SX1 Firmware Update Nasıl yapılır (Güncelleme)

Sponsorlu Bağlantılar

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
SX1 Firmware Update Nasıl yapılır (Güncelleme)
SX1 ucuzladığına göre Meseleye yeni bulaşanlar olabilir.. Bu çok yazılan konuyu bi daha yazayım.

SX1 Firmware Update (yazılım güncelleme) işlemi nasıl yapılır..

ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKENLER:

-Telefonunuzun mevcut "Firmware" sürümünü ve özelliklerini öğrenin. *#06# tuşlayın. IMEI numarasından sonraki sayfada Telefon hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız. "SVN" ile başlayan rakam (örn: svn 13) Telefonunuzun fw sürümüdür.

-Mevcut FW'ler 5, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15 olarak mevcuttur..( 16 sanırım çıkmadı)
Kullanıcıyı en çok ilgilendiren konular: Fw10, Fw12 ve Fw13 sürümlerinde Telefonun hoparlör sesi daha az çıkmaktadır. Fw10'dan itibaren Kamera gece modu(zaten vardı ama bir ikon koymuşlar) ve zoom göstergeleri eklenmiştir..
Genelde her yeni sürümde telefon biraz daha stabil olmaktadır.. Menu performansı, standby süresi, MMC veri erişimi, GPRS vb. konularda çeşitli iyileştirmeler yapılmaktadır.. Kısaca öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.

-Resmi(official) update'ler aynı "dil grubu" ve daha "eski sürüm" üzerine yüklenebilir. Yani Fw13 yüklü Telefona Fw7 yükleyemezsiniz. (resmi update için)
Ayrıca Türkçe bir telefona Fw15 uk-de-ru yükleyemezsiniz..

Bu türden yüklemeler Resmi olmayan Update'ler ve Servis sürümleriyle mümkün olmaktadır..
Resmi olmayan güncellemeler Telefonunuzu garanti dışına çıkarabilir.

-Fİrmware update USB Data Kablosu ile yapılabilir (DCA-540)

ŞUNLARA DİKKAT EDİN..!!

*Sorunsuz Bir Bilgisayar kullanın..
*Güç Kaynağı olmayan Bir bilgisayar kullanmayın.. Update İşlemi sırasında Elektrik Kesilirse Telefonunuza SERVİS YOLU gözükür.
*Her ihtimale karşın MMC ve Simcard'ı çıkarın..
*İşlem bitimine kadar Bilgisayarı kullanmayın..ve Çalışan diğer uygulamaları kapatın..

NASIL YAPILIR

1-Telefon kapatılır ve "Joystick" tuşuna basılı tutularak açılır..(Joystic+Power)
Ekranda Update modda açıldığına dair bir metin çıkar..

2-Telefon PC'ye Update modda bağladığında farklı bir driver ister.. Daha önce hiç bağlanmadıysa;
-Update programı Telefon bağlanmadan çalıştırılır ve kapatılır. Program bulunduğu klasöre "inf" ve "sys" (Siemens_Sx1swup.inf, Siemens_Sx1swup.sys) uzantılı iki dosya atar.(ihtiyacınız olan driver dosyaları)
-Update modda açılan Telefon USB kabloyla PC'ye bağlanır. Bulunan "yeni aygıt" yukardaki belirtilen dosyalar kullanılarak (driver) PC'ye tanıtılır..

3-Update programı çalıştırılır. Bitene kadar PC kurcalanmaz. :)

Eksiklerim olabilir. Kolay gelsin..

