sizce insan aklının ne kadarını kullanabiliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
SpeciaL@

SpeciaL@

Üye
    Konu Sahibi
sizce insan aklının ne kadarını kullanabiliyor?
size bir soru:sizce insan aklının ne kadarını kullanabiliyor?(100 de kaçını):allalla:?

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
İnsanın, beyninin ancak %10'unu kullandığı iddiası, araştırmacıların gözünde artık nereden kaynaklanmış olabileceği merak edilen bir söylenceden öte birşey değil. Gelinen nokta, özetle, beynimizin tümünü kullandığımız, ama işleyişi ya da ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuz kesiminin, görece azlığı. Beyindeki sinir hücrelerinin sayısının 100 milyardan fazla, toplam sinapsların sayısının da 100 trilyondan fazla olduğu düşünülürse (yaklaşık 240 trilyon olduğunu söyleyen kaynaklar da var), beynin yalnızca yüzde 'şu kadarını kullandığımızı' söylemek, gerçekten de büyük bir iddia gibi görünüyor.

Dünyanın en zeki insanının Einstein olduğunu söylememizi bekliyorsanız, bu da mümkün değil. Çünkü zekanın da yalnızca IQ testleriyle ölçülebilen bir değişken olmadığı artık kuşku götürmüyor. Dahası, birçok farklı zeka türünden sözediliyor.
Bellekle ilgili sorunuza gelince; uzmanlar, belleği güçlendirmenin tek bir formülü olmadığını söylüyorlar. Bu konuda mucizevi etkileri olduğu söylenen bazı bitkilerdeyse, bu tür etkinin varlığı kanıtlanmış değil. Normal bellek işlevleri, zihnin 'diriliğine' , bu da zihinsel ve bedensel etkinliklerin yeterliliği ve düzenine bağlı. Uzmanlar, belleği güçlendirmenin en önemli koşullarından birinin yeterli uyku, bir diğerinin de stresin denetlenmesi olduğunu söylüyorlar. Sebze, meyve ve lifli gıdaların da yüksek bellek kapasitesiyle ilişkili olduğu bulunmuş. Bellekle ilgili bazı yetersizliklerinse B1, B12 vitaminleri ve folik asit eksikliğiyle ilişkili olabileceği söyleniyor. Bilgiyi depolama ve istediğimizde 'geri çağırabilme' kapasitesi, araştırmacılara göre, bir zamanlar düşünüldüğü gibi yaşla eriyip giden bir özellik olmak zorunda değil. Yeni araştırmalara göre kişi hangi yaşta olursa olsun, doğru uyarılar beynin ilgili bağlantı ve yollarını harekete geçirebilir

AKATLI

AKATLI

Üye
revengeful saol :oke:

bilgilendirdiğin için teşekkürler ...

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Ben yüzde 50 sini kullanıyorum:D

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
istesem%100 ünü kullanırımda şimdi gençlerin önünü açmak istiyorum bulacağım şeyleri onlar bulsun :D

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Tabi tabi:ehe

X-LifeHard

X-LifeHard

Üye
İnsandan insana değişir bence:ehe

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
tabiki aslında ben bir zaman makinası icat ettim zamanda yolculuk yapıyorum yerçekiminin ne olduğunu newtona kim anlattı, eski zamanda insanlara ateşi bulmalarına kim yardım etti sanıyorsunuz :D

Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
Bence tamamını kullanıyoruz...Allah bir şeyi ne eksik ne de fazla yaratmıştır...Herşey olması gereken ölçüdedir...Dünyadaki şu nizama dönüp bakın...Sizce ne eksik ?...Ya da fazlalık göreniniz var mı ?...Eğer % bilmem kaçını kullanacaksak , neden çok büyük (geniş kapasiteli) yaratmış yaratan ?...Ben tamamını kullanıyorum , yarısını kullanan yarım akıllılara ise bir diyeceğim yok...O onların sorunu...

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Iş şeytanlığa gelince hepsini kullanıyorum ama okula gelince boş bırakıyorum :D

● aLuvi ●

Üye
Norman Bir İnsan %5

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt