Steam, Online Olmayan Oyunları Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz Özelliğini Yayınladı

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Steam, Online Olmayan Oyunları Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz Özelliğini Yayınladı


Valve'ın oyun platformu Steam'e yeni bir özellik eklendi. "Remote Play Together" olarak isimlendirilen bu özellik kapsamında oyunseverler, bir oyun kurucuya bağlanarak oyun oynayabiliyorlar. Üstelik misafirlerin ilgili oyuna sahip olmaları da gerekmiyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyun platformu Steam, bir süredir en büyük rakibi Epic Games'in baskısı altında ve bu baskıdan kurtulabilmek için platformu daha cazip bir yer haline getirmeye çalışıyor. Geliştirici ekip bu bağlamda peşi sıra yeni özellikler sunarken, pazarlama ekibi de bir nebze olsun indirim sıklığını arttırmış durumda.

Steam'e şimdi ise çok önemli bir özellik eklendi. Bu özellik kapsamında oyunseverler, arkadaşlarını oyunlarına davet edebilecekler. Üstelik bu özellik, iOS ve Android gibi platformlar için de geçerli. Özelliğin en etkileyici yanı ise sadece oyun kurucunun birlikte oynanacak oyuna sahip olmasının yeterli olması. Yani davet edilen kişilerin o oyuna sahip olmalarına gerek olmayacak.


Valve tarafından yapılan açıklamalara göre "Remote Play Together" isimli bu özellik, fazlasıyla kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Şöyle ki; bu özelliği kullanabilmeniz için bir kişinin çok oyunculu bir oyunu açması yeterli oluyor. Ardından da davet edilen diğer kişiler, oyuna doğrudan bağlanabiliyorlar.

Steam'in Remote Play Together özelliğinin güzel ve doğru bir yenilik olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak bu noktada önemli bir husus bulunuyor; gecikme süreleri. Neticede oyunlar, misafir oyunseverlere bir yayın olarak aktarılacak ve bu da güçlü bir internet bağlantısı gerektirecek. Özellik kapsamında ana sunucu, oyun kurucu olacak. Yani hem oyun kurucunun hem de misafirlerin güçlü bir internet bağlantısına sahip olmaları gerekecekmiş gibi görünüyor.

Aslına bakacak olursak Valve, bu etkili özelliği geçtiğimiz aylarda Steam beta kullanıcılarının hizmetine sunmuş ve bir süredir test ediliyordu. Şimdi ise tüm kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyorlar. Bu özelliğin desteklendiği platformlar ise iOS, Android, Linux, Microsoft ve macOS. Fakat oyun kurucunun Linux, Microsoft veya macOS platformlarından hangisine dahil olduğu herhangi bir önem arz etmiyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş ve MAERKEK


Üst Alt