Fallen

Üye
Zero arkadaşım tebrik ederim,

Moderatör arkadaşlar, lütfen bu güzel mesajı sabitleyelim, konu sabitlendikten sonra da benim mesajımı ve diğer gereksiz mesajları bu konudan silelim. sadece güncel FW'lerin nereden çekilebileceğini gösteren 1 ek cevap kalsın veya onu da ana mesaja ekleyelim, sürekli güncellensin (zaten haftada bir FW çıkmıyordur), konuya ek yapan arkadaşların mesajlarını da ana mesaja ekleyip (eğer gerekiyorsa) kusursuz bir SX1 güncelleme topicimiz olsun.

tekrar zero arkadaşımızı kutlayıp ellerine sağlık diyorum,.

saygılarıma...

galas

Üye
Originally posted by Fallen@Jan 29 2005, 11:23 PM
Zero arkadaşım tebrik ederim,

Moderatör arkadaşlar, lütfen bu güzel mesajı sabitleyelim, konu sabitlendikten sonra da benim mesajımı ve diğer gereksiz mesajları bu konudan silelim. sadece güncel FW'lerin nereden çekilebileceğini gösteren 1 ek cevap kalsın veya onu da ana mesaja ekleyelim, sürekli güncellensin (zaten haftada bir FW çıkmıyordur), konuya ek yapan arkadaşların mesajlarını da ana mesaja ekleyip (eğer gerekiyorsa) kusursuz bir SX1 güncelleme topicimiz olsun.

tekrar zero arkadaşımızı kutlayıp ellerine sağlık diyorum,.

saygılarıma...
bize bir indire bileceğimiz link verirseniz seviniriz

• Beğen
Tepkiler: Dede

qmurat

Üye
iyi güzel hoş ama bunları nerden bulacaz???
Siemens_Sx1swup.inf, Siemens_Sx1swup.sys)
daha ayrıntılı yazılsa yada bi link konulsa daha yararlı olmazmı

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by qmurat@Feb 14 2005, 06:02 PM
iyi güzel hoş ama bunları nerden bulacaz???
Siemens_Sx1swup.inf, Siemens_Sx1swup.sys)
daha ayrıntılı yazılsa yada bi link konulsa daha yararlı olmazmı
Siemens sitesinde yayınlanan resmi güncellemeleri saymazsak sabit bir link vermek mümkün değil. Hem versiyonlar hem de adresler değişiyor.

Dosyalara gelince gayet açık yazdığımı sanıyorum. Eğer bir update dosyası indirmişseniz ve deneme amaçlı da olsa bir defa çalıştırmışsanız; zaten bu dosyalar (Siemens_Sx1swup.inf, Siemens_Sx1swup.sys) bilgisayarınızda vardır.

Update modda(Joystic tuşuna basılı tutarak açın) açtığınız telefonu USB kabloyla bilgisayara bağladığınızda "yeni donanım bulundu" uyarısı çıkar ve sizden sürücü ister. Yapmanız gereken sürücü yolu olarak bu dosyaların bulunduğu klasörü göstermek ve cihazı bilgisayarınıza tanıtmaktır.

Ozan

Ozan

Admin
Güzel bir çalışma, teşekkürler ...

Bir süre üst konu kalsın .. ;;)

sadeness

Üye
hocam bu firmware programını çalıştırıyorum hata veriyor ne olacak bu hiç bir şey yapamadım

EMG41

Üye
ZERO kardes SX1i guncellemek istiyorum ama dedigin gibi navi tusuna basili tuttugum halde acilmiyor cep?Neden ACABA?cevap verirsen sevinirim.

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
Navi tuşu + Power (Joystic'e basılı tutarken açma tuşuna bas)
Yukarda kurduğum cümleden yanlış anlama oluyo sanırım düzeltmem lazım

EMG41

Üye
Originally posted by Zero@Mar 10 2005, 05:25 PM
Navi tuşu + Power (Joystic'e basılı tutarken açma tuşuna bas)
Yukarda kurduğum cümleden yanlış anlama oluyo sanırım düzeltmem lazım
Tesekkur ederim ZERO.Dedigin gibi yaptim basarili oldum.

lespaul_84

Üye
arkadaşlar, FW 16 çıktı mı?
bilen var mı?

