun için alınan tabletlerin performansı gerçekten iyi olmalıdır. Çünkü iyi seviyede oyuncu iseniz yada kaliteli oyunları oynamayı seviyorsanız çok güçlü cihazlar gerekmektedir. Bunun için ise aşağı yukarı en az 1 GB, üst seviye oyunlar için ise en az 2 GB ram; en az 16 GB dahili ve en olarak da 16 GB SD kart, ekran boyutu olarak da 7″ olabilir ancak en az 8″ olacak şekilde -hatta 9″ olursa çok daha iyi olur- ekran boyutu ve yüksek çözünürlüklü ve işlemcisi de bu oranlara göre en az 2.1 Ghz tabetler almalısınız.

Fiyar konusunda ise en az 450 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmalısınız, eğer bu tablet IOS yani Apple olacak ise en az 750 TL gibi bir ücret sizi bekliyor olacaktır.

kaynak:
 
  • Beğen
Tepkiler: MaxipmaN


MaxipmaN

Üye
en az 1.5 gb ram olacak yoksa işkence olur. :lamer:
 
furyzer0

furyzer0

Üye
500tl den ucuzsa Windows olacak yoksa çöp olur.

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]
 
byAndroid

byAndroid

Üye
Mi pad almayı düşünüyorum 64 GB modeli 120 dolar. Fikirleri alayım :D
 
byAndroid

byAndroid

Üye
Donanım iyi gibi ama çıkalı çok olmuş. Nvidia tegra k1 cipset var ısınma sorunu yoksa alınır.
Plastik kasa sorun olacağını sanmam oyun oynamicam zaten. Isınma pek olmaz gibi. Bu fiyata bundan iyisi varsa bakalım
 
Baydırman

Baydırman

Moderator
Paraya biraz kıymaya dikkat ediniz :sirit:
 
  • Kahkaha
Tepkiler: gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
Yerli olmasına dikkat ederdim.
 


Üst Alt