Şans Oyunundan Ismarlama Yemek?

 • 16 Ekim 2013
 • 754 Okunma
 • 3 Cevap

 1. Canlar hayırlı bayramlar...
  Konu kumardan kazanılan paradan sana birşey ısmarlanırsa ısmarlanan helal mı. Şahsen değil diyorum tabi. Ama haberin yoksa günah ısmarlayanda olur diye düşünüyorum.
  Bir arkadaş iddada 1000 tl kazandı ve 9 kişiye tatlı ısmarladı biri bendim. Eve geldiğimde midem yanma yaptı ve pişman oldum. Nefsime uydum.
  Çünkü bazı insanlara haram hiç uymuyor bir yerden mutlaka çıkıyor. Bende bu tatlıya karşı ederi olan 3.5 tl yi geri vermek istedim. Arkadaş gülerek alamam arkadaş iş işten geçti dedi.
  Bu sefer vicdanım biraz daha sıkıştı sanki amel defterim kabarıyor gibi oldu. Biraz da üzüntü.
  Bunun üzerine bende sana yemek hakkım olan pizza veriyorum. Başta olmaz dedi.
  Bir kaç saat sonra gelip tamam sen pizzayı ver kabul ettim dedi. Ama verdiği tatlı 3.5 tl pizza ise 10 tl. Ve dedim ki bu pizzayı evdekilere yedirme.
  Oda benim gibi kumarbazlar yiyecek sen rahat ol dedi.
  İşte burda çıkmaza girdim. Para olarak gerimi mi vermem gerekirdi yoksa verdiğim pizza para yerine geçer mi. Yiyecek olanın haramlık hakkına girermiyim.
  Şimdi söz sizde evrenin en mükemmel varlıkları...  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   


  Yazan: chita_man
 2. eğer haram oluğundan haberin yoksa senin bir günahın olmaz vicdanın rahat değilse bi fakire 5 lira vr
   

 3. 1 ay geçmiş üzerinden ama...
  Hacı, bunları sormak için diyaneti ya da müftülüğü arayabilirsin ama gerek yok (bence). Lüzumsuz basit işler, senin bunu düşünmen bile yeter... Olay o arkadaşının düşüncesizliğinden ibaret. Oynuyorsan oyna, kendin bilirsin de böyle de ince düşünen arkadaşın varsa ona, onun parasından yedirmeseydin.(arkadaşına diyorum =P)
  Boşver sen gereğini yapmışsın. Midenin yanması da senin olayı dert edip, öyle hissetmendendir ya da dandik tatlı dokunmuş da olabilir. :D

  "Allah'tan bağışlanmanı dile. Şüphesiz, Allah bağışlayıcıdır, esirgeyicidir." (Nisa 106) Kur'an'a baksan, "Allah bağışlayıcıdır" diye belki yüzlerce ayet bulabilirsin.

  Yani demek istediğim şey, olay çok basit gibi.
   
 4. Olay basit olsaydı emin ol yazmazdım. Tabiki araştırıp öğrenirsiniz. Lakin başka bilgiler başka fikirler ve kişiler ile konuyu ele almak daha akıllıca ve değerli olur. Bak sen bile ayet dedinse
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
18/01/2019 - 21:26