HaCkEr7

Üye
yaa bu işlem ne kaddar sürüüüoo wede kaç tane şarjj götürüoo

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by HaCkEr7@Jun 6 2005, 08:44 PM
yaa bu işlem ne kaddar sürüüüoo wede kaç tane şarjj götürüoo
[post=75640]Quoted post[/post]​

Sanırım espiri yapmak istediniz.. :huhu:

Burda anlatılan işlemlerin tamamı (ilk defa yapsanız bile) en fazla 20 dakka sürer..
Şarj'ın dolu olması tercih edilir ama şarj falan yemez.. :)

Dikkat ettiğim birşeyde neredeyse bütün mesajlarınızda bozuk bir türkçe kullanmanız.. Acaba normalini yazmak daha kolay değilmi..? :wacko:

turkel2001

Üye
arkadaslar ben daha once kendi sx1 ime her turlu firmware, patch yukledim ancak. simdi söyle bir sorunum var kuzenim için almanyadan cok ucuza getirttigim sx1 e guncelleme yapamıyorum, cok saçma bir hata veriyor.

bu telefon almanyanin o2 gsm firmasi için bir yazilim varyanti ile gelmiş su an ki sürümü v13 yüklü telefonda. varyantin tam adi : SX1_O2-D-MUSIC-uk-de-tr v13.

siemensin kendi sitesinden çektigim SX1_O2-D-MUSIC-uk-de-tr_15 versiyonlu firmware i cekip kurmak istedigimde (gerekli işlemleri biliyorum update ile ilgili yani joystige basik tutup kirmizi dugmeye basip update modundayken programı calistirip yonergeleri izlemek vs..) telefonu buluyor ancak
TRIED TO UPDATE WRONG MOBILE PHONE(2) hata kodunu veriyor, halbuki dogru varyanti çektigime 100 de 100 eminim. Türkceyi seçip yine denedim yanlış mobil telefon secildi(2) diyerek güncelleme yapmadan çıkıyor.

bu telefonu nasil guncelleyebilirim yardımcı olabilirseniz sevinizim zaten garantisi falanda yok. acilen yanıtlarınızı bekliyorum
teşekkürler

cihatnuroglu

cihatnuroglu

Üye
Originally posted by turkel2001@Jul 12 2005, 01:17 AM
arkadaslar ben daha once kendi sx1 ime her turlu firmware, patch yukledim ancak. simdi söyle bir sorunum var kuzenim için almanyadan cok ucuza getirttigim sx1 e guncelleme yapamıyorum, cok saçma bir hata veriyor.

bu telefon almanyanin o2 gsm firmasi için bir yazilim varyanti ile gelmiş su an ki sürümü v13 yüklü telefonda. varyantin tam adi : SX1_O2-D-MUSIC-uk-de-tr v13.

siemensin kendi sitesinden çektigim SX1_O2-D-MUSIC-uk-de-tr_15 versiyonlu firmware i cekip kurmak istedigimde (gerekli işlemleri biliyorum update ile ilgili yani joystige basik tutup kirmizi dugmeye basip update modundayken programı calistirip yonergeleri izlemek vs..) telefonu buluyor ancak
TRIED TO UPDATE WRONG MOBILE PHONE(2) hata kodunu veriyor, halbuki dogru varyanti çektigime 100 de 100 eminim. Türkceyi seçip yine denedim yanlış mobil telefon secildi(2) diyerek güncelleme yapmadan çıkıyor.

bu telefonu nasil guncelleyebilirim yardımcı olabilirseniz sevinizim zaten garantisi falanda yok. acilen yanıtlarınızı bekliyorum
teşekkürler
[post=108612]Quoted post[/post]​
arkadaşım sana servis sürümü lazım fw15 bulabilirsen güncellersin daha ii olur çünkü bende arıyorum piyasada bulamiyorum kolay gelsin

turkel2001

Üye
anladim yani SX1_O2-D-MUSIC-uk-de-tr_15 versiyonun winswup versiyonu sanirim, servis versiyonu yani.. bulmasi zor olucak.

peki sizin basiniza geldi de siz o sekilde mi cozdunuz? yoksa tahmin mi?

msw

msw

Üye
Saol kardeş ;;)

Nick_Otin

Üye
eyvallah guzel calısma olmus

fgokcegoz

Üye
bişey dicem arkdaşlar ya...Benim de sx1 var ama alalı 5 ay oldu 3 ay serviste kaldı ve hala serviste...Bu firmware denen şeyi yüklesem bişey değişirmi acaba...Ama garnti dışına çıkıyomus ya yine bozulursa.... ;)

_BiLGi_

Üye
Originally posted by Zero@Jan 29 2005, 02:40 PM
SX1 ucuzladığına göre Meseleye yeni bulaşanlar olabilir.. Bu çok yazılan konuyu bi daha yazayım.

SX1 Firmware Update (yazılım güncelleme) işlemi nasıl yapılır..

ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKENLER:

-Telefonunuzun mevcut "Firmware" sürümünü ve özelliklerini öğrenin. *#06# tuşlayın. IMEI numarasından sonraki sayfada Telefon hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız. "SVN" ile başlayan rakam (örn: svn 13) Telefonunuzun fw sürümüdür.

-Mevcut FW'ler 5, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15 olarak mevcuttur..( 16 sanırım çıkmadı)
Kullanıcıyı en çok ilgilendiren konular: Fw10, Fw12 ve Fw13 sürümlerinde Telefonun hoparlör sesi daha az çıkmaktadır. Fw10'dan itibaren Kamera gece modu(zaten vardı ama bir ikon koymuşlar) ve zoom göstergeleri eklenmiştir..
Genelde her yeni sürümde telefon biraz daha stabil olmaktadır.. Menu performansı, standby süresi, MMC veri erişimi, GPRS vb. konularda çeşitli iyileştirmeler yapılmaktadır.. Kısaca öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.

-Resmi(official) update'ler aynı "dil grubu" ve daha "eski sürüm" üzerine yüklenebilir. Yani Fw13 yüklü Telefona Fw7 yükleyemezsiniz. (resmi update için)
Ayrıca Türkçe bir telefona Fw15 uk-de-ru yükleyemezsiniz..

Bu türden yüklemeler Resmi olmayan Update'ler ve Servis sürümleriyle mümkün olmaktadır..
Resmi olmayan güncellemeler Telefonunuzu garanti dışına çıkarabilir.

-Fİrmware update USB Data Kablosu ile yapılabilir (DCA-540)

ŞUNLARA DİKKAT EDİN..!!

*Sorunsuz Bir Bilgisayar kullanın..
*Güç Kaynağı olmayan Bir bilgisayar kullanmayın.. Update İşlemi sırasında Elektrik Kesilirse Telefonunuza SERVİS YOLU gözükür.
*Her ihtimale karşın MMC ve Simcard'ı çıkarın..
*İşlem bitimine kadar Bilgisayarı kullanmayın..ve Çalışan diğer uygulamaları kapatın..

NASIL YAPILIR

1-Telefon kapatılır ve "Joystick" tuşuna basılı tutularak açılır..(Joystic+Power)
Ekranda Update modda açıldığına dair bir metin çıkar..

2-Telefon PC'ye Update modda bağladığında farklı bir driver ister.. Daha önce hiç bağlanmadıysa;
-Update programı Telefon bağlanmadan çalıştırılır ve kapatılır. Program bulunduğu klasöre "inf" ve "sys" (Siemens_Sx1swup.inf, Siemens_Sx1swup.sys) uzantılı iki dosya atar.(ihtiyacınız olan driver dosyaları)
-Update modda açılan Telefon USB kabloyla PC'ye bağlanır. Bulunan "yeni aygıt" yukardaki belirtilen dosyalar kullanılarak (driver) PC'ye tanıtılır..

3-Update programı çalıştırılır. Bitene kadar PC kurcalanmaz. :)

Eksiklerim olabilir. Kolay gelsin..
[post=8043]Quoted post[/post]​

Hex programı kullanmak gerekmiyo mu ben çok karıştırıştırığım için o programı hiç yanaşmadım fw yüklemeye

Üst Alt