Spor programlarına RTÜK ayarı!


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
YsF_90

YsF_90

Üye
    Konu Sahibi
Yeni sezon öncesi şiddetin önünü kesmek için her türlü önlem alınıyor. Şiddet artırıcı yayınlar yapan spor programları da mercek altına alındı.
Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dr. A. Zahid Akman, kurum olarak yaptırılan ''Spor Programlarını İzleme Eğilimleri Kamuoyu Araştırması''nın sonuçlarını açıkladı.

Maslak Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıda, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, TRT Spor Haberleri Müdürü Tufan Turasan ve Lig TV Genel Müdürü Şansal Büyüka da araştırmanın sonuçlarıyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

Akman, RTÜK olarak televizyonlardaki spor programlarını izleme eğilimlerinin sunumunu, uluslararası alanda çok önemli müsabakaların yapıldığı ve futbolun yeni sezon başlangıcı öncesinde açıkladıklarını belirterek, ''Bu araştırma, RTÜK tarafından özellikle izleyicilerin talepleri ve kamuoyundan gelen yoğun baskı neticesinde gerçekleştirdi. Özellikle ulusal televizyonlarda yayınlanan spor programlarının kamuoyu üzerinde ne tür etki bıraktığını belirlemek için yapıldı'' dedi.

Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 62.7'sinin, ''Spor programlarının toplumsal şiddeti artırıcı nitelikte olup olmadığı'' şeklindeki soruya ''Evet'' dediğini belirten Akman, ''Bana göre araştırmanın en önemli sonucu budur. Tribündeki kavgaların, maç önce ve sonrasındaki kavgaların nedenleri kamuoyunda her zaman tartışılmıştır. Elbette bunları sadece spor programlarına bağlayamayız. Ancak izleyiciler, programlardaki yorumların, toplumdaki şiddeti artırdığına inanıyorlar'' dedi.

Akman, sözlerini şöyle sürdürdü:

''RTÜK olarak 2008-2009 sezonunda özellikle futbolla ilgili spor yayınları için İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nce özel bir ekip kurulmuştur. Geçmiş yıllardakinin dışında, hafta sonunda yapılan bu programlar anında değerlendirilerek ilk kurul toplantısına alınacak, içerik itibariyle kanunumuzdaki ilkelere aykırı yayın yapanlar o hafta gerekli cezaya muhatap kılınacaktır. Sezon başlamadan yapılan birkaç program bizi ürkütmüş, korkutmuştur. Geçmişteki yapılan birtakım uygulamalardan ders alınmadığı gözlenmiştir. Tamamen reyting amaçlı, izleyiciyi ekran başında tutabilmek için yapılan, içeriği ceviz kabuğunu doldurmayacak bu programların, toplumdaki şiddeti artırdığı gerçeği göz önünde bulundurularak değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır. Türkiye'deki futbolda yaşanan olumsuzlukların tek kaynağı medya ve TV yayınları denemez, ancak buna olumsuz katkı sağlayan varsa biz bunlarla mücadele edeceğiz.''

''ÜZÜCÜ NETİCELERİ AÇIKLAMAYA KATKI SAĞLIYOR''

Araştırmaya katılan deneklerin beyanlarından da anlaşılacağı üzere, Türkiye'de spor dendiği zaman bir tek futbolun akla geldiğini ve özellikle TRT ve bir ya da iki özel kanal dışında diğer televizyonların spor programı adı altında futbol programı yaptıklarını belirten Akman, ''Bu programlar, gol görüntüleri alınmamışsa, yoğunlukla katılımcıların değerlendirmelerinin gündeme geldiği, tartışma programları olarak kamuoyuna yansımaktadır. Bu ekranda ve tribünde gerilimi artıran en önemli kaynak olarak ortaya çıkmaktadır. Özel kanalların çok büyük imkanlara sahip olmalarına rağmen, futbol dışında diğer hiçbir sportif aktiviteyi gündeme getirmemeleri, Türkiye'nin bugünlerde yapılmakta olan olimpiyatlarda almış olduğu üzücü sonucu açıklamaya da katkı sağlamaktadır'' diye konuştu.

Akman, maçtan sonra yöneticilerin, hakemleri sürekli hedef tahtası haline getirmeleri, yorumcuların da sürekli hakemleri eleştirmelerinin, spor müsabakalarına ve hakemlere güveni azalttığına dikkat çekerek, araştırmaya katılan deneklerin, futbol ile ilgili yönetici ve yorumcuların yüzde 70'e yakınının taraflı davrandığına inandığını da kaydetti.

''HAKEMLER, YORUMLARDAN ETKİLENİYOR''

Futbol Federasyonu olarak oyunun katılımcısı değil, düzenleyici ve denetleyicisi olduklarını anlatan Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ise, kendilerinin ve kurulların özgür ortamda çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Özgener, televizyon kanallarında hakemler için saatlerce yorumlar yapıldığını ve bunların kendilerini üzdüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim federasyon olarak hiçbir hakeme ve kurul yöneticisine telkinde bulunmamız söz konusu değildir. Bu yapılan yorumlardan özellikle hakemler etkileniyor. Hakemlerin sahada saniyede verdiği kararların, bir maç zamanı kadar sürede ortaya yatırılması ve tartışılması beni federasyon başkanı olarak rahatsız ediyor. Kaleci gol yiyorsa, santrfor gol atamıyorsa, hakemlerin de hata yapması çok doğal. Mühim olan her kulübe eşit davranılsın. Bu konuda kulüp yöneticilerine çok görev düşüyor. Maçtan hemen sonra yapılan açıklamalarla kasıtlı olarak spekülatif ortam yaratmanın kimseye yararı olmaz. Yoğun stres altında yapılan bu şekilde açıklamalar sağlıklı olmuyor. Bana göre bu tip açıklamalar daha sonra sağlıklı bir şekilde yapılmadır.''

''TÜRK FUTBOLUNUN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMELİYİZ''

Özgener, Türk futbolunun marka değerini yükseltmenin en büyük öncelikleri olduğunu bildirdi.

''Ligde rekabet ne kadar yüksek olursa, kavga ve tartışma ne kadar az olursa marka değeri o kadar yükselir'' diyen Özgener, ''Marka değerinin yükselmesi gelirlerin de artması demektir. Bu da maddi sıkıntı yaşayan kulüplerimizin rahatlamasını sağlayacaktır'' dedi.

Spor medyasının da kendileriyle birlikte futbolun güzelleşmesi için çalışması gerektiğini anlatan Özgener, ''Medyada maçların ardından olası gerginliklerin artırılması değil, minimuma indirilmesi bizlere yapılacak en büyük yardım olacaktır'' diye konuştu.

Özgener, bu araştırmada sporseverlerin yüzde 60'ının spor programlarını 1 saatten az izlediğinin ortaya çıktığına dikkati çekerek, ''Uzayan programlar, uzayan polemikler, Türk futbolunu yıprattığı gibi, seyirci nezdinde de itibar görmüyor. Süresi azaltılacak programların, futbolun teknik yönü ve görüntülerle sınırlandırılması bu programları daha izlenir hale getirecektir'' dedi.

Özgener, televizyonda yayınlanan spor programlarının özellikle evde eşler arasında huzur kaçırdığına yönelik verilerin de ortaya konulduğunu vurgulayarak, ''Biz, hem tribündeki bayan seyirci sayısını arttırmak, hem bayan futbolunu sevdirmek için yeni projeler hazırlıyoruz'' diye konuştu.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt