SX1 Telefonunuza Patch Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
SX1 Telefonunuza Patch Yapma
ÖNEMLİ NOTLAR

1- Bu PATCH olayı telefonuzu garanti dışı bırakmaktadır. Kurulum sırasında veya sonrasında doğacak herhangi bir olumsuz
durumdan ben ve bu FAQ'ı oluşturan arkadaşlarım sorumlu değildir. Çıkabilecek olumsuz durumlar kullanıcıya aittir.

2- PATCH işi gün geçtikçe gelişmektedir. Bu yüzden de MMC'ye kopyalanması gereken dosyalarda artmaktadır. Bizim önerdi-
ğimiz dosya şu an yapılan PATCH ler için geçerli olup ileride çıkacak olan yeni PATCH lerde yetersiz kalabilir. O zamanda
gerekli olan dosyaları da MMC ye kopyalamanız gerekir. Eğer bu söylediklerimizi yapmazsanız o zaman telefonunuz açılmaya-
bilir. Tekrar aynı işlemleri yapmanız gerekebilir. Hatta baştan FW yüklemeniz gerekebilir.

PATCH NE İŞE YARAR? PATCH İLE NELER YAPABİLİRİZ?

Arkadaşlar telefonumuzda z: sürücüsü diye ROM (read only memory) sürücüsü var ve adından da anlaşılacağı gibi (ROM) sadece
okunabilir hiçbir şekilde bir değişiklik yapılamayacak bir sürücü. Bu sürücü de bulunan ve telefonumuzun ara yüzünü oluştu-
ran görünümünü değiştirebilmemiz için bazı dosyaların z: sürücüsündeki yolunu telefonumuzda c: yada e: sürücüsüne kodlama-
mız gerekir ki bunu PATCH ile yapabiliyoruz. PATCH yaparak telefonumuzda tam ekran arka plan, açılış ve kapanış resimleri,
alarm sesi, analog saatin görünüşünü, batarya göstergesini ve bunlara benzer görünümle ilgili dosyaları değiştirebiliyoruz.
Bunların yanında değiştirebildiğimiz bazı özellikler de var. Bunları da sizlere vereceğim PATCH dosyası oluşturabileceğiniz
site link i olacak. Oradan da inceleyerek oluşturabilirsiniz ki oluşturacağınız PATCH dosyası bütün fw lere olur.
PATCH dosyası oluşturmak için şu adrese girin:
Öncelikle bu bir forum sitesi ve üye olmanız gerekir (üyelik ücretsiz). Sonra da istediğiniz özellikleri seçerek sayfanın
altında bulunan download butonuna bastığınızda PATCH dosyasını bilgisayarınıza indirmiş olursunuz.

PATCH YAPMAK İÇİN GEREKEN PROGRAMLAR VE DOSYALAR

1- WinHex programı gerekmektedir. WinHex programını bilgisayarınıza kurun ve ****** dosyası ile professional şifresini
oluşturup professional olarak ***** yapın. ( , )

2- Pack_www.sx1-flashing.tk.rar dosyası gerekmektedir. Bu dosya içinde PATCH yapmadan önce telefonunuzun MMC'sine yani
e: sürücüsüne kopyalamanız gereken dosyalar bulunmaktadır. Eğer bu dosyaları MMC ye kopyalamazsanız telefonunuz açılmaz.

PATCH YAPMA AŞAMALARINA AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK BAKABİLİRSİNİZ.

Tabi bir de arkadaşlar internette hazır PATCH lerde var ve bu şekilde WinHex programı ile uğraşmanıza gerek yok. Ama
onlarda sadece bir firmware dosyası için geçerli olup diğer fw ler uygulanamaz. Onlar için de link vermemiz gerekir ki
bazı kişiler o fw lere patch yapmak isteyebilirler. bu adrese girenler
sayfanın altında <Firmware-Patcher> diye bir bölüm var. Orada da INTERNATIONAL ve O2-MUSIC varyantlı Official FW15&#39;ler
için hazır patch dosyaları bulunmaktadır. Bunlar sadece o fw lere yüklenebilir. Dosya adlarının sonundaki C: ve E: ler
hangi sürücüye yönlendirmek istiyorsanız onu seçmeniz için tasarlanmış olduğunu göstermektedir. O patch leri yapmak
isteyenler öncelikle PATCH dosyasını çalıştırıp çıkan kutunun alt kısmında bulunan <ZielDatei> kısmına official fw
dosyasının bilgisayarda bulunduğu yeri gösterip PATCH tuşuna basmaları yeterli olacaktır. Daha sonrada official fw yi
telefona kurmaları gerekir. Unutmamak gereken önemli bir konu telefonunuza Official FW yuklemek istiyorsanız telefonunuzda
aynı varyantlı fw yüklü olması gerekir. Örneğin: telefonunuza SX1-FW15-O2-MUSIC-0003-update.exe yi patch yaparak yüklemek
istiyorsanız telefonunuzda SX1-FW13-O2-MUSIC varyantlı fw nin yüklü olması gerekir.Eğer bunlar yoksa telefonunuza öncelikle
SX1-FW13-O2-MUSIC-0001.service.exe fw&#39;sini yüklemeniz gerekir. Bu bölümde verdiğim sitede o dosyalara da ulaşabilirsiniz.

