Şeker Hastalığı İle İlgili Herşey

Sponsorlu Bağlantılar

 • 17 Nisan 2010
 • 1307 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 17 Nisan 2010 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Şeker hastalığı, diğer adıyla birlikte halk arasında diyabet olarak ta bilinir. İnsanlar da oldukça sık olarak görünen bu hastalık, bir çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Buda hücrelerin şekersiz kalmasını ve kandaki şekerin artarak zaman içerisinde normal değerin üstüne çıkmasına neden olur. Kanda Şekerin çok artması, zehir etkisi yaratarak, tüm hücrelerin tahrip olmasını sağlar.

  Diyabet’in belli başlı sebepleri; çok yemen, şişmanlık, oburlu, ihtiyarlık ve Pankreas bezesinde görülen hastalıklardan kaynaklanır. Şeker hastalığı, bir beslenme hastalığıdır. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, yani karbonhidrat-protein-yağ dengesi sağlanmalıdır.

  Diyabet hastaları mutlaka; yağsız süt ve süt ürünleri, yağsız et, balık, yumurta, patates, hububat ve bakliyat tüketmelidir. Sebzelerde ise en çok; Sebzelerden lahana, tere, soğan, marul, salatalık, turp, domates, patlıcan ve yerelması tüketimi tavsiye edilirken, meyvelerden ise ekşi elma, limon, greyfurt, yeşil erik, koruk gibi ekşi olanlar tercih edilmelidir.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/07/2019 - 12:04