Şimdiye Kadar Windows Phone (7-8)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

blackcemre

Üye
  Konu Sahibi
Şimdiye Kadar Windows Phone (7-8)
Windows Phone veya Windows Telefon, tarafından geliştirilmiş ve serilerinin devamı olan bir . 2010 Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi'nde ilk kez duyurulan sistem; Windows Mobile'daki kurumsal kullanıcı kitlesine nazaran Windows Phone'da hedef kitlesi Microsoft tarafından sadece son kullanıcılar olarak belirlemiştir.
2010 Nisan ayında geliştirici araçları Microsoft tarafından indirilebilir olarak uygulama geliştiricilerine sunulmuştur.
21 Ekim 2010'da Avrupa, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda'da; 8 Kasım 2010'da Birleşik Devletler ve Kanada'da; 24 Kasım 2010'da Meksika'da; 3 Aralık 2010'da bölgelerinde ve 2011'in ilk tarihlerinde Asya'da kullanıma sunuldu.
Gelişim
2004 yılında başlamış olan ve Windows Mobile serisinin bir güncellemesi olarak geliştirilen Photon kod adlı sürümün geliştirilme süreci çok yavaş olduğundan iptal edildi. 2008'de, Microsoft Windows Mobile grubunu yeniden bir araya getirdi ve yeni bir işletim sistemi çalışmalarına başlandı. 2009 yılında Windows Phone adıyla duyurulacak olan sistemin geliştirme sürecinde gecikmelerin meydana gelmesi sebebiyle Microsoft bir ara sürüm olarak Windows Mobile 6.5'u geliştirdi ve duyurdu.
Windows Phone çok hızlı bir şekilde geliştirildi. Bunun bir sonucu olarak yeni eski Windows Mobile uygulamalarıyla uyumlu çalışamıyordu. Microsoft'un Mobil Geliştirici Deneyimi ikinci ürün müdürü bunu açıklamak için "Eğer daha fazla zaman ve kaynağımız olsaydı, uyumluluk konusunda bir şeyler yapabilmek için imkanımız olurdu." demiştir. Windows Phone mühendislerinden olan Terry Myerson ise "Stylus'tan uzaklaşıp kapasitif ekranı tercih ettiğimiz ve Windows Phone 7 deneyimi için bazı donanım seçimlerini yaptığımız koşulda Windows Mobile 6.5 uygulamaları uyumluluğunu bitirmek zorundaydık" şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.
Tanıtımı ve Yayılması
Microsoft, 15 Şubat 2010 tarihinde Barcelona'da düzenlenen 2010 etkinliğinde resmi olarak Windows Phone i tanıtmıştır. 15 Mart 2010 trihinde etkinliğinde detaylarını açıklamış, 16 Eylül 2010 tarihinde ise final 'sını yayınlamıştır. , sonraları Windows Phone işletim sistemine sahip cihaz üretmeyeceklerini, ile devam edeceklerini duyurmuştur. İlk sürülen ismin (Windows Phone 7 Series) çok karmaşık ve "kelime dolu" olması nedeniyle daha sonra "Series" kelimesi çıkarılmış ve yalnızca Windows Phone 7 olarak tanıtılmıştır.
11 Ekim 2010 tarihinde Microsoft 'su , , , ve tarafından üretilmiş 10 yeni Windows Phone 7 akıllı telefon tanıtmıştır. Bu cihazlar 21 Ekim 2010 tarihinde Avrupa ve Avustralya'da, 8 Kasım 2010 tarihinde de ABD'de satışa sunulmuştur. Bu cihazlar 30 ülke ve 60 operatör ile ulaşılabilir durumdaydı. Windows Phone 7.5 Mango sürümü ile birlikte daha önce ek üretici olan , ve de partner olmuştur.
Windows Phone, varsayılan olarak 25 destekli olarak sunulmuştur. Windows Phone uygulamalarının indirilebilmesi için geliştirilmiş olan Windows Phone Marketplace ise 35 ülkede yayınlanmıştır.
2011 Mobile World Congress etkinliğinde Microsoft CEO'su Steve Ballmer, Windows Phone cihazlar için Mango adlı güncellemeyi resmi olarak duyurmuştur. Bu güncelleme ile Windows Phone 7.5, masaüstü sürümü ile aynı web standartlarına ve grafiksel kapasiteye sahip olan 'un mobil sürümüne, uygulamalar için çoklu görev desteğine, People Hub'da entegrasyonuna ve Windows Live girişine sahip olmuştur. Bu güncelleme mevcut olan tüm Windows Phone 7 cihazlar için kullanıma sunulmuştur.
2012'de "Tango" isimli bir güncelleme daha kullanıma sunulmuştur. Bu güncelleme kapsamında hatalar düzeltilmiş ve düşük donanımlı cihaz konfigürasyonu geliştirilmiştir. Sonuç olarak bu güncelleme ile en az 800 MHz işlemci ve 256 MB RAM'e sahip olan akıllı telefonlar da Windows Phone ile çalışabilme özelliği kazanmıştır. İlk Windows Phone 7.5(Tango)'lu cihaz tarafından üretilmiş olmuş ve bunu yine tarafından üretilmiş olan desteğine sahip izlemiştir.
Windows Phone 8
20 Haziran 2012 tarihinde, Microsoft yeni nesil işletim sistemini duyurdu. Bu yeni işletim sisteminde Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5'ta kullanılan kerneli yerine tercih edilmiştir. Bu tabanlı 'de de kullanılmaktadır. 'un kernel tabanını değiştirmekteki ana sebeplerden biri de ile Windows Phone arasında uyumluluk sağlamaktır. (Uygulamalar, senkronizasyon ve daha fazlası...) Windows Phone 8'de kullanılan Windows NT tabanlı bu kernel sayesinde aynı zamanda Windows 8'e hazırlanan uygulamalar kolayca Windows Phone'a, Winows Phone 8 için hazırlanan uygulamalar da kolaylıkla Windows 8'e uyarlanabilmektedir.
Windows Phone 8, aynı zamanda daha yüksek ekran çözünürlüklerini de desteklemektedir. Eski Windows Phone sürümleri en fazla 480x800 piksel desteklemekteyken, Windows Phone 8 ile 1280x7720 ve 1280x768 HD çözünürlükler de desteklenmektedir. Windows Phone 8, ayrıca çok çekirdekli işlemcileri (Teknik olarak 64 çekirdeğe kadar destek vermektedir), 'yi, eski Windows Phone 7 uygulamalarını, sonradan genişletilebilir hafızayı ( ) ve 64 Bit'i de desteklemektedir. Windows Phone 8 kullanıcıları cihaz çıkış tarihinden itibaren en az 18 ay kesintisiz güncelleme desteğine sahip olacaklarken, bu güncellemeler (veya ) ile yapılabilecektir.
Windows Phone 8 kullanıcılarına sunulacak olan bir diğer özellik ise yenilenen Başlat ekranıdır. Bu ekranda artık üç farklı boyda "Tile" (Karo) ekleyebilme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Windows Phone 7 ve 7.5'ta bulunan ve sizi uygulamaların bir listesine götüren daire içerisindeki ok işareti de ekranın sağ tarafından alınıp en alt sıraya taşınmıştır. Yenilenen Başlat ekranı, şu an mevcut olan Windows Phone 7.5 sürümüne sahip çoğu cihaz için gelecek olan Windows Phone 7.8'de de sağ kenarda bulunacaktır.
Minimum Sistem Gereksinimleri
Windows Phone cihaz üreticileri, Microsoft'un belirlediği donanım listesine uymak zorundadır. Tango güncellemesi ile donanım desteği genişletilmiş ve düşük donanımlı cihazlar için de destek sağlanmıştır.
Minimum Windows Phone 7 cihaz generksinimleri
çözünürlüklü , 4-nokta ekran.
v7 "Cortex/Scorpion" – QSD8X50, MSM7X30, ve MSM8X55
destekli
En az 4 GB ve 256 MB
, ortam ışık sensörü, ve
FM Radyo
6 atanmış donanım tuşu – geri, Başlat, ara, kamera, güç/uyku ve ses tuşları
Opsiyonel donanım: Ön kamera, ve
[TBODY] [/TBODY]
Slogan
Son kullanıcı vurgusu yapmak için Microsoft tarafından seçilen Put People First (Önce insanlar) kullanılmaktadır. 19 Eylül 2011'de Microsoft Windows Phone 7 için kullandığı Put People First sloganı için patent başvurusunda bulunmuştur.
Kullanıcı Arayüzü
Windows Phone, tarafından geliştirilen ve 3. parti yazılımları destekleyen Metro adından bir kullanıcı arayüzü kullanmaktadır. Mango güncellemesi ile hareketli kutucuklar halini alan arayüz ayrıca tabletler için geliştirilen 'de de kullanılmıştır.
Ortaklıklar
Microsoft CEO'su Steve Ballmer 21 Ekim'de gerçekleştirilen Windows Phone lansmanında , , ve tarafından geliştirilen 10 yeni Windows Telefonu'nunun 30 ülkede 60 farklı GSM operatörü ile satışa sunulacağını açıkladı.
Nokia ile Yapılan Stratejik Ortaklık
11 Şubat 2011 günü CEO'su Steven Elop ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer yeni iki büyük marka arasında büyük bir stratejik ortaklığa imza attılar. Bu stratejik ortaklığın bazı şartları vardı. Bunlar;
 • Nokia akıllı telefonlarında Windows Phone'u kullanacak
 • Bing Arama Motoru reklam ve tanıtım hizmetleri AdCenter tarafından sağlanacak
 • Xbox, Live ve Office uygulamaları için içerik geliştirecek ve bu hizmetlerden faydalanabilecek
 • Nokia Mağaza ve Windows Phone Marketplace içerikleri birleştirilecek
 • Nokia, Windows Phone nin gelişimi için donanım, tasarım ve dil desteği konusundaki tecrübesini Microsoft’a aktaracak
 • Nokia Maps haritalama sisteminde Microsoft’un elinin altında olacak
 • Nokia’nın operatör ve kullanım bazında aktif olduğu ülkelerde Windows Phone için pazarlama stratejileri ve operatör anlaşmaları yapılacak
Bloomberg tarafından yapılan açıklamaya göre Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Nokia akıllı telefonlar, 2012 sonbahar aylarında gerçekleştirilecek olan Nokia World 2012 etkinliğinde tanıtılacaktır.
Masaüstü ile Senkronizasyon
Windows Phone uygulaması, Windows bilgisayarlarda müzik, video ve resim gibi tüm içeriklerin senkronize edilmesini sağlamasının ve oynatabilmesinin yanı sıra yazılım güncellemesini gerçekleştirebiliyor. Eğer bir kullanıcısı iseniz Mac 'da ücretsiz olarak indirilebilen sayesinde cihazınızı Mac'iniz ile senkronize edebilir ve yazılımınızı güncelleyebilirsiniz.
Yazılım Sürümleri
Yazılım Sürümü İsmiÖzelliklerÇıkış Tarihi
Windows Phone 7.5 Mango
[TBODY] [/TBODY]

 • 9 Mobile
 • 3. Parti çoklu görev desteği
 • People Hub / desteği
 • Dinamik Me karosu
 • Outlook görev desteği
 • Windows Live Messenger ve Facebook Chat entegrasyonu
 • Gruplar
 • Facebook Places Check-in desteği
 • arama desteği geliştirildi. Bing Vision ve Bing Audio eklendi.
 • ve doküman senkronizasayonu
 • Geliştirilmiş Mobile
 • Microsoft uygulaması desteği
 • OneNote sayfalarına Yapılacaklar eklendi (To-Do)
 • Office 2007 öncesi dokümanları düzenleyebilme desteği kaldırıldı
 • Fotoğraf otomatik iyileştirme özelliği eklendi
 • Başlat menüsüne albüm ekleyebilme özelliği
 • Zune SmartDJ Mix desteği
 • Kamera arayüz değişikliği
 • 500+ değişiklik
24 Mayıs 2011 (Duyuruldu: Şubat 2011)
Windows Phone 7.5 Refresh Tango

 • desteği
 • İyileştirilmiş multimedya mesajlaşma
 • MMS üzerinden zil sesleri gönderebilme
 • 256 MB RAM ve 800 MHz CPU ile çalışabilme
 • Yeni duvar kağıtları
 • Gelişmiş bildirimler
 • Hızlı numerik PIN yanıt süreleri
 • Konum farkındalık ikonu
 • 8 uygulamaya kadar çoklu görev desteği (Windows Phone 7.5 Mango, yalnızca 5 adet uygulamayı aynı anda çalıştırabilmektedir)
 • Hata düzeltmeleri
 • 23 farklı pazar desteği
2012 4. Çeyrek
Windows Phone 7.8

 • Yenilenen Windows Phone 8 ana ekranı ve yeniden boyutlandırılabilir karo desteği
 • Nokia Lumia cihazlar için özel destek
Kullanıma sunuldu
Windows Phone 8

 • Windows NT
 • 10 Mobile
 • ......
20 Haziran 2012
[TBODY] [/TBODY]
2011 Şubat ayında duyurulan Mango güncellemesi ile Microsoft sisteme 500'den fazla yeni özelliğin geleceğini açıkladı. Bu özellikler arasında en önemlileri kopyala-yapıştır desteği ve multi-tasking'dir.
[TBODY] [/TBODY]
Windows Phone 8 Başlangıç Ekranı
liştirici Şirket
Destek SüresiKullanımda, 12 Ocak 2016'da destek süresi bitecektir.
Kaynak Modeli Kaynak
Son Kararlı Sürüm8.0.10327.77 (GDR2) / 5 Eylül 2013
Tipi ( )
ns
İşletim Sistemi Kaynağı:
Orijinal Web Sitesi
[TBODY] [/TBODY]
:
Şirket/Geliştirici:
IS Ailesi:
Kaynak Modeli:
Son kararlı sürüm:8.0.9903.10 Windows Phone 8 /
Desteklediği dil(ler):25 Dil Desteği
Desteklenen Platformlar: ,
türü:Windows CE (Windows Phone 7), Windows NT (Windows Phone 8)
Varsayılan :
[TBODY] [/TBODY]
 
Son düzenleme:


OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
Güzelmiş :D
 
kaygisiz43

kaygisiz43

Üye
Teşekkürler güzel paylaşım ama baya uzun olmuş :)
 

blackcemre

Üye
  Konu Sahibi
Konu daha detaylı olacaktır.şimdiye kadar alınmış güncellemeleri de yazılacaktır.
 
papakudioflu

papakudioflu

Admin
konu açarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle alacağınız konu "özgün" olmalıdır. Yani maxicep.com sayfalarında alacağınız konu bize özel olmalıdır. Alıntı,kopyala/yapıştır konular,içerikler,resimler bize zarar verir.

Nasıl zarar verir onu da açıklayayım. Konunuz Google tarafından derecelendirilir. Açtığınız konudaki içerik "özgün" değilse o konu Google aramalarında gösterim alamaz. Bu derecelendirme sadece açtığınız konuyla sınırlı kalmayıp sitemizin pagerank'ini de düşürür. O yüzden açtığınız konulardaki yazılar,resimler size özel olmalıdır.

bu konunun ilk paragrafını kopyalayıp google'da aratın bakalım konunuz gösterime giriyor mu?Hiç zahmet etmeyin ben yaptım bir kaç forum sayfası ve wikipedi çıkıyor. :locked2:
 
 • Beğen
Tepkiler: n000k ve bulutsuzgece
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt