Püf Noktası Sıvı Teması Olan Telefonu Kurtarma

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Sıvı Teması Olan Telefonu Kurtarma
Sıvı Teması Olan Telefonu Kurtarma

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizler için sıvı temasına maruz kalmış telefonu kurtarma ile ilgili bir kaç bilgi vereceğim.

Sıvı Teması Nedir ? Akıllı Telefonlara Zararı Nelerdir?

Herhangi bir elektronik cihazınıza sıvı temas ettiği zaman ( su, kola vb gibi ) cihazınızın elektronik aksamı bozulacak ve cihaz çalışmaz hale gelecektir.
Bunu önlemenin farklı yöntemleri vardır. Özellikle kola, şekerli su ve tatlı içecekler elektronik donanımı daha fazla etkilemektedir. Yani saf su dökülmesinden daha tehlikelidir.
Cihazın içerisinde bulunan elektronik aksam üzerinde oksitlenme yapar ve cihazın çalışmasını engeller. Bu durumda garanti firmaları cihazı açtığı zaman sıvı teması olduğu için sizden yüklü miktarda tamir parası talep edecektir.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Sıvı Teması Olan Telefonu Nasıl Kurtarırım?

Bunun için öncelikle cihazınızı mutlaka sıvının döküldüğü yönün tersi yönünde tutun ki sıvı aşağıya doğru aksın. Ardından cihazı kuruyabilecek bir yere bırakın veya elinizde varsa bir kova pirinç içine cihazınızı atın.
Eğer bataryası çıkan bir cihazınız varsa kapağını bataryasını sıvı dökülür dökülmez çıkarın ve kabaca kurulayarak bir kova pirinç içine gömün. Bir gün cihaz pirinç içinde beklesin. Ardından tekrar bataryanızı takarak cihazı çalıştırın çok büyük ihtimal düzelecektir.
Aksi halde düzelmeyen cihazları garantiye göndermeniz gerekmektedir. Bu durumda da teknik servis sizden kullancı hatası sebebiyle yüklü miktarda para isteyecektir.

Sıvı Teması Olursa Cihaza Ne Olur?

Dökülen sıvının türüne göre veya dökülen yere ve miktara göre cihazınızın başına gelebilecek durum değişkenlik gösterecektir. Ekran filmi zarar görür ve ekranınız da bulunan sıvı ekranı bozabilir ( yada ekranın su olan kısmı normalden çok daha parlak görünür )
Kameraya su kaçmış ise kamera bulanık çekmeye başlar veya çalışmaz.
Mikrofon kısmına veya hoparlör kısmına su girmiş ise karşı taraf sesinizi duyamaz ve cihaz müzik çalarken çok bozuk ve kısık ses verir.
Ahizeye su kaçarsa siz karşı tarafın sesini çok boğuk ve cızırtılı olarak duyarsınız.
Eğer sıvı anakarta ulaşırsa o zaman cihaz çalışmaz kısa devre yapar.

Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Sakın cihazınız kurusun diye direkt güneşin altına koymayın. Aksi halde batarya şişer ve patlar veya ekrana ciddi zarar verirsiniz.
Sakın saç kurutma makinesi gibi soğuk veya sıcak üfleme yapan cihazları telefonunuza tutarak kurutma yapmaya kalkmayın. Cihazın içinde ki sıvıyı daha da içerisine dağıtmış olursunuz.

Ekli dosyalar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Biz Yemeye Bulamıyoh Sen Telefonu Koy Diyn :D

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Biz Yemeye Bulamıyoh Sen Telefonu Koy Diyn :D
Benim bir arkadaşım iPhone 5s su döküldü
Cihaz çalışıyordu bende kapat pirinç içine koy dedim akşam paket pirinç almış gelmiş şunu pişirelim de telefonu koyalım demişti kahkaha atmıştım :kop2:

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Cihaz çalışıyordu bende kapat pirinç içine koy dedim akşam paket pirinç almış gelmiş şunu pişirelim de telefonu koyalım demişti kahkaha atmıştım :kop2:
İlginç :D

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
pişmiş pirince koymayı nasıl akıl etmiş :)

• Beğen

Üst Alt