ŞEYTAN İLE ODUNCU (Çok Hoş bir Kıssa) okuyunn

• 10 Kasım 2010
  • 660 Okunma
  • 1 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ŞEYTAN İLE ODUNCU (Çok Hoş bir Kıssa)

Odunculukla hayatını kazanan bir zat vardı. Allah'a karşı kulluk" vazifesini yapar< Resmi açmak için tıklayın >
    kimsenin ekşisine tatlısına karışmazdı. Bu zahit kişinin bulunduğu köyün yakınında bir köy daha vardı< Resmi açmak için tıklayın >
    onlar da dağda kutsal diye kabul ettikleri bir ağaca taparlar< Resmi açmak için tıklayın >
    ondan meded beklerlerdi.
    Oduncu< Resmi açmak için tıklayın >
    bir gün: «Şunların Allah diye taptıkları ağacı kesip odun edeyim< Resmi açmak için tıklayın >
    pazarda satarak ekmek parası kazanırım; hem de< Resmi açmak için tıklayın >
    bir kavmi Allah'a isyandan kurtarmış olurum» diye düşünerek Allah rızası için ağacı kesmeye karar verdi.

Dağa doğru giderken karşısına acaip suratlı pis bir adam çıkarak nereye gittiğini sordu. Oduncu:

- Halkın Allah diye taparak Allah'a isyan ettikleri ağacı kesmeye gidiyorum< Resmi açmak için tıklayın >
    dedi. Adam< Resmi açmak için tıklayın >
    oduncuya:

- Ben şeytanım... O ağacı kesmene müsaade etmiyorum< Resmi açmak için tıklayın >
    deyince zahit oduncu< Resmi açmak için tıklayın >
    şeytana çok kızmıştı.

Öldürmek için hücum ederek yere yatırdı ve üzerine oturup hançerini boğazına dayadı.

Şeytan zahide:

- Ey zahid< Resmi açmak için tıklayın >
    sen beni öldüremezsin. Allah bana kıyamete kadar müsaade etmiştir. Fakat gel o ağacı kesme< Resmi açmak için tıklayın >
    seninle anlaşalım. Ben sana her gün bir altın vereyim< Resmi açmak için tıklayın >
    sen de ağacı kesmekten vazgeç. Hem el ağaca tapıyormuş< Resmi açmak için tıklayın >
    günah işliyormuş senin neyine gerek< Resmi açmak için tıklayın >
    altınını al işine bak< Resmi açmak için tıklayın >
    dedi.

Adam şeytanı bırakmıştı. Şeytan adama< Resmi açmak için tıklayın >
    akşam yatıp sabahleyin yastığının altına bakmasını söyledi ve anlaşarak ayrıldılar.

Adam ağacı kesmekten vazgeçip< Resmi açmak için tıklayın >
    evine dönmüştü.. Akşam yatıp sabahleyin yastığının altına baktığında< Resmi açmak için tıklayın >
    altını gördü. Memnun olmuştu< Resmi açmak için tıklayın >
    ikinci gün oldu. Fakat bu sefer şeytan altını koymamıştı. Adam kızıp baltasını aldığı gibi dağa ağacı kesmeye gitti. Fakat yolda yine şeytanla karşılaştılar. Adam şeytana iyice kızmıştı. Görünce:

- Seni sahtekâr seni< Resmi açmak için tıklayın >
    kandırdın değil mi beni?.< Resmi açmak için tıklayın >
    diyerek üzerine hücum etti.

Fakat evvelkinin tam tersine bu sefer şeytan adamı tuttuğu gibi altına aldı. Adam şaşırmıştı. Bu nasıl hâl der gibi şeytanın yüzüne bakıyordu. Şeytan:

- Hayret ettin değil mi? Niçin bana yenildiğinin sebebini söyleyeyim: Dün sen Allah rızası için ağacı kesmeye gidiyordun. Seni değil ben< Resmi açmak için tıklayın >
    dünyadaki bütün şeytanlar bir araya gelsek yine yenemezdik. Lâkin şimdi Allah rızası için değil de< Resmi açmak için tıklayın >
    sana altını vermediğim için kızdığından gidiyorsun< Resmi açmak için tıklayın >
    işte o yüzden bana mağlup oldun ve sana ağacı kesmene müsaade etmeyeceğim< Resmi açmak için tıklayın >
    dedi.
    &#65279;:evet::hmmm:hmmm

KuyuLardamı KaLdın ? Yusuf BuLur ÜzüLme ... AteşLeremi DaLdın İbrahim Gelir ÜzüLme ... DaLgaLarmı Boğuyor? Yunus BuLur ÜzüLme... Güneş Yakmayamı BaşLadı ? Ömer Bakar ÜzüLme... YaraLarınmı ÇoğaLdı ? Eyyüp Sarar ÜzüLme.. Bütün KapıLarmı Kapandı ? Bir Kapıyı Kapatan < Resmi açmak için tıklayın >
    Bin Tane Açar ÜzüLme....

Yazan: seçkin batu
  2. ya iki üç kelime yazıyor sonra ŞEYTAN İLE ODUNCU (Çok Hoş Bir Kıssa) yazıyor onu düzeltirmisin hiç bişey anlaşılmıyor :)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/09/2018 - 06:01