PATCH YAPTIKTAN SONRA TELEFONUMUZDA NASIL GÖRÜNÜM DEĞİŞİKLİKLERİ YAPABİLİRİZ

Öncelikle telefonumuzda ekranda karşımıza çıkan görüntülerin (arka plan, analog saat v.s.) hangi dosyanın içinde ne hangi
simdi bulunduklarına bakalım.

Büyütmek İçin Tıklayınız.

Büyütmek İçin Tıklayınız.

İşte arkadaşlar PATCH yaparak z: sürücüsünde bulunması gereken bu dosyaların yolunu yaptığımız patch dosyasına göre
istersek e: sürücüsüne; istersek de c: sürücüsüne yönlendirebiliriz. PATCH yapmadan önce de patch dosyasını oluştururken
seçtiğimiz bu özelliklerin dosyalarını yukarıda MMC ye veya c: ye kopyalamamız gerektiğini söylemişti. İşte kopyalamamız
gereken dosyalar bunlar.

Fullscreen Wallpaper (tam ekran arka plan) nasıl yaparız dersek de kullanabileceğimiz bir kaç program var. İnternette hazır
yapılmış tam ekran arka planlar var. Bunlar bizim gibi PATCH yapmakla uğraşan arkadaşların hazırladıkları temalardır. Ama
ben kendim yapmak istiyorum derseniz ki o zaman da bazı programlar kullanmanız gerekecektir. Bunlardan birincisi ve bence
en rahat tema yapabileceğiniz program THEMERIZER programıdır. ( )Bu programla bilgisayarınızda bulunan
istediğiniz resmi ekleyip .SIS uzantılı dosya oluşturuyorsunuz ve sadece o sis dosyasını patch i hangi sürücüye yaptıysanız
o sürücüye kuruyorsunuz. Telefonu kapatıp açıyorsunuz ve telefonunuzda tam ekran arka plan oluyor.
Tam ekran arka plan yapmak için başka programlar da var. Bunlardan birisi de MBM Tool ve MBM Wizard&#39;dır.
( , )
Bir başka program da Siemens Sx1 Theme Maker&#39;dir. Bu programların çalışma mantıkları birbirine benzemektedir. Sadece
ThemeRizer .sis dosyası oluşturmaktadır. Diğerleri dosyaları oluşturmakta olup siz bilgisayarınızdan SX1 Explorer ile
telefonunuza kopyalamanız gerekir. ( ) Ayrıca Siemens Sx1 Theme Maker programı Türkçe bir program olup batarya göstergesini de değiştirmektedir.

turbilans

Üye
SEVGİLİ ARKADAŞLAR

bu arada patch yaptıktan sonra da değiştirmek istediğiniz tam ekran duvar kağıtlarını, batarya ve sinyal göstergelerini, açılış resimlerini

bu adresten indirebilirsiniz.

SAYGILAR

turbilans

Üye
SEVGİLİ ARKADAŞLAR

yine analog saat çeşitlerini tam ekran resimleri bulabileceğiniz bir başka adreste

SAYGILAR

turbilans

Üye
TYLER_DURDEN&#39;in sorusu:
Ben denedim yalnız bir sorunum var..
telefonun acılısı ve saatin oldugu ust kısımlar normal fakat wallpaper degismiyor?
ne yapmam lazım? Tesekkurler

SEVGİLİ TYLER_DURDEN

dostum senin yapman gereken şey telefonunda Fexplorer veya Seleq tarzı programlarla e:&#092;system&#092;data&#092;backgroundimage.mbm dosyasını c:&#092;system&#092;data içine de kopyalamandır. Aynı olayı bilgisayarından siemens data suite kurulu ise Siemens Phone Explorer ile de yapabilirsin. Sonra telefonu kapat aç aşağısıda düzelecektir.

SAYGILAR

wrelock

Üye
ben bu patch işini yaptım fakat işlem bittiginde telefonu actıgımda ekranda x simgesiyle karşılaştım...Yani sorun nerde olabilir...Şimdi garanti dışımı kaldı telefon...poff

wrelock

Üye
tamam bu ekrandaki x işini hallettik yeniden fw 15 yukleyerek....

#Bende greece turkey uk el tr 15 var peki ben buna patchli firmware kuramazmıyım.az once kurdum olmadı bir daha deniyorum suan....

Birde telefonu acarken mmc ilemi açmam gerekiyor...Yolları degıstırmıştım c to e diye.... :help: :help: :help:

evet sonunda hallettim telefonu acarken mmc ile acman gerekiyormuş :D :D :D

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Kendi kendinize halletmişsiniz ne güzel .. :)

utba

Üye
Originally posted by wrelock@Apr 6 2005, 10:15 PM
tamam bu ekrandaki x işini hallettik yeniden fw 15 yukleyerek....

#Bende greece turkey uk el tr 15 var peki ben buna patchli firmware kuramazmıyım.az once kurdum olmadı bir daha deniyorum suan....

Birde telefonu acarken mmc ilemi açmam gerekiyor...Yolları degıstırmıştım c to e diye.... :help: :help: :help:

evet sonunda hallettim telefonu acarken mmc ile acman gerekiyormuş :D :D :D
[post=25733]Quoted post[/post]​
:artı:

dorsal

Üye
pardo patch nedir ve niye patch yapayım

timhat

Üye
Originally posted by dorsal@Apr 10 2005, 11:40 PM
pardo patch nedir ve niye patch yapayım
[post=28145]Quoted post[/post]​
patch yaptığında telefona yei özellikler getirirsin,eksik olan yerleri düzeltirsin.
ses patch ile telefonun mp3 zil seslerini yükseltirsin.
fade in patch ile telefon çaldığında ses azdan coğa doğru değil hep yüksek olarak çalar.
fullscreen path yaptığında resimlerini telefonun ekranına tam ekran olarak koyabilirsin.
yine patchler ile alarm seslerini wav yapabilirsin.
açılış-kapanış logusunu değiştirebilirsin.saat,sinyal göstergesi gibi göstergeleri değiştirebilirsin.

cihatnuroglu

cihatnuroglu

Üye
bütün her şeyim tamam ama daha telefonu bilgisayarla senk ronize edemedim yardımcı olu lütfen (data kablosunun yazılımını int indirdim bekliyorum)

cihatnuroglu

cihatnuroglu

Üye
hayır vallaha bekliyorum lütfen

johnkayne

Üye
Bende zaten fw 15 var

mckenanbulbul

Üye
patch linkleri yok. fw winsup filan... :(

timhat

Üye
Originally posted by mckenanbulbul@Apr 11 2005, 11:31 PM
patch linkleri yok. fw winsup filan... :(
[post=29064]Quoted post[/post]​
fw15 greece_turkey yani serwislerde yükletileni şu an sadece
da bulabilirsin.
diğer patchler içinde e bak.
hepsini eklemiştim.

hunter_08

Üye
ya telefon sistem hatası verirse ne yapacam..... :eksi:

Bulutcy

Üye
Arkadaşlar eğer telefonu servise göndermeniz gerekicekse orjinal sürümü yüklemeyi sakın unutmayın.Normalde orjinal sürümler bizim bu haclanmiş versiyonların üstüne yüklenmez ama bi sürüm yükleniyo.Şu an çok acelem var haftaya kadar bildiririm.

012

Üye
verdeğiniz bu güzel bilgiler için çok tesekkürler 8)

karides

Üye
Blutcy arakada&#351;&#305;n dedi&#287;i çok do&#287;ru. Ancak, &#351;unu gözden sak&#305;n kaç&#305;rmay&#305;n; bildi&#287;im kadar&#305;yla bir önceki sürüm fw12 idi. &#350;imdiki sürüm ise fw15. Dolay&#305;s&#305;yla da PACTH yapmadan önce telefonunuzun sürümünü ö&#287;renmenizi tavsiye ederim. Zira ald&#305;&#287;&#305;nz zaman fw12 sürümü bulunan bir telefonda, serviste fw15 sürümü kurulu oldu&#287;u görülürse garanti kapsam&#305; d&#305;&#351;&#305;nda kalmas&#305; kesindir. *#0000# tu&#351;lar&#305;na bas&#305;nca telefona hangi yaz&#305;l&#305;m&#305;n yüklü oldu&#287;u aç&#305;kça ortaya ç&#305;kar.
Sayg&#305;lar.

otorunogullari

Üye
arkadaşlar bu patchler garantiyi götürür ama eski fw yüklenirse kimse bişe annamaz ;)

Üst